PILNA KONFERENCJA! NOWE OBOSTRZENIA NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (06.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 13 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2116), śląskiego (1638), dolnośląskiego (1408), małopolskiego (1290), wielkopolskiego (1029), pomorskiego (990), zachodniopomorskiego (962), łódzkiego (722), lubuskiego (536),kujawsko-pomorskiego (526), opolskiego (502), podkarpackiego (365), warmińsko-mazurskiego (327), świętokrzyskiego (300), lubelskiego (285), podlaskiego (148). 106 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 684 671/ 85 700 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Morawiecki zapowiedział nowe obostrzenia na święta

– Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron – zapowiedział w poniedziałek premier. Nowe obostrzenia, jak przekazał szef rządu, są już przygotowane.

PiS ostro reaguje na mutację koronawirusa omikron. Po miesiącach zwlekania, politycy jednak wprowadzają obostrzenia i zapowiadają ostre kroki w kierunku egzekwowania paszportów covidowych oraz obowiązku szczepień.

– Minister Niedzielski przedstawił niedawno pierwszy zestaw wzmocnienia zaostrzeń, a jutro lub najpóźniej pojutrze przedstawimy drugi. On będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację Omikron. Obecny stan spraw przedstawia się bardzo niedobrze. Jest bardzo dużo zgonów, przede wszystkim to są osoby niezaszczepione – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Lewica składa projekt ustawy

Na niedzielnej konferencji prasowej liderzy Lewicy zapowiedzieli złożenie ustawy o obowiązkowych szczepieniach przeciw Covid-19.

W poniedziałek Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy złoży projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 i o wyłączeniu osób zaszczepionych z obostrzeń.

– Osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom – mówił Czarzasty, przedstawiając założenia projektu, który Lewica złoży w poniedziałek w Sejmie. – Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień – uważamy, że powinien podlegać karze grzywny – podkreślał.

„Czas na masowe użycie broni, którą mamy. Po to, by przestali umierać ludzi zakażeni Covidem i ci, dla których przez antyszczepionkowców nie ma miejsca w szpitalach, by leczyć inne choroby” – napisał na Twitterze Marek Kacprzak, rzecznik prasowy Klubu Parlamentarnego Lewicy.

– Uważamy, że zakłady pracy i pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli, kto jest zaszczepiony, kto jest niezaszczepiony. Uważamy, że nie powinien być ogłaszany lockdown, a zakłady pracy, w których są wszyscy wyszczepieni, powinny pracować – wymieniał dalej Czarzasty. – Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni: pracownicy opieki zdrowotnej i DPS-ów, szkół oraz żłobków – dodał.

Premier wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni. Będzie obowiązywać od godz. 23:59 5 grudnia do tej samej godziny 10 grudnia.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – przekazuje RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazuje, że stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Jak wyjaśnia Centrum, stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech możliwych stopni, jakie określa ustawa o działaniach antyterrorystycznych.

W praktyce oznacza to, że przedstawiciele administracji publicznej zobowiązani są do przeprowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. 

„Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112” – czytamy w komunikacie.

Nie żyje polski muzyk

Wrocławski raper PRS KWŚ zginął w wypadku samochodowym w wieku 24 lat. Twórca i kibic wracał do domu z meczu Pucharu Polski.

Poza rapem Maciej Idzik był zaangażowany w rozwój społeczności lokalnego klubu, czyli Śląska Wrocław. Uchodził za jednego z najbardziej zafascynowanych kibiców. Występując na scenie, niejednokrotnie pojawiał się w ich koszulce, czym dawał do zrozumienia fanom, że jest bardzo przywiązany do zielonych barw.

„Dzisiaj dotarła do nas tragiczna wiadomość. Nasz Brat z trybun Maciej Idzik zginął w wypadku samochodowym. Wczoraj z grupą kolegów w Lublinie wspierał Motor w Pucharze Polski. Gdy dzisiaj wracali do Wrocławia, miał miejsce tragiczny wypadek. Niestety Maciek zginął na miejscu. Miał 24 lata. Stowarzyszenie Wielki Śląsk w imieniu wszystkich kibiców składa najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Maćka. Jutro do Zabrza jedziemy wszyscy ubrani na czarno. Do 24 minuty nie będzie prowadzony doping. Przekazujcie tą informacje wszystkim znajomym, żeby jutro nie było nieporozumień” – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Spoczywaj w pokoju [*]

Donald Tusk komunikuje

Donald Tusk opublikował wczoraj w mediach społecznościowych pilny apel, związany z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. „Dziś dla mnie ważny dzień”, ogłosił polityk.

Przyjąłem trzecią, przypominająca dawkę szczepionki przeciw COVID-19 – poinformował szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu, relacjonującym jego wizytę w punkcie szczepień. Były premier oświadczył, że teraz będzie czuł się bezpieczniejszy. Przekazał, że nie musiał nikogo w domu namawiać do przyjęcia preparatu. – Może dlatego, że wszystkim nam na sobie tak bardzo zależy – ocenił. I zaapelował: – Jeśli kochasz, to się szczep.

– Dzisiaj dla mnie ważny dzień – idę na trzecie szczepienie. Ważny nie tylko dlatego, że będę czuł się bezpieczniejszy. Za chwilę są Mikołajki. U mnie w domu to szczególny dzień, bo najstarszy wnuk nazywa się Mikołaj, więc ma imieniny. I będziemy mogli się znowu spotkać w pełnym gronie. Zaszczepieni.

– Nie musiałem w domu właściwie nikogo namawiać, wszyscy byli przekonani, może dlatego, że wszystkim nam na sobie tak bardzo zależy. – dodaje na nagraniu Tusk.

Od 6 grudnia powróci nauka zdalna?

Nauka zdalna, mimo rosnącej liczby zakażeń i zgonów, nie została wdrożona. Minister edukacji Przemysław Czarnek skomentował nieoficjalne doniesienia o przerwaniu nauki stacjonarnej. – Nie ma teraz planów zmiany przepisów – podkreślił, zapytany o „przecieki” z tym związane.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek od początku roku szkolnego zapowiadał, że wprowadzenie nauki zdalnej będzie ostatecznością. Dopóki będą miejsca w szpitalach i służba zdrowia będzie wydolna, szkoły pozostaną otwarte. Mimo tego, że rzeczywiście dotrzymuje obietnicy, coraz więcej uczniów trafia na kwarantannę i ma z tego powodu zaległości w nauce.

Póki co nie ma żadnych planów zmiany przepisów prawa dotyczących bieżącego funkcjonowania szkół i uniwersytetów. Na uniwersytetach rektorzy podejmują autonomicznie decyzje w tej sprawie, uwzględniając sytuację, która jest w poszczególnych miastach i uczelniach – powiedział w środę na antenie Radia Łódź minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wstrzymano wystawianie certyfikatów dla pacjentów zaszczepionych J&J

– Działając w interesie osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką J&J, wstrzymujemy wystawianie UCC dla tej grupy osób po dawce przypominającej. Osoby te będą posługiwać się ważnymi certyfikatami po pierwszym szczepieniu – dodał rzecznik resortu zdrowia.

Jak tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu, powodem jest „brak porozumienia na szczeblu Unii Europejskiej”. 

Na poziomie UE nie funkcjonuje obecnie żadne rozwiązanie techniczne, które pozwala rozpoznawać dawkę drugą szczepienia po zaszczepieniu J&J, jako dawkę przypominającą

– Będzie obowiązywał certyfikat stary. W ciągu dwóch tygodni nowy certyfikat trafi na internetowe konto pacjenta – przekazał Wojciech Andrusiewicz. Dopytywany, czy oznacza to, że osoby te powinny się wstrzymać od przyjęcia kolejnej dawki, odparł, że absolutnie nie.

– Certyfikat po dawce podstawowej J&J obowiązuje 12 miesięcy, nie ma problemu, by obywatele posługiwali się tym certyfikatem. W ciągu dwóch tygodni na IKP każdej osoby, która zaszczepiła się dawką przypominającą, będą wygenerowane dwa certyfikaty – mówił.

Czy szczepienia będą obowiązkowe? Jeśli tak to dla kogo?

Zdaniem szefa resortu zdrowia wariant Omikron, który na dobre zadomowił się w Europie, może pogorszyć sytuację pandemiczną w Polsce oraz znacząco wydłużyć czwartą falę pandemii.

Zupełnie zmienia rzeczywistość. Prognozy, które prezentowaliśmy, będąc przekonanym, że w okresie przedświątecznym zakażania będą spadać, te prognozy są teraz obarczone ryzykiem – mówił minister.

Szef resortu zdrowia dodał, że Omikron nie dotarł jeszcze do Polski, choć jest to jedynie kwestia czasu. Uszczelnianie granic lub wprowadzanie nowych obostrzeń raczej nas przed nim nie uchroni.

Minister zdrowia pytany w Polsat News , czy jego zdaniem szczepienia przeciw SARS-CoV-2 powinny być obowiązkowe.

– Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział.

Dopytywany, czy taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Niedzielski potwierdził. – Nauczyciele też – powiedział.

Ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych „ze względu na pełnione obowiązki”.

Zdaniem ministra nie ma natomiast konieczności objęcia obowiązkiem szczepień pracowników handlu.