PILNA REAKCJA POLSKIEGO RZĄDU NA ATAK ROSJI NA UKRAINĘ!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (22.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 20 456 (w tym 2 269 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3394), wielkopolskiego (2939), kujawsko-pomorskiego (2161), zachodniopomorskiego (1421), śląskiego (1407), dolnośląskiego (1323), łódzkiego (1109),lubelskiego (1069), pomorskiego (1046), małopolskiego (1019), warmińsko-mazurskiego (950), lubuskiego (789), świętokrzyskiego (634), podlaskiego (448), opolskiego (327), podkarpackiego (320).100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 92 osoby zmarły z powodu #COVID19, 268 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 602 680/ 110 517 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Polski rząd reaguje na agresję Rosji w stronę Ukrainy

W czwartek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta, premiera, ministrów i szefów służb w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

– Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje – tak zareagował premier Mateusz Morawiecki w czwartek nad ranem.

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady

– napisał w mediach społecznościowych rzecznik prasowy rządu Piotr Müller chwilę po godzinie 5 rano.

Rząd będzie się domagać, by Rada Europejska nałożyła w czwartek daleko idące sankcje wobec Rosji. Zapewnił również, że polska armia jest w pełnej gotowości, a ostatnie tygdnie służyły do tego, aby przygotować wojsko polskie. Dziś będą miały miejsce kolejne rozmowy, na których uczestniczyć będzie Andrzej Duda. Podczas nich będą odbywały się formalne decyzje poszczególnych stopni.

Ukraina zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Wołodymyr Zełenski oznajmił, że „Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą ciężki bój, odpierają ataki na Donbasie, na południu, na północy i na zachodzie”.

Wojna na Ukrainie

Od godziny 5 rano, rosyjska armia atakuje większe miasta na Ukrainie. Doniesienia o ostrzałach i walkach pochodzą m.in. z Kijowa, Charkowa, Odessy i Mariupola. Przerażonych mieszkańców obudziły syreny alarmowe.

„Uwaga! Zarejestrowano powietrzne zagrożenie! W razie włączenia syren prosimy wszystkich pilnie udać się do schronów cywilnych” – apelują kijowskie władze.

Prezydent Ukrainy zwołał radę Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Wprowadził stan wojenny w całym kraju.

„Pokojowe ukraińskie miasta są pod ostrzałem. To wojna i agresja. Ukraina będzie bronić się sama i wygra. Świat może i musi zatrzymać Putina. Czas działać” – napisał szef ukraińskiej dyplomacji na Twitterze.

W Oslo w czwartek rano ambasada Rosji została obrzucona jajkami i pomidorami. Na ogrodzeniu placówki zawisły również transparenty. Norweska policja wzmocniła ochronę rosyjskiej ambasady, a także przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Norwegii.