PILNA WIADOMOŚĆ DLA ZASZCZEPIONYCH! MINISTERSTWO WPROWADZA ZMIANY!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (02.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 26 965 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (3849), mazowieckiego (3731), wielkopolskiego (2781), dolnośląskiego (2396), małopolskiego (2236), pomorskiego (1553), łódzkiego (1461), zachodniopomorskiego (1386),kujawsko-pomorskiego (1318), podkarpackiego (1050), lubelskiego (1022), warmińsko-mazurskiego (1017), opolskiego (947), lubuskiego (874), świętokrzyskiego (601), podlaskiego (563). 180 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 127 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 343 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 3 623 452/ 85 126 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Wstrzymano wystawianie certyfikatów dla pacjentów zaszczepionych J&J

– Działając w interesie osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką J&J, wstrzymujemy wystawianie UCC dla tej grupy osób po dawce przypominającej. Osoby te będą posługiwać się ważnymi certyfikatami po pierwszym szczepieniu – dodał rzecznik resortu zdrowia.

Jak tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu, powodem jest “brak porozumienia na szczeblu Unii Europejskiej”. 

Na poziomie UE nie funkcjonuje obecnie żadne rozwiązanie techniczne, które pozwala rozpoznawać dawkę drugą szczepienia po zaszczepieniu J&J, jako dawkę przypominającą

– Będzie obowiązywał certyfikat stary. W ciągu dwóch tygodni nowy certyfikat trafi na internetowe konto pacjenta – przekazał Wojciech Andrusiewicz. Dopytywany, czy oznacza to, że osoby te powinny się wstrzymać od przyjęcia kolejnej dawki, odparł, że absolutnie nie.

– Certyfikat po dawce podstawowej J&J obowiązuje 12 miesięcy, nie ma problemu, by obywatele posługiwali się tym certyfikatem. W ciągu dwóch tygodni na IKP każdej osoby, która zaszczepiła się dawką przypominającą, będą wygenerowane dwa certyfikaty – mówił.

Czy szczepienia będą obowiązkowe? Jeśli tak to dla kogo?

Zdaniem szefa resortu zdrowia wariant Omikron, który na dobre zadomowił się w Europie, może pogorszyć sytuację pandemiczną w Polsce oraz znacząco wydłużyć czwartą falę pandemii.

Zupełnie zmienia rzeczywistość. Prognozy, które prezentowaliśmy, będąc przekonanym, że w okresie przedświątecznym zakażania będą spadać, te prognozy są teraz obarczone ryzykiem – mówił minister.

Szef resortu zdrowia dodał, że Omikron nie dotarł jeszcze do Polski, choć jest to jedynie kwestia czasu. Uszczelnianie granic lub wprowadzanie nowych obostrzeń raczej nas przed nim nie uchroni.

Minister zdrowia pytany w Polsat News , czy jego zdaniem szczepienia przeciw SARS-CoV-2 powinny być obowiązkowe.

– Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział.

Dopytywany, czy taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Niedzielski potwierdził. – Nauczyciele też – powiedział.

Ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych „ze względu na pełnione obowiązki”.

Zdaniem ministra nie ma natomiast konieczności objęcia obowiązkiem szczepień pracowników handlu.

Nie żyje młoda aktorka

Jonshel Alexander, została śmiertelnie postrzelona w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Miała zaledwie 22 lata. Widzowie znali ją głównie z filmu „Bestie z południowych krain”, który został nominowany do Oscara. Informacje o śmierci artystki przekazał portal Deadline.

Alexander i niezidentyfikowany mężczyzna zostali zastrzeleni w sobotę ok. godz. 21, gdy siedzieli w swoim samochodzie. Aktorka zmarła na miejscu, mężczyzna zdołał o własnych siłach dojechać do szpitala.

Benh Zeitlin, reżyser filmu „Bestie z południowych krain” wyznał, że jest zdruzgotany wiadomością o śmierci 22-latki. W ostatnich latach kobieta pracowała jako hostessa w restauracjach i opiekowała się roczną córeczką.

Spoczywaj w pokoju [*]

Komunikat premiera Morawieckiego nt. trzeciej dawki szczepionki

Mateusz Morawiecki poinformował w social mediach o przyjęciu przypominającej (zwanej popularnie trzecią) dawki szczepienia przeciwko COVID-19. 

– Przyjęcie trzeciej dawki wzmacnia odporność, wzmacnia możliwości organizmu w zwalczaniu koronawirusa – powiedział premier.

Kieruje mną przede wszystkim odpowiedzialność i troska o zdrowie, nie tylko własne, ale ludzi dla mnie najbliższych. Rodziny, przyjaciół, współpracowników… – napisał.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że rejestracja na szczepienie „wygląda jeszcze prościej niż było do tej pory”. – Wystarczy mieć e-skierowanie, 18 lat i udać się do punktu szczepień i tam to szczepienie odbędzie się bez jakichkolwiek zbędnych formalności – zaznaczył.

Nie żyje Tommy Lane.

29 listopada 2021 roku zmarł Tommy Lane. Był amerykańskim aktorem i kaskaderem, który występował w wielu słynnych produkcjach. Miał 83 lata. Odszedł w Florida Medical Center w Fort Lauderdale na Florydzie.

Tommy Lane był aktorem i kaskaderem, który największą popularność zyskał dzięki występowi w „Żyj i pozwól umrzeć”, ósmym oficjalnym filmie o przygodach Jamesa Bonda.

Lane był także muzykiem jazzowym – w latach 80. grał na trąbce i skrzydłówce (rodzaju instrumentu dętego) w nowojorskim klubie Blue Note.

Spoczywaj w pokoju [*]

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia?

„Mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło” – stwierdził. Szef rządu potwierdził też, że planuje zaszczepić swoje dzieci.

Zapytany o ewentualne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia, zwrócił uwagę, że COVID-19 ciągle nam towarzyszy. – Byłem niedawno w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach i tam po raz kolejny usłyszałem, że trzy czwarte osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepiona, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami – podkreślił Morawiecki.

Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami – ocenił wówczas.

Od dziś obowiązuje nowe obostrzenia, co się zmienia?

 • Od dziś obowiązują restrykcyjne limity 50 proc. obłożenia w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach.
 • Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.
 • Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w weselach, komuniach, konsolacjach, a także podczas dyskotek.
 • Z kolei limit jedna osoba na 15 m kw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 m kw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach.

  We wszystkich tych przypadkach do liczby osób nie wlicza się zaszczepionych przeciw Covid-19.

Kwarantanną zostaną także objęte osoby wracające z niektórych krajów:

 • Lesotho
 • Mozambiku
 • Namibii
 • Botswany
 • Eswatini
 • RPA
 • Zimbabwe

Obostrzenia obowiązywać będą do 17 grudnia.

Czy uczniowie wrócą do nauki zdalnej?

Nauką zdalną i hybrydową objęte jest coraz więcej placówek. W takim trybie we wtorek pracowało łącznie 4781 przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To o 453 więcej niż przed tygodniem.

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski powiedział, że szkół w trybie zdalnym i hybrydowym będzie więcej, ale rząd nie przewiduje wprowadzenia nauki zdalnej.

Nauka zdalna – od kiedy? Zdaniem ekspertów

W tej chwili transmisje idą głównie przez dzieci. Ale nie można ponownie zamykać szkół, bo to jest zbyt duża trauma dla dzieci. Myślę, że obostrzenia mogą mieć charakter ograniczenia skupisk ludzkich. Czyli znów będziemy mieć imprezy z ograniczoną liczbą osób. Albo rząd zdecyduje się na obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych, czego jednak się nie spodziewam. Ale to jest uzasadnione

Morawiecki właśnie ogłosił, duże zmiany

Rząd poszerza tarczę antyinflacyjną. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, władze zdecydowały się obniżyć do 8 proc. stawkę VAT na ciepło oraz zastosować w dodatku osłonowym zasadę „złotówkę za złotówkę”.

Najważniejsze założenia tarczy antyinflacyjnej:

 • stawka VAT na gaz ziemny z 23% do 8% (styczeń – marzec);
 • stawka VAT na energię elektryczną z 23% do 5% (styczeń – marzec);
 • maksymalnie obniżona akcyza na benzynę do minimalnej dozwolonej stawki w kraju członkowskim EU;
 • opłata emisyjna zostaje zmniejszona do 0;
 • akcyza na energię elektryczną obniżona do 0 dla gospodarstw domowych;
 • wprowadzenie dodatku osłonowego od 400 złotych do 1150 złotych.

Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen. Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane – powiedział we wtorek premier.

– Te decyzje pozwolą obniżyć cenę paliwa o 20-25 gr na litrze. Niektórzy mówią, że nawet 30 gr – powiedział szef rządu