PILNE! BIDEN WŁAŚNIE OGŁOSIŁ! ZAPADŁA WAŻNA DECYZJA DOT. UKRAINY!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (16.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 14 480 (w tym 1610 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2473), wielkopolskiego (1741), dolnośląskiego (1202), zachodniopomorskiego (1142), kujawsko-pomorskiego (1014), lubelskiego (1009), śląskiego (999),pomorskiego (916), małopolskiego (896), łódzkiego (793), warmińsko-mazurskiego (591), lubuskiego (568), świętokrzyskiego (352), opolskiego (257), podlaskiego (254), podkarpackiego (166).107 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 34 osoby zmarły z powodu #COVID19, 117 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 851 147/113 773 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Biden ogłasza dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy

– To, co robi Rosja na Ukrainie, jest przerażające. Putin zapłaci za to wysoką cenę – zapowiedział prezydent USA Joe Biden. Polityk poinformował też o kolejnym pakiecie pomocowym dla walczących Ukraińców. Ten opiewa na kwotę 800 mln dolarów i dotyczy także sprzętu wojskowego.

W “bezprecedensowym” pakiecie znajdzie się m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, w tym dłuższego zasięgu, a także 9 tys. zestawów przeciwpancernych oraz drony.

– To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców – zaznaczył Biden i dodał, że wśród przekazanego Ukraińcom sprzętu znajdą się także drony. Według doniesień telewizji NBC, może chodzić o tzw. amunicję krążącą (zwaną też dronami kamikaze – red.) Switchblade.

– To może być długa i trudna bitwa, ale będziemy stale wspierać Ukrainę – zaznaczył Joe Biden. 

Jest wstępny plan pokojowy między Ukrainą a Rosją.

Ukraina i Rosja mają wstępny 15-punktowy plan pokojowy – informuje „Financial Times”, powołując się na osoby zaangażowane w rozmowy. Dotyczy on m.in. zawieszenia broni, wycofania się rosyjskich sił, ukraińskiej neutralności i ograniczenia sił zbrojnych tego kraju.

Według brytyjskiej gazety, która powołuje się na osoby zaangażowane w rozmowy, plan pokojowy obejmuje zawieszenie broni i wycofanie się Rosji, jeśli Kijów zadeklaruje neutralność i zaakceptuje ograniczenie swoich sił zbrojnych.

„Financial Times” wskazuje, że choć oba państwa poczyniły duże postępy w zakresie warunków umowy, to ukraińscy urzędnicy pozostają sceptyczni wobec realizacji przyjętych ustaleń.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w rozmowie z „Financial Times”, że jakakolwiek umowa wiązałaby się „opuszczeniem przez wojska Rosji terenów Ukrainy zajętych od rozpoczęcia inwazji, czyli południowych regionów wzdłuż Morza Azowskiego i Morza Czarnego, a także terytoriów na wschód i północ od Kijowa”.

Podolak dodał, że Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe.

Operator Fox News zginął pod Kijowem. Samochód mężczyzny został ostrzelany

Operator kamery stacji Fox News Pierre Zakrzewski zginął w Ukrainie. Informację potwierdziła stacja, dla której pracował. Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje z kolei, że w wyniku ostrzału zginęła również producentka Ołeksandra Kuwszynowa. W ataku ucierpiał również dziennikarz Fox News Benjamin Hall.

Wiadomość o śmierci Pierre’a Zakrzewskiego przekazał we wtorek po południu na Twitterze prezenter stacji Fox News i kolega zmarłego John Roberts.

Pierre Zakrzewski zginął w tym samym ataku, w którym raniony został korespondent Benjamin Hall. Pracowałem z Pierre’em wiele razy na całym świecie. Był absolutnym skarbem. Wysyłamy nasze najserdeczniejsze kondolencje do żony i rodziny Pierre’a – napisał w poście Roberts.

Spoczywaj w pokoju [*]

Tusk na wiecu opozycji na Węgrzech

– Viktor Orban i jego ekipa bardzo ciężko zapracowali na opinię najbardziej proputinowskiego rządu w Europie – mówił lider PO Donald Tusk podczas demonstracji węgierskiej opozycji w Budapeszcie. Polityk podkreślił, że wojna o przyszłość Europy „toczy się nie tylko w Ukrainie, ale i w każdym europejskim kraju”.

Przemawiający na wiecu przedwyborczym w Budapeszcie Donald Tusk nie przebierał w słowach, które nie przypadną do gustu Victorowi Orbanowi.

– Wojna o przyszłość Ukrainy i o przyszłość Europy toczy się przecież nie tylko na tym gorącym froncie na Ukrainie, ale toczy się także w każdym europejskim kraju – powiedział polski polityk.

– Potrzeba wolności i solidarności jest dzisiaj jeszcze wyraźniejsza niż w poprzednich latach – dziś, gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Wszyscy dobrze rozumiemy, że to nie jest tylko walka o suwerenność Ukrainy. To walka o naszą przyszłość – wskazywał Tusk.