PILNE: Ciało 22-letniego żołnierza znalezione tuż przy granicy

Wiadomości

Na terenie strażnicy granicznej Usowo w białoruskim obwodzie grodzieńskim niedaleko polskiej granicy odnalezione zostało ciało białoruskiego żołnierza. 22-letni mężczyzna od kilku miesięcy pełnił służbę wojskową i uczestniczył w patrolach na pograniczu. Jak donoszą białoruskie służby, w sprawie trwa dochodzenie.

Biełsat zwraca uwagę, że przyczyna śmierci nie została jeszcze oficjalnie ustalona, ale w komunikacie prasowym podano, że ciało nosiło ślady samobójstwa. Jest to częste wyjaśnienie śmierci żołnierzy zasadniczej służby wojskowej na Białorusi. Przynajmniej jeden taki przypadek na granicy Białorusi z Polską miał miejsce rok temu – przypomniano.

Jak wynika z oświadczenia, to 22-letni mężczyzna, który został powołany do wojska w październiku ubiegłego roku. W ramach służby wojskowej patrolował białorusko-polską granicę.

“W celu ustalenia wszystkich okoliczności i przyczyn zdarzenia na miejscu zdarzenia pracuje zespół dochodzeniowo-śledczy”  czytamy w białoruskim komunikacie.

Strażnica graniczna Usowa obsługiwała w poprzednich latach sezonowe przejście graniczne Rudawka-Lesnaja na terenie Śluzy Kurzyniec na Kanale Augustowskim. W 2016 roku dzięki porozumieniu między Warszawą i Mińskiem możliwe stały się tam transgraniczne spływy kajakowe.

Po stronie polskiej ten odcinek granicy państwowej jest chroniony przez Placówkę Straży Granicznej w Płaskiej. Tutaj także dochodziło do nielegalnych prób jej przekroczenia.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób młody Białorusin targnął się na życie, i czy rzeczywiści było to samobójstwo. W celu ustalenia wszelkich okoliczności i przyczyn zdarzenia na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-operacyjna.

Kierownictwo Państwowego Komitetu Granicznego i dowództwo Grodzieńskiej Grupy Granicznej składają kondolencje rodzinie i przyjaciołom żołnierza.

Wkrótce więcej informacji.