PILNE! Kolejny mocny cios UE w Rosję Putina!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (25.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 8 241 (w tym 866 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1443), wielkopolskiego (1014), śląskiego (710), dolnośląskiego (701), lubelskiego (597), pomorskiego (590), zachodniopomorskiego (527), małopolskiego (510),kujawsko-pomorskiego (449), łódzkiego (432), lubuskiego (290), warmińsko-mazurskiego (250), świętokrzyskiego (205), opolskiego (186), podkarpackiego (134), podlaskiego (132). 71 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.19 osób zmarło z powodu #COVID19, 91 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 933 107/ 114 736 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).


Von der Leyen: zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych

Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych — powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.

“Wczoraj wieczorem prezydent (Wołodymyr) Zełenski opisał odwagę Ukraińców, którzy dzielnie stawiają opór (wojskom rosyjskim). Mają za sobą całą UE. Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych” – oświadczyła szefowa KE.

Awaryjne lądowanie prezydenckiego samolotu w Warszawie. Na pokładzie był Andrzej Duda

Samolot, na pokładzie którego prezydent Andrzej Duda leciał do Rzeszowa musiał zawrócić do Warszawy, gdzie awaryjnie lądował – poinformował Jakub Kumoch, szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej. Andrzej Duda miał na lotnisku w Jasionce powitać prezydenta USA Joe Bidena. Jak dowiedziała się Interia, przyczyną awaryjnego lądowania była usterka techniczna. Polski prezydent wylądował na podrzeszowskim lotnisku ok. 15:00.

Dowództwo Generalne o awaryjnym lądowaniu prezydenta: wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu. – Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu Warszawa Chopina – poinformowało DGRSZ.

Rosyjskie MSZ oskarża Polskę o eskalację konfliktu.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że Polska zgodziła się być jednym z gwarantów ewentualnego porozumienia kończącego wojnę Rosja-Ukraina. Informację tę gazeta potwierdziła w źródłach wokół ukraińskiego prezydenta i w polskich źródłach dyplomatycznych.

Po tym jak Polska zdecydowała się na wydalenie z kraju 45 rosyjskich dyplomatów, Rosja odpowiedziała kłamliwym oświadczeniem, w którym oskarżyła rząd w Warszawie o „niebezpieczną eskalację konfliktu”.

Zdaniem przedstawicieli resortu spraw zagranicznych, Polska dąży do niebezpiecznej eskalacji konfliktu, a polski rząd nie opiera swoich działań w oparciu o dobro swojego kraju.

Jak przekonywać ma rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rząd w Warszawie kieruje się przede wszystkim wskazówkami i sugestiami NATO, które swoje źródło mają mieć w „jawnej rusofobii”, która stała się, według władz rosyjskich, oficjalną polityką Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Premier ogłasza dymisję ministra

Podjąłem decyzję o zdymisjonowaniu ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka — poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, „wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy”.

Decyzja szefa rządu najprawdopodobniej ma związek z – jak się okazuje przedwczesnym – ogłoszeniem przez ministra Nowaka w mediach informacji o tym, że Komisja Europejska „lada chwila” powinna dać zielone światło na odblokowanie polskiego KPO i jest na to polityczna zgoda Brukseli.