PILNE! OBURZAJĄCA DECYZJA! ŁAGODZENIE SANKCJI WOBEC ROSJI?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (04.04).

Mamy 493 (w tym 32 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (89), śląskiego (52), lubelskie (50), dolnośląskiego (41), małopolskiego (39), łódzkiego (38), wielkopolskiego (30), zachodniopomorskiego (24),podkarpackiego (22), pomorskiego (21), świętokrzyskiego (17), podlaskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), opolskiego (11), lubuskiego (8), kujawsko-pomorskiego (4). 21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 970 114/ 115 345 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Szokująca decyzja KE. Bruksela łagodzi sankcje dla Rosji

Pomimo zapowiadanego przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen wprowadzenia nowych, bolesnych unijnych sankcji wobec Rosji, propozycja KE zaprezentowana w weekend ambasadorom państw UE jest kosmetyczna i de facto łagodzi dotychczasowe restrykcje – informują PAP unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.

I tak np. Bruksela chce zakazu eksportu paliwa lotniczego do Rosji, ale problem polega na tym, że Rosja nie importuje go z Unii. Jest to zatem pusty gest, który ma markować bezczynność Unii.

KE chce np. wykluczenia z przetargów rosyjskich podmiotów, ale jednocześnie ma zrobić wyjątek dla współpracy w dziedzinie energii nuklearnej i kosmicznej. – Proponuje tez dodatkowe sankcje zakazujące importu drewna, ryb i produktów morskich, jednak w sytuacji, w której Rosja kontynuuje agresję wobec Ukrainy, a cały czas giną cywile, takie zapisy są znikome – dodaje unijny dyplomata w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Część krajów, w tym Polska, wyraziła jednak duże rozczarowanie nowym projektem, w tym skalą planowanych uchyleń od sankcji oraz propozycjami restrykcji, które określane są jako “kosmetyczne”. KE nie zaproponowała przykładowo objęcia sankcjami energetyki, w tym ropy, gazu i węgla, jak również transportu.

Putin nie ma już sił na wojnę? Dmytro Kułeba: Nie jest wystarczająco silny

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby Władimir Putin nigdy nie przyzna się do porażki w wojnie z Ukrainą. Zdaniem polityka, prezydent Rosji nie ma już sił, aby atakować z wielu kierunków.

Nie wyobrażam sobie momentu, kiedy Putin wyjdzie i powie: „no cóż, przegraliśmy, to był błąd”. To się nigdy nie zdarzy, zawsze będą mówić, że wygrywają, że wszystko jest w porządku i wszystko idzie zgodnie z planem

– powiedział Dmytro Kułeba w rozmowie z CNN.

– Niezależnie od realiów, z podejmowanych przez Rosjan kroków mogę wywnioskować, że Putin rozumie, iż nie jest wystarczająco silny, aby kontynuować ataki na Ukrainę ze wszystkich stron. A teraz to już oczywiste – podkreślił ukraiński polityk.

Dymytro Kułeba odwiedził Polskę. Podczas wizyty rozmawiał z polskimi politykami o wzmocnieniu zdolności obronnych Ukrainy (dostarczeniu uzbrojenia) i kolejnych sankcjach na Rosję.

Każdy kraj, któremu zależy na bezpieczeństwie w Europie, któremu zależy na ratowaniu życia ludzi, miast, wsi w Ukrainie, ma moralny obowiązek, by zapewnić Ukrainie wszelki niezbędny sprzęt wojskowy

– oświadczył Dymytro Kułeba.

Jolanta Lothe nie żyje. Aktorka odeszła w wieku 79 lat

Jolanta Lothe nie żyje. O jej śmierci poinformował w miniony piątek Związek Artystów Scen Polskich. Aktorka znana m.in. z popularnego serialu „Barwy szczęścia” miała 79 lat. Jej fani są zrozpaczeni.

“Odeszła znakomita aktorka, pełna energii, miłości do sztuki, teatru i ludzi, ciepła, serdeczna, życzliwa, z wielkim poczuciem humoru Koleżanka. Żegnaj, Jolu…” – czytamy w informacji, jaka pojawiła się na Facebooku ZASP w piątkowe popołudnie.

Wystąpiła w wielu filmach, zazwyczaj grała role drugoplanowe – u Andrzeja Wajdy, Stanisława Barei, Sylwestra Chęcińskiego, Andrzeja Kondratiuka, Jerzego Hoffmana. Razem z matką, aktorką Wandą Stanisławską-Lothe, wystąpiła w “Rejsie” Marka Piwowskiego.

W serialu “Doktor Ewa” Henryka Kluby zagrała pielęgniarkę Genowefę, asystentkę tytułowej bohaterki (Ewa Wiśniewska). Największą popularność przyniosła jej rola Urszuli, żony Kurasia (Kazimierz Kaczor) w “Polskich drogach” Janusza Morgensterna. Grała również w serialach “Czterej pancerni i pies”, “Daleko od szosy”, “Barwy Szczęścia”.

Magazyn ropy w Biełgorodzie w ogniu. Rosja oskarża o atak Ukrainę

Pożar wybuchł w piątek 1 kwietnia przed wschodem słońca, a nagrania z miejsca zdarzenia błyskawicznie pojawiły się w mediach społecznościowych. „Wybuchł pożar w magazynie ropy w mieście Biełgorod. Wszystkie służby ratunkowe udały się na miejsce zdarzenia. Podejmowane są działania w celu jego wyeliminowania” – przekazał gubernator regionu w rozmowie z RIA Nowosti i Interfaxem.

Przedstawiciel lokalnych władz w wypowiedzi dla rządowych mediów miał powiedzieć, że pożar jest efektem ataku przeprowadzonego przez Ukrainę. Zgodnie z oficjalną informacją doszło do „nalotu dwóch helikopterów wojsk ukraińskich, które wleciały na terytorium Rosji na małej wysokości”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzecza informacjom przekazanym przez władze rosyjskie, jakoby “wojsko ukraińskie uderzyło w zbiorniki ropy w Biełgorodzie”. Donosi o tym ukraińskie wydanie Today.

Według dziennikarzy “Bilda” ukraiński Sztab Generalny nie potwierdza, że wybuch nastąpił w wyniku ich działań. Armia dała tym samym do zrozumienia, że atak mógł być rosyjską operacją fałszywej flagi, mającą uzasadnić dalsze brutalne ataki na Ukrainę.

Joe Biden: Ogłaszam największy plan uwolnienia rezerw ropy naftowej w historii

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek dwustopniowy plan obniżenia cen ropy naftowej i osiągnięcia niezależności energetycznej. Stany Zjednoczone mają uwolnić z rezerwy strategicznej 180 mln baryłek ropy naftowej przez najbliższe 6 miesięcy i zmusić firmy naftowe do zwiększenia wydobycia surowca.

– Nasze budżety rodzinne, budżety na napełnienie baków nie powinny zależeć od tego, czy jakiś dyktator ogłosi wojnę. Dlatego dziś ogłaszam dwuczęściowy plan, by nie tylko złagodzić ból, który czują rodziny, ale zakończyć tę epokę zależności i niepewności oraz położyć fundament pod prawdziwą i trwałą niezależność energetyczną – mówił Biden

Taka polityka częściowo zaspokoi dzienne zapotrzebowanie USA na ropę. Szacuje się, że kraj ten zużywa dziennie 20 mln baryłek ropy, co stanowi jedną piątą światowej konsumpcji tego surowca.

Stany Zjednoczone zamierzają również zwiększyć produkcję ropy poprzez naciski na jej producentów. Zgodnie ze słowami prezydenta, mieliby oni płacić za każdą niewykorzystaną koncesję.