PILNE – POTĘŻNY CYBERATAK NA UKRAINĘ!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 22 267 (w tym 2 408 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3570), wielkopolskiego (2589), kujawsko-pomorskiego (2481), śląskiego (1723), dolnośląskiego (1531), lubelskiego (1486), łódzkiego (1394),zachodniopomorskiego (1248), pomorskiego (1240), warmińsko-mazurskiego (1148), małopolskiego (1028), świętokrzyskiego (714), lubuskiego (616), podlaskiego (596), podkarpackiego (440), opolskiego (348).

115 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
86 osoby zmarło z powodu #COVID19, 292 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Trwa cyberatak na Ukrainę. Nie działają strony ministerstwa obrony i banków

We wtorek po południu przestały działać strony internetowe ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy. Problemy występują również w państwowych bankach – Oschadbank i Privat. Ukraiński Stratcom potwierdził, że są one wynikiem trwającego cyberataku.

Gdy przywódcy krajów członkowskich NATO starają się wypracować dyplomatyczne porozumienie, aby zapobiec wojnie na Ukrainie, urzędnicy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegają przed potencjalną falą wspieranych przez Rosję ataków cybernetycznych.

Jak piszą Laurens Cerulus i Mark Scott na łamach POLITICO, eksperci od dezinformacji obawiają się, że Moskwa forsuje fałszywe narracje w rosyjskich mediach państwowych, aby stworzyć pretekst do wojny, podsycając twierdzenia, że Kijów lub członkowie NATO mogą wkrótce zaatakować rosyjskie cele wojskowe. – czytamy na Onecie.

Jednocześnie został przeprowadzony atak na sektor bankowy.

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że Ukraińcy masowo zaczęli sprawdzać, czy mają dostęp do swoich usług finansowych. Wiadomo, że problemy z obsługą aplikacji mobilnych i płatnościami kartą mają klienci Oschadbanku i banku Privat.

Prezydent Ukrainy stawia ultimatum uciekającym oligarchom. Mają 24 godz.

Ukraińscy milionerzy w obawie przed eskalacją konfliktu zbrojnego z Rosją opuszczają kraj na pokładach swoich prywatnych samolotów. Prezydent kraju zaapelował do oligarchów, by w ciągu 24 godz. wrócili na Ukrainę. — W przeciwnym razie wyciągniemy poważne wnioski. I wierzcie mi, zrobimy to — mówił Włodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

– Myślę, że powinni wrócić – powiedział prezydent Ukrainy podczas konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. 

Podczas przemówienia ustanowił 16 lutego Dniem Zjednoczenia Ukraińców. Pojawiają się informacje, że tego dnia Rosja może dokonać ataku na Ukrainę.

W środę Ukraińcy mają wywiesić flagi narodowe, założyć niebiesko-żółte wstążki, aby pokazać, iż są zjednoczeni. – Straszy się nas wielką wojną i po raz kolejny wyznacza się datę wojskowego wtargnięcia. To już nie pierwszy raz – podkreślił. Jak dodał, wojna przeciw Ukrainie prowadzona jest na wszystkich frontach: tak militarnym jak i dyplomatycznym.

Skrócona izolacja, zmiany w kwarantannie

Od wtorku izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do 7 dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.

Izolacja i kwarantanna to dwa pojęcia, które są często mylone przez społeczeństwo. Choć ich finalne znacznie jest podobne, te dwa pojęcia znacznie się od siebie różnią. Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19, nie jest hospitalizowana i nie została skierowana do izolatorium.

Kwarantanna z kolei dotyczy osób teoretycznie zdrowych, które były narażone na kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, mają niepokojące objawy infekcji lub zostały skierowane na test.

Kwarantanna będzie naliczana dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Oznacza to, że z końcem izolacji osoby zakażonej skończy się również kwarantanna współdomowników.

Osoby zaszczepione będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny, jeżeli zrobią test na koronawirusa i otrzymają wynik negatywny.

Odbyła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy po posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. Ukrainy.

– Głównym tematem spotkania było to, czy Polska jest w stanie zagwarantować bezpiecznie miejsce dla ludzi, którzy będą uciekali przed wojną. Z całą pewnością można mówić, że jest reakcja władz Polski w stosunku do tego, jaki może być rozwój sytuacji na Ukrainie. Odpowiednie środki są zapewnione, mogą więc państwa uspokoić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie – mówi prezydent Andrzej Duda.

— Musimy zakładać różne scenariusze i je omawialiśmy, w tym wybuch konfliktu zbrojnego — przekazał prezydent.

— Głównym tematem było to, czy Polska jest zabezpieczona na różne zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce — podkreślił.

– Dziś potrzebna nam jest jedność. Nie tylko w ramach jednej partii rządzącej. Również potrzebna jest jedność na arenie międzynarodowej. Ukraina bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Ukraińcy powinni mieć wybór, do takiego sojuszu chcą należeć, czy do NATO, czy do Unii Europejskiej. Nie wolno zgodzić się na to, by suwerenność Ukrainy była naruszana – dodał Duda.

— Pracujemy, działamy — powtórzył Duda na zakończenie.