PILNE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA UKRAINY! ZWRÓCIŁ SIĘ WPROST DO ROSJAN!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (02.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 14 068 (w tym 1 547 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2380), wielkopolskiego (1913), kujawsko-pomorskiego (1479), zachodniopomorskiego (1082), dolnośląskiego (1048), pomorskiego (835), śląskiego (769), łódzkiego (711), małopolskiego (702), lubelskiego (701), lubuskiego (620), warmińsko-mazurskiego (578), świętokrzyskiego (391), podlaskiego (346), opolskiego (253), podkarpackiego (168).92 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.❗️76 osób zmarło z powodu #COVID19, 190 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.➡️ Liczba zakażonych koronawirusem 5 708 827/112 130 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Prezydent Ukrainy po raz kolejny przemówił do całego świata

– Zachowaliśmy jedność, siłę, wytrwaliśmy i tak dalej będzie. Okupanci byli zmuszeni do zmiany taktyki. […] Uderzenia rakietowe Rosji na miasta Ukrainy są dowodem, że nie są w stanie zrobić niczego na naszej ziemi. Umocnienie naszej obrony jest widoczne. Na szeregu kierunków strategicznych wróg nie robi żadnych postępów. Nasza obrona przeciwlotnicza działa – powiedział Zełenski w przemówieniu

Prezydent w przemówieniu zwrócił się również do Rosjan. – Nawet gdy zniszczycie wszystkie nasze ukraińskie sobory, cerkwie, to nigdy nie zniszczycie naszej siły i wiary w Ukrainę i Boga. Odbudujemy każdy budynek, każdą ulicę, każde miasto i mówimy Rosji, że będzie musiała płacić reparacje wojenne – powiedział.

– Jesteśmy narodem, któremu udało się zniszczyć plany wroga w tydzień. Plany opracowywane przez lata. Zdradziecko i z premedytacją. Z nienawiści do naszego kraju, do naszych ludzi, do każdego człowieka, który ma dwie rzeczy: serce i wolność. Ale my ich zatrzymaliśmy – przekazał prezydent Zełenski.

– Nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością. Dla nas to największy skarb – powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Jeśli Rosjanie gdzieś weszli, to tylko tymczasowo. Wyrzucimy ich. Z piętnem hańby – zapewnił. Zwracając się bezpośrednio do Rosjan stwierdził: pamiętajcie, bezbożnicy, kiedy miliony ludzi was przeklinają, nie ma dla was ratunku. Poinformował, że na Ukrainę dotarło 16 tys. zagranicznych ochotników.

Unia Europejska nakłada sankcje na Białoruś za rolę w inwazji Rosji na Ukrainę.

– Zaangażowanie Białorusi w niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną będzie miało wysoką cenę – stwierdził szef dyplomacji UE Josep Borrell.

UE nałożyła sankcje na 22 wysokich rangą członków białoruskiego wojska. To ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które poskutkowały przyłączeniem się ich państwa do wojny.

Nie tylko Unia rozważa szerokie sankcje na Białoruś. O tym samym mówił właśnie premier Japonii Fumio Kishida. Sankcje tego kraju miałyby zostać nałożone za “wspieranie agresji Rosji na Ukrainę”.

Druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich w środę wieczorem

Jak przekazał jeden z doradców prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, druga tura negocjacji między Rosją i Ukrainą w sprawie zaprzestania działań wojennych ma się odbyć w środę wieczorem.

Dodał, że delegacje będą w tym samym składzie, co podczas poprzednich negocjacji.

Jeden z członków rosyjskiej delegacji powiedział, że podczas negocjacji z Ukrainą omówione zostanie zawieszenie broni.

Pierwsze rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy odbyły się 28 lutego na granicy białorusko-ukraińskiej. Kijów wysłał ministra obrony Ołeksija Reznikowa, doradcę prezydenta Mychajła Podoliaka, szefa frakcji rządzącej partii Sługa Narodu Dawida Arachamię oraz pochodzącego z Krymu deputowanego Rady Najwyższej Rustema Umarowa. Delegacji Kremla przewodził doradca Putina i były minister kultury Władimir Miedinski.

Rosyjskie banki wykluczone z systemu SWIFT

W UE weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT — informuje PAP.

Zgoda na odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT sprawiła, że ostro spadła wartość rosyjskiego rubla. Teraz kryzys w Rosji może się pogłębić.

Wśród banków, które znalazły się na liście banków do odcięcia od systemu SWIFT, są: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Na liście nie ma dwóch kluczowych instytucji — największego pożyczkodawcy w Rosji Sberbanku oraz częściowo kontrolowanego przez Gazprom Gazprombanku.

Wynika to z tego, że za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz, które kraje członkowskie UE nadal kupują, mimo ataku Rosji na Ukrainę. Ale to się może wkrótce zmienić.