PILNE! Właśnie Duda i Johnson potwierdzili! Niespotykana decyzja ws. wojny w Ukrainie!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (07.04).

Mamy 1487 (w tym 141 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (267), małopolskiego (141), dolnośląskiego (135), lubelskiego (129), pomorskiego (127), śląskiego (127), wielkopolskiego (98), łódzkiego (87),kujawsko-pomorskiego (64), zachodniopomorskiego (58), podkarpackiego (41), podlaskiego (39), opolskiego (37), świętokrzyskiego (36), warmińsko-mazurskiego (33), lubuskiego (31). 68 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.13 osób zmarło z powodu #COVID19, 51 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 975 040/ 115 536 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Oświadczenie Dudy i Johnsona. Tak chcą pomóc Ukrainie

Zjednoczone Królestwo potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 mln funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce – głosi wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

“Zaproponujemy powołanie Wspólnej Komisji Polska–Wielka Brytania, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać jej w określaniu potrzeb i modernizacji armii” – można przeczytać w oświadczeniu obu liderów.

“Będziemy z panem premierem rozmawiali o różnych formach wsparcia obrońców Ukrainy i dla tych, którzy dzisiaj są na Ukrainie i również dla uchodźców, z których prawie 2 miliony znajduje się w tej chwili w Polsce. A naszą granicę przekroczyło już 2,5 mln uchodźców z Ukrainy” – mówił Duda. Zapowiedział, że przekaże Johnsonowi pełną informację o kryzysie uchodźczym i skali polskiej pomocy dla Ukrainy.

“Będziemy rozmawiali także na temat tego, jak wspólnie działać dalej i jakie kolejne działania powinniśmy podjąć dla wzmocnienia Ukrainy, dla umożliwienia obrońcom Ukrainy jeszcze lepszego bronienia się przed rosyjską napaścią, w jaki sposób także na arenie międzynarodowej bronić Ukrainy poprzez coraz bardziej ścisły i szczelny system sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi” – powiedział prezydent.

Duda zwrócił też uwagę, że obecne wspólne działania na rzecz pomocy Ukrainie wzmacniają tradycyjnie bliskie od wielu dziesięcioleci relacje między Polską a Wielką Brytanią.

Ludwik Dorn nie żyje. Polityk miał 67 lat

Nie żyje Ludwik Dorn. Polski polityk, publicysta, założyciel Prawa i Sprawiedliwości, a także były marszałek Sejmu i wicepremier zmarł w wieku 67 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła Interia.

Ludwik Dorn przez lata był posłem na Sejm oraz marszałkiem V kadencji.  Wybierano go do parlamentu w latach 1997-2015. Polityk był również współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001-2007.

W latach 2005-2007 Ludwik Dorn pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Na wieść o śmierci jednego z założycieli partii Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów z pożegnaniami i wspomnieniami, autorstwa polityków i dziennikarzy, którzy w swojej pracy mieli okazję poznać byłego marszałka Sejmu.

Odszedł Ludwik Dorn. Wybitny parlamentarzysta, patriota. Dobrze przysłużył się Polsce. Należy mu się godne upamiętnienie w Sejmie

– pisze Szymon Hołownia.

Macron odpowiedział na krytykę Morawieckiego

Prezydent Francji zarzucił szefowi polskiego rządu, że będąc “wspierany przez skrajnie prawicową partię” dokonuje “ingerencji we francuską kampanię wyborczą” i wspiera prawicową kandydatkę na urząd prezydenta Marine Le Pen.

Odpowiedział też na krytykę polskich władz w sprawie kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ocenił ją jako “bezpodstawną” i “skandaliczną”.

– Panie prezydencie Macron. Ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Ze zbrodniarzami się nie debatuje. Zbrodniarzy trzeba zwalczać. Negocjowalibyście z Hitlerem, ze Stalinem, z Pol Potem? – pytał ostatnio Morawiecki.

– Biorę pełną odpowiedzialność za częste rozmowy z prezydentem Putinem. Ale nigdy nie byłem jego wspólnikiem, w przeciwieństwie do innych – dodał francuski prezydent.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w najbliższą niedzielę – 10 kwietnia.

Andrzej Duda: Polska jest potencjalnie zagrożona rosyjską agresją

To zbrodnia, która wypełnia kryteria ludobójstwa – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN, odnosząc się do masakry w Buczy na Ukrainie. Jak dodał, celem rosyjskiej inwazji jest likwidacja narodu ukraińskiego.

Na pytanie, czy obawia się rosyjskiej agresji na Polskę, odpowiedział twierdząco.

Polski prezydent wskazał, że rosyjska narracja o “denazyfikacji” Ukrainy jest pretekstem do popełniania masakr, a celem inwazji jest “w jakimś stopniu likwidacja ukraińskiego narodu”.

– Władimirowi Putinowi trzeba postawić twarde warunki, powiedzieć mu, że jeśli ich nie spełni, to nie mamy o czym rozmawiać (…) Prowadzenie takiego dialogu, z którego nic nie wynika, jest tylko grą na czas – powiedział prezydent.

Jak dodał, prowadząc takie rozmowy, pozwala się Rosji okazywać “cywilizowaną twarz”, podczas gdy “z drugiej strony mordują w sposób absolutnie najdzikszy”.

Ten 20-latek mordował cywilów w Buczy. Teraz grozi, że nadal będzie zabijał Ukraińców

20-letni Michaił Tkacz, jeden z rosyjskich żołnierzy odpowiedzialny za masakrę w Buczy, znów grozi Ukraińcom. Sprawca ostrzegł w mediach społecznościowych, że “wróci i utnie im głowy”. Wskazał też, dlaczego Ukraina powinna zostać zniszczona.

Do 20-letniego Michaiła Tkacza dotarli dziennikarze śledczy ukraińskiego portalu slidstvo.info. O odkryciu poinformowano w mediach społecznościowych. 

W poniedziałek ukraiński wywiad ujawnił personalia ponad 1,6 tys. rosyjskich żołnierzy z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego. To właśnie oni są odpowiedzialni za masakrę w Buczy, o której mówi cały świat.

W odbitym podkijowskim mieście odnaleziono masowy grób, w którym pochowano około 300 osób. Ciała ofiar z postrzelonymi głowami i związanymi rękami leżą na ulicach.

Dziennikarze zaczęli pisać do 20-letniego Rosjanina, nazywając go “katem” oraz “okupantem”. Ku zdziwieniu Ukraińców, żołnierz odpisał im i otwarcie przyznał się do zbrodni popełnionych w podkijowskiej Buczy.

Co więcej, Michaił Tkacz zaczął grozić ukraińskim dziennikarzom powrotem i kolejnymi zbrodniami na terenie Ukrainy. “Gdy tylko znów was dorwę, urwę wam głowy. Zrozumcie, że jesteśmy na waszej ziemi i zabijamy was, a wy jesteście tylko śmierdzącymi, chodzącymi trupami” – pisał Tkacz do Ukraińców w mediach społecznościowych.