POLSKI DZIENNIKARZ WYCOFANY Z ROSJI! MÓWI CO SIĘ STANIE!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (08.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 13 152 (w tym 1 509 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2144), wielkopolskiego (1809), kujawsko-pomorskiego (1355), lubelskiego (955), zachodniopomorskiego (888), dolnośląskiego (821), łódzkiego (752),warmińsko-mazurskiego (751), pomorskiego (709), śląskiego (703), małopolskiego (545), lubuskiego (505), świętokrzyskiego (385), podlaskiego (335), opolskiego (216), podkarpackiego (167).112 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 57 osób zmarło z powodu #COVID19, 160 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 760 498/ 112 768 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Rosjanie będą okłamywani na jeszcze większą skalę

Uważam, że ponad połowa Rosjan popiera Putina i jest przekonana, że robi słusznie, a nawet jeśli nie robi słusznie, to Rosja i tak sobie z tym wszystkim poradzi — mówi w wywiadzie dla Onetu Andrzej Zaucha.

Korespondent TVN Andrzej Zaucha nie będzie już przygotowywał relacji z terytorium Rosji – zdecydowali szefowie stacji. Jak informuje serwis Wirtualne Media, stało się tak “w związku z godzącą w także w zagraniczne media ustawą i możliwością ataku wobec niezależnych dziennikarzy, którzy wykonywaliby dalej swoją pracę”.

Putin po ataku na Ukrainę w swoim kraju zaostrzył cenzurę i pozamykał wszystkie media, które nie były pod jego kontrolą. W piątek w Rosji przyjęto ustawę przewidującą wprowadzenie odpowiedzialności karnej w postaci grzywny do 1,5 mln rubli (ok. 60 tys. zł) lub pozbawienia wolności na trzy lata za “rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o Siłach Zbrojnych Rosji”. W przypadku “rażącego” rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które pociągnie za sobą poważne konsekwencje, sąd będzie mógł skazać winnego na karę od 10 do 15 lat więzienia.

Od początku wojny do aresztów trafiło kilkanaście tys. ludzi. Część dostaje grzywnę lub wezwanie do sądu i wychodzą na wolność, ale część dostaje karę 15 dni za wykroczenie, czyli areszt administracyjny. Myślę, że to większość. Co gorsza, po wyjściu trzeba się dobrze zastanowić, czy chce się dalej protestować, bo jeśli kogoś złapią drugi raz, to za udział w manifestacjach można dostać nawet sześć lat więzienia.

Prezydent Zełenski zarządził powrót ukraińskich sił pokojowych do kraju

Agencja Ukrinform podała, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju. Cel to wzmocnienie armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji.

„Prezydent Ukrainy podjął decyzję o odwołaniu ukraińskich sił pokojowych, wysoce profesjonalnych żołnierzy, ze wszystkich misji na całym świecie, wraz z ich sprzętem, aby wzmocnili naszą armię w jej odpowiedzi na rosyjską agresję” – przekazał Sybiha.

 Od początku konfliktu 24 lutego do kraju z zagranicy wróciło ponad 66 224 mężczyzn, aby walczyć agresorem.

„66 224 – tylu mężczyzn wróciło z zagranicy, by bronić swojego kraju przed hordą. To ponad 12 zmotywowanych brygad bojowych! Ukraińcy, jesteśmy niezwyciężeni!” – napisał ukraiński minister obrony.

Agata Duda z apelem do kobiet

„Wykorzystajmy Dzień Kobiet, jedno z najważniejszych świąt w Rosji, żeby zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się wojny. Niech wystąpią jako matki, żony i córki rosyjskich żołnierzy przeciwko dalszemu rozlewowi krwi” – wezwała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Przypadający 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Wykorzystajmy tę szczególną okazję, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się w Ukrainie wojny

 Poprośmy je o to, by dla pokoju i życia, jako matki, żony i córki rosyjskich oficerów i żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę, wystąpiły w dniu swego święta przeciw dalszemu rozlewowi krwi. Niech każda z nas opublikuje w mediach społecznościowych 8 marca swoje zdjęcie z kartką papieru, na której widnieć będzie napis: „#rosyjskie kobiety, zatrzymajcie wojnę”. Mam nadzieję, że jeśli to przesłanie poniesie się szeroko po świecie, to zdoła się przebić przez rosyjską cenzurę i dotrze do serc i umysłów tysięcy Rosjanek. Kobiety razem mogą zdziałać wiele i wierzę, że razem naprawdę mogą zatrzymać wojnę w Ukrainie

– powiedziała.

Koniec trzeciej tury negocjacji pokojowych.

Są niewielkie pozytywne postępy w sprawie tworzenia korytarzy humanitarnych wraz z gwarancjami bezpieczeństwa i zawieszeniem broni – poinformował na Twitterze jeden z członków ukraińskiej delegacji, prezydencki doradca Mychajło Podolak.

— W kwestii kluczowego politycznego bloku, do którego wchodzą wstrzymanie ognia, zawieszenie broni i całkowite zatrzymanie działań wojennych będziemy kontynuować intensywne konsultacje. Póki co, na dziś rozwiązań, które w sposób znaczący mogłyby poprawić sytuację, jeszcze nie ma, ale jeszcze raz podkreślam, rozmowy będą kontynuowane — dodał członek ukraińskiej delegacji.