POMIMO ZAKAZU ROSYJSKIE SAMOLOTY NA POLSKIM NIEBIE! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (10.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 13 438 (w tym 1 501 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2328), wielkopolskiego (1755), kujawsko-pomorskiego (1290), zachodniopomorskiego (1159), dolnośląskiego (1031), lubelskiego (780), łódzkiego (729),śląskiego (707), pomorskiego (700), małopolskiego (688), lubuskiego (602), warmińsko-mazurskiego (584), świętokrzyskiego (362), podlaskiego (268), opolskiego (204), podkarpackiego (144).107 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 44 osoby zmarły z powodu #COVID19, 140 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 788 363/113 186 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Rosyjskie samoloty nad Polską mimo zakazu.

Pierwsza przestrzeń lotniczą dla Rosji zamknęła Wielka Brytania, dzień później w jej ślady poszła Polska i kilka kolejnych krajów. Ostateczna decyzja o zamknięciu nieba nad Europą dla rosyjskich samolotów zapadła w niedzielę 27 lutego, a dzień później opublikowane odpowiednie rozporządzenie.

Rosyjskie samoloty próbują omijać sankcje i ściągają turystów z kurortów pod pretekstem lotów biorących udział w akcji humanitarnej za pośrednictwem zaprzyjaźnionych krajów, m.in. Węgier.

– To ewidentne łamanie rozporządzenia Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r., który jako jedyny wyjątek przewiduje loty biorące udział w akcjach humanitarnych. Żaden z lotów wiozących rosyjskich turystów nie spełniał definicji takiego lotu. Przecież Rosjanie nie wracali z miejsca konfliktu czy wojny i dysponowali alternatywnym oraz bezpiecznym transportem – mówi Onetowi poseł Michał Szczerba.

– Sankcje są dziurawe jak sito, bo polskie urzędy chowają w głowę w piasek i udają, że nie wiedzą, czym jest lot humanitarny. A przecież to pojęcie jest określone przez prawo międzynarodowe i dotyczy ewakuacji z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi. Polskie władze powinny wykazać się większą wrażliwością niż węgierskie. Od Orbana niczego nie oczekuję. Od premiera polskiego rządu oczekuję elementarnej wiarygodności – dodał.

Zełenski: Celem Putina jest podział i rozdarcie Europy. Także Polska jest zagrożona

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie opublikowanym w czwartek przez dziennik „Corriere della Sera” powiedział, że rosyjska inwazja nie była „zaskoczeniem”; „ale jej brutalność – tak”.

„Kiedy Rosja przygotowywała inwazję, Putin nie mógł sobie wyobrazić, że Ukraińcy będą bronić swego kraju z taką determinacją. Kreml nie myślał oczywiście o tym, że dla nas to będzie wielka wojna patriotyczna; taka, jaką Związek Radziecki prowadził przeciwko Hitlerowi” – stwierdził prezydent Zełenski.

„Wojsko rosyjskie niszczy nasze miasta i ostrzeliwuje uchodźców na drogach. Tak, otrzymujemy dostawy broni, ale potrzeba czegoś innego”- ocenił Wołodymyr Zełenski. Jego zdaniem sankcje są niewystarczające.

W jego ocenie celem Putina jest podział i rozdarcie Europy.

„Posłuchajcie tego, co mówi rosyjska propaganda. Mówią to też w kazaniach w ich kościołach: że trzeba podbić inne kraje – Mołdawię, Gruzję, republiki bałtyckie. Według mnie także Polska jest zagrożona; a raczej cały kontynent europejski jest w niebezpieczeństwie” – powiedział Zełenski.

Rosja wycofała się z Rady Europy

MSZ Rosji zapytany, czy Rosja planuje zaatakować inne kraje: nie zamierzamy atakować innych krajów, nie zaatakowaliśmy też Ukrainy. – powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

MSZ Rosji o zbombardowaniu szpitala w Mariupolu: szpital położniczy od dawna był okupowany przez ultra-radykalny batalion Azow i innych radykałów, a wszystkie rodzące kobiety, wszystkie pielęgniarki i wszystkie osoby towarzyszące zostały stamtąd wyrzucone. – czytamy na Twitterze Łukasz Bok.

Kreml o wysłaniu polskich samolotów MiG-29.

Rosja wydała krótki komunikat w związku z zamieszaniem wokół przekazania samolotów MiG-29. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że „jest to bardzo niepożądany i potencjalnie niebezpieczny scenariusz”.

Rzecznik Kremla został zapytany podczas konferencji prasowej o kwestię ewentualnego przekazania Ukrainie przez Polskę (za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych) myśliwców MiG-29 stwierdził, że jest to bardzo niepożądany i potencjalnie niebezpieczny scenariusz. – Ministerstwo Obrony przedstawiło już wyjaśnienia dotyczące możliwości korzystania przez Ukrainę z jakichś innych lotnisk do lotów bojowych – podkreślił Dmitrij Pieskow.

Ostatnie dni związane są z zamieszaniem wokół przekazania samolotów MiG-29. O podarowanie sprzętu zabiegał Wołodymyr Zelensky. Politycy z Unii Europejskiej i USA zapewniali, że maszyny trafią w ich ręce. Między innymi samoloty miały pochodzić z Polski. W zamian polskie wojsko miało dostać amerykańską flotę.

„Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” – możemy przeczytać w komunikacie MSZ

Niestety, amerykańscy politycy zrobili unik w tej sprawie. Pomimo wcześniejszych ustaleń, chcą wycofać się z planowanej akcji.