Popularna sieć pilnie wycofuje produkt z oferty. Miał być bardzo szkodliwy dla zdrowia

Wiadomości

Szokujące wyniki badania jakości ubranek dla dzieci zakupionych na chińskiej platformie Shein. Popularna jest ona również w Polsce. Tymczasem w aż 10 na 25 zbadanych produktów, znaleziono szkodliwe substancje. Mogą one wpływać na zdrowie maluszków.

Shein to internetowy sklep odzieżowy, który specjalizuje się w sprzedaży modnej odzieży, obuwia, akcesoriów i innych artykułów związanych z modą. Firma została założona w 2008 roku w Chinach i szybko zdobyła popularność na całym świecie, szczególnie wśród młodszych konsumentów.

Niskie ceny i liczne promocje – to najbardziej przyciąga do zakupów chińskich produktów na platformie Shein, która oferuje również ubrania dla dzieci czy zabawki. Niestety, kontrola odzieży dziecięcej przeprowadzona przez belgijską organizacją konsumencką non-profit o nazwie Test Achats wykazało zawartość co najmniej jednego toksycznego związku w niemal połowie produktów.

Chodzi przede wszystkim o ftalany, czyli substancje zaburzające gospodarkę hormonalną w organizmie, substancje uczulające, jak ołów czy powodujący alergie skórne nikiel, oraz drażniących, jak dimetyloformamid i chinolina.

Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Shein w Polsce, platforma już podjęła kroki wobec wskazanego przez organizację produktu i natychmiast zdecydowała o wycofaniu go ze sprzedaży, przynajmniej na czas dochodzenia. 

“Poważnie traktujemy ustalenia Test Achats i gdy tylko dowiedzieliśmy się o opracowanym przez nich raporcie, nawiązaliśmy kontakt z prośbą o szczegółowe informacje” – napisała firma w oświadczeniu przekazanym PAP, zapewniając, że priorytetowo podchodzi do bezpieczeństwa i zdrowia klientów.

Biuro prasowe firmy poinformowało PAP, że Shein wymaga od swoich dostawców przestrzegania rygorystycznych norm, które są zgodne m.in. z europejskim rozporządzeniem REACH, a także współpracuje z niezależnymi, międzynarodowymi instytucjami kontrolnymi, które regularnie przeprowadzają niezapowiedziane inspekcje fabryk. W ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 400 tys. testów bezpieczeństwa chemicznego produktów.