Potężne mandaty za prowadzenie samochodu w takim obuwiu

Wiadomości

W Polsce i w całej Europie kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że za przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie na linii ciągłej czy przejazd na czerwonym świetle można dostać mandat oraz punkty karne.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że mandat można otrzymać również za mniej oczywiste przewinienia, na przykład… za niewłaściwe obuwie!

Jazda w japonkach lub klapkach – Znajomość przepisów ruchu drogowego jest niezwykle ważna w każdym kraju. Niektóre zasady mogą jednak sprawiać trudności kierowcom. Latem wiele osób ma wątpliwości dotyczące jazdy samochodem w japonkach lub klapkach. Oto, kiedy kierowcy grozi mandat.

Chociaż przepisy ruchu drogowego nie precyzują wymagań co do obuwia kierowcy, zasady bezpieczeństwa na drodze są klarowne i obowiązujące.

Jeżeli kierowca spowoduje kolizję prowadząc w klapkach lub na boso, może ponieść konsekwencje zgodnie z artykułem 86 paragraf 1 ustawy Kodeks wykroczeń.

Przepis ten mówi, że osoba, która nie zachowuje należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, i tym samym stwarza zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, podlega karze grzywny.

Oznacza to, że kierowca może zostać ukarany mandatem od 20 do 5000 zł oraz otrzymać co najmniej 10 punktów karnych.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że odpowiedni wybór obuwia ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Istnieje kilka rodzajów butów, które mogą być niewłaściwe do prowadzenia pojazdu, w tym: klapki, japonki, sandały, jazda boso, buty zbyt ciężkie, buty na koturnie, buty trekkingowe, buty z grubą podeszwą, szpilki.

Wybór odpowiedniego obuwia podczas prowadzenia samochodu może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.