Potężne nawałnice przeszły przez Polskę. Katastrofalne skutki [ZDJĘCIA]

Wiadomości

W środę na Śląsku porywisty wiatr zerwał linie energetyczne i połamał drzewa, a ulewne deszcze doprowadziły do podtopień. Wiele domów zostało poważnie uszkodzonych. — Całego dachu nie mamy. Poleciał na posesję sąsiada — opisał w rozmowie z TVN24 jeden z mieszkańców wsi Pstrążna w gminie Lyski. — Trwało to dosłownie pięć minut, nie więcej. Ciemno się nagle zrobiło, zakręciło i dach poszedł — dodał mężczyzna. Urzędnicy poinformowali, że trwa szacowanie strat. Gmina zapowiedziała pomoc dla mieszkańców.

Strażacy pracują przy uszkodzonych dachach i elewacjach oraz powalonych przez wiatr drzewach.

Najwięcej interwencji strażacy prowadzą w powiecie rybnickim – w Pstrążnej i Raszczycach oraz w powiecie raciborskim – w Kornowacu oraz Pietrowicach – powiedziała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska.

W wyniku frontu burzowego przechodzącego nad Polską najbardziej ucierpiało województwo śląskie, gdzie burzom towarzyszył porywisty wiatr i opady gradu.

Tylko w powiecie rybnickim do godziny 23:00 strażacy otrzymali ponad 150 zgłoszeń. Skutkami burz najbardziej została dotknięta wieś Pstrążna. Ucierpiał tam m.in. kościół, probostwo i przedszkole. Sporo szkód wiatr spowodował także we wsi Dzimierz.

19 czerwca 2024 roku, w środowe popołudnie, województwo śląskie doświadczyło niszczycielskiego frontu burzowego, który najbardziej dotknął powiat rybnicki. W samej gminie Lyski, strażacy odnotowali około 40 interwencji, z czego wieś Pstrążna ucierpiała najbardziej. Mieszkańcy tej miejscowości byli „odcięci od świata” z powodu zalanych dróg i braku prądu. Skutki nawałnicy były dramatyczne: uszkodzone zostały domy, kościół, probostwo oraz przedszkole.

– Z tych 150 zgłoszeń mamy 25 uszkodzonych dachów w budynkach jednorodzinnych i gospodarczych, z czego 15 w stopniu znacznym – tam nasze działania będą kierowane w pierwszej kolejności – wyjaśnił asp. Wojciech Kasperzec z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku.

W powiecie raciborskim strażacy zrealizowali blisko 130 interwencji związanych z pogodą, późnym wieczorem pracowali jeszcze przy około 40. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda powiedział, że sytuacja jest już opanowana.

– Mamy 10 zerwanych dachów, na obecną chwilę siedem jest już zabezpieczonych, trzy są w trakcie zabezpieczania – poinformował.

O sytuacji w regionie poinformowano również na profilu “Skywarn Poland – Polscy Łowcy Burz” na platformie X.

“Przez południową część woj. śląskiego przeszła kolejna silna superkomórka. Padał grad i występował bardzo silny wiatr. Analiza danych radarowych nie wyklucza wystąpienia trąby powietrznej, zwłaszcza w rejonie Żor i Pszczyny” – napisano.

“Potencjalna trąba powietrzna mogła też pojawić się w rejonie Brzeszczy (woj. małopolskie). Operator energii raportuje w tym rejonie występowanie awarii masowej” – podkreślono. 

“Obecnie groźna superkomórka przekształca się w segment liniowego układu konwekcyjnego. Na jej trasie znajdują się obszary położone na południe od Krakowa. Ostrzegamy przed bardzo silnymi porywami wiatru w tym rejonie. To jest szczególnie groźna sytuacja” – przekazano.