Potężny kataklizm. Miasto w Polsce pod wodą po nawałnicy

Wiadomości

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań.

Przez Gniezno (woj. wielkopolskie) przetoczyła się burza z gradem, która doprowadziła do znaczącego zalania ulic w całym mieście. W mediach społecznościowych pojawiły się budzące przerażenia nagrania przedstawiające skalę zjawiska. “Sytuacja w dalszym ciągu jest poważna” — poinformowali Polscy Łowcy Burz.

Do 200 wzrosła liczba zgłoszeń związanych z gradobiciem w Gnieźnie. 98 proc. z nich dotyczy wypompowania wody z zalanych piwnic, mieszkań oraz lokali usługowych.

Wody spadło tutaj tyle, ile przez ostatnie pół roku – powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Beniaminem Piłat jeden z mieszkańców miasta. 

Wiele ulic w Gnieźnie jest obecnie nieprzejezdnych. Na nagraniach udostępnianych w sieci widać zalane drogi i unieruchomione pojazdy. Chodniki i ulice są pokryte gradem, który łudząco przypomina śnieg. Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu oraz gradu, przeszła nad miastem ok. południa.

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek na terenie całej Wielkopolski. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, natomiast dla powiatu złotowskiego – drugiego. Z kolei dla terenu powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.

Ostrzeżenia dla milionów Polaków

Mamy zapowiadaną zmianę pogody i wyczekiwany deszcz. Tydzień ma być gorący i burzowy, wynika z informacji IMGW, a w prognozach pogody na dziś pojawia się również grad. Nie tylko on może być niebezpieczny m.in. dla upraw rolniczych, sadowniczych i warzywniczych. Meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi wzrostami poziomów wody

Uwaga, może zrobić się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzamiw północnej części Polskiobowiązuje w większości powiatów woj. zachodniopomorskiego, w północnej części woj. lubuskiego, południowej części woj. pomorskiego, północnej części woj. wielkopolskiego, w całym województwie kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, północnej części woj. mazowieckiego oraz większości powiatów woj. podlaskiego.

W południowo-wschodniej części kraju ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje zaś w południowej części woj. małopolskiego, całym woj. podkarpackim oraz południowej części woj. lubelskiego.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie burz. Miejscami burzom będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, które mogą osiągnąć do 35 mm, a lokalnie nawet do 55 mm. Dodatkowo, przewiduje się porywy wiatru, które mogą osiągnąć prędkość do 75 km/h.

IMGW radzi, by przygotować się na dużą zmienność warunków pogodowych (burze, opady, porywy wiatru), przede wszystkim w ciągu dnia oraz wieczorem.

Warto unikać również przebywania w zagłębieniach terenu, w których szybko może gromadzić się woda.

W czasie burz z dość silnymi porywami wiatru należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym nie szukać schronienia pod drzewami.

Wkrótce więcej informacji.