Potężny pożar w Polsce. “Słupy ognia wysokie na kilkanaście metrów”

Wiadomości

W nocy ze środy na czwartek, strażacy z Gniezna zostali zaalarmowani o potężnym pożarze stolarni przy ulicy Kiszkowskiej. Ogień wybuchł niespodziewanie i szybko rozprzestrzenił się na znaczną część placu, powodując płomienie sięgające kilkudziesięciu metrów.

Koszmarny pożar w stolarni przy ulicy Kiszkowskiej w Gnieźnie wybuchł około godz. 2:30 w nocy ze środy na czwartek (26/27 czerwca). Ogień szybko zaczął się rozprzestrzeniać, płomienie wystrzeliły wysoko pod niebo. Na miejsce natychmiast skierowano kilka zastępów straży.

Gdy pierwsze zastępy straży pożarnej dotarły na miejsce, okazało się, że potrzebne będzie wsparcie. “Akcja gaśnicza była bardzo utrudniona z uwagi na charakter i ilość płonącego drewna, z którego słupy ognia wznosiły się na kilkanaście metrów, a dym rozciągał się na wiele kilometrów” — opisuje portal gniezno24.com.

Do działań wezwano strażaków z gminy Łubowo, Kiszkowo, Kłecko, Mieleszyn, Czerniejewo, Trzemeszno i Niechanowo – w sumie kilkanaście zastępów, które sukcesywnie dojeżdżały na miejsce zdarzenia.

Akcja gaśnicza była bardzo utrudniona z uwagi na charakter i ilość płonącego drewna, z którego słupy ognia wznosiły się na kilkanaście metrów, a dym rozciągał się na wiele kilometrów. Na potrzeby prowadzonej akcji gaśniczej wodę dowożono wozami ze stawu w rejonie ul. Swarzędzkiej. Na skutek działania ognia płonący obiekt zawalił się.

Na miejscu obecna była także policja. Obecnie skala zniszczeń nie jest jeszcze znana – na miejscu wciąż działają strażacy, co najpewniej potrwa jeszcze wiele godzin.

Seniorzy zapominają o tej uldze

W dzisiejszych trudnych czasach, z rosnącą inflacją, wielu emerytów szuka sposobów na oszczędzanie. Ulga dla emerytów, którzy wciąż pracują i nie pobierają świadczenia, może być jednym z takich rozwiązań. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ulga dla emerytów to ulga podatkowa skierowana do seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nadal są aktywni zawodowo i nie pobierają świadczeń emerytalnych. Według Bartosza Stróżyńskiego, rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, ulga ta przysługuje kobietom, które ukończyły 60 lat oraz mężczyznom powyżej 65. roku życia. Zwolniona z podatku jest kwota przychodu do 85 528 zł rocznie. Po przekroczeniu tego limitu, do dochodów stosowana jest kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł.

Senior, który nie pobiera świadczenia emerytalnego i pracuje na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, aby skorzystać z ulgi podatkowej, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy. W przypadku rozpoczęcia pobierania renty rodzinnej lub emerytury, jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie, co spowoduje zaprzestanie stosowania ulgi od następnego miesiąca.

Seniorzy po 60. roku życia mogą liczyć na liczne zniżki, które pomagają im oszczędzać na co dzień. Jednym z przykładów jest oferta „Bilet Seniora”, która zapewnia 30-procentową zniżkę na przejazdy krajowe pociągami PKP Intercity. Warto również śledzić informacje lokalne, ponieważ w wielu miastach seniorom oferowane są zniżki lub nawet bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Na przykład, w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Poznaniu osoby powyżej 70. roku życia mogą korzystać z darmowych przejazdów tramwajami i autobusami.

Ulga dla emerytów pracujących oraz różnorodne zniżki dla seniorów to świetne sposoby na oszczędzanie. Dzięki nim, emeryci mogą nie tylko zabezpieczyć swoje finanse, ale także realizować swoje pasje i spełniać marzenia o podróżach. Warto być świadomym dostępnych ulg i zniżek, aby w pełni korzystać z przysługujących uprawnień.