Powrót niedziel handlowych? Wszystko jasne

Projekt przepisów liberalizujących zakaz handlu w niedziele autorstwa Polski 2050 został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Przywrócenie handlu w niedziele postuluje także Koalicja Obywatelska. Zmiana prawa nie będzie jednak prosta, bo na drodze mogą stanąć koalicjanci z Lewicy. Sami konsumenci też są w tej sprawie podzieleni.

Złożony projekt zakłada nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zmiany mają dotyczyć także Kodeksu pracy. Według poselskiej propozycji dzisiejszy zakaz handlu w niedziele ma być zniesiony w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.

Posłowie chcą uregulować też kwestię wynagrodzenia pracowników podejmujących pracę w handlowe niedziele. Za pracę w takie dni będzie im się należało podwójne wynagrodzenie. Ponadto pracodawca będzie musiał zapewnić im inny dzień wolny od pracy w ciągu sześciu dni przed handlową niedzielą albo po niej. Poza tym, taki pracownik będzie miał prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu kalendarzowym.

Domański w Radiu ZET zwraca uwagę, że wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu byłoby korzystne. – Z punktu widzenia budżetu oznaczałoby to nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy związane z wyższymi wpływami z VAT, bo sprzedaż detaliczna oczywiście by wzrosła. Mamy tutaj inne aspekty pozagospodarcze: Polacy chcą, aby te niedziele w jakimś wymiarze wróciły – mówił szef resortu finansów. 

– Widocznie ubywa zwolenników powrotu do sytuacji sprzed 1 marca 2018 roku, kiedy wszystkie niedziele były handlowe – zauważa Robert Biegaj, współautor badania z Grupy Offerista. – We wrześniu 2023 roku UCE RESEARCH przeprowadziło identyczne badanie (…) Wówczas zwolenników przywrócenia handlu w niedziele było 54 proc. Obecnie jest ich 46 proc. Widać więc wyraźny spadek i to w dość krótkim czasie, tj. o osiem punktów procentowych w zaledwie kilka miesięcy – komentuje badacz.

Przeciwko przywróceniu handlu we wszystkie niedziele częściej są kobiety niż mężczyźni (47,9 proc. vs. 40,1 proc.). W tej grupie znalazła się też silna reprezentacja osób starszych w wieku 55-64 lat (wśród nich 54,7 proc.), z miesięcznym dochodem netto w wysokości 1000-2999 zł (49,4 proc.), a także ze średnim wykształceniem (47,4 proc.). Przeważnie są to mieszkańcy miast liczących od 50 tys. do 99 tys. ludności (49 proc.). 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 03-05.02.2024 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i Grupę Offerista na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych Polaków.