POWRÓT OBOWIĄZKOWYCH MASECZEK? NIEDZIELSKI ZADECYDOWAŁ!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 1 527 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (322), mazowieckiego (317), podlaskiego (132), małopolskiego (96), śląskiego (83), podkarpackiego (77), zachodniopomorskiego (75), wielkopolskiego (68), pomorskiego (65),łódzkiego (63), dolnośląskiego (55), kujawsko-pomorskiego (35), lubuskiego (34), warmińsko-mazurskiego (34), opolskiego (25), świętokrzyskiego (17). 29 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 922 401/75 869 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Co z maseczkami

Adam Niedzielski ocenił aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. Zdaniem szefa resortu zdrowia mimo rosnącej liczby zakażeń nie należy spodziewać się zaostrzenia restrykcji. Zmiany nie dotkną m.in. sfery edukacji.

Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia – powiedział.

W wywiadzie dla środowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” Adam Niedzielski komentował czwartą falę pandemii w Polsce. Przyznał, że rozwój tej fali jest zupełnie inny, ponieważ nie rozwija się w tak szybkim tempie jak poprzednie. To powoduje, że ludzie zapominają o obowiązku noszenia maseczek.

Jak jednak dodaje, „końca pandemii nie będzie”. – To znaczy inaczej – wirus zostanie, ale w pewnym momencie zmniejszy się jego szkodliwość. Można więc powiedzieć, że koniec będzie wtedy, kiedy będziemy mogli oszacować, że śmiertelność związana z koronawirusem, zakażalność i inne parametry są na poziomie grypy – wyjaśnia szef MZ.

Apel Ministra Niedzielskiego dotyczący maseczek

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zauważył problem w polskich kościołach. Zwrócił się z nim do Episkopatu Polski. Liczy na współpracę z rządem.

W liście przesłanym do hierarchów Kościoła Adam Niedzielski podkreślił, że „jako minister zdrowia czyni wszystko, by czwarta fala nie dotknęła nas równie mocno, jak trzy poprzednie”. Szef resortu przypomniał, że rząd cały czas stara się umożliwić szczepienia wszystkim Polakom.

„Zwracam się do księdza arcybiskupa z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach oraz parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych” – zaapelował Niedzielski.

Jak przekonuje w swoim liście, noszenie maseczek to obok szczepień „główne narzędzie do walki z epidemią”. Minister poprosił o pomoc w egzekwowaniu obowiązku i edukowanie wiernych.

W dalszej części listu zwrócił się z apelem o szerzenia świadomości o bezpieczeństwie. Przypomniał, że sczepienie do jedyna broń do walki z pandemią. Zaapelował też o przypomnienie o konieczności noszenia maseczek w diecezjach, dekanatach i parafiach – Proszę o tę pomoc i liczę na wsparcie ze strony Episkopatu w tej swoistej edukacji społecznej, dzięki której możemy ograniczyć zasięg czwartej fali epidemii, na czym nam wszystkim powinno zależeć – dodał szef resortu zdrowia.

Od dzisiaj promocja w Biedronce

Poniedziałek 11 października przyniósł nam nowe promocje w sieci dyskontów Biedronka. Powód do zadowolenia mają zarówno klienci, którzy muszą uzupełnić zapasy chemii, jak i słodyczy. Warto także pamiętać o zabraniu karty Moja Biedronka.

Już dziś obniżona została bowiem cena papieru toaletowego marki Queen – w chwili zakupu 16 rolek (ilość ta równa się dwóm zgrzewkom) za całość zapłacimy zaledwie 9,98 złotych (standardowo kwota ta wynosi blisko 15 złotych).

Rabat naliczony zostanie też przy zakupie pralin Rafaello – należność za drugie opakowanie wyniesie zaledwie 8,49 złotych (standardowo jest to zaś 12 złotych bez grosza).

Powód do zadowolenia mają także miłośnicy Pralin Rafaello. Kupując dwa opakowania, za drugie zapłacimy 8,49 zł przy cenie regularnej 11,99 zł. Żeby skorzystać z promocji, musimy pamiętać o karcie Moja Biedronka.

Katastrofa lotnicza w Rosji

W pobliżu Mienzielińska w Tatarstanie rozbił się niewielki turbośmigłowy samolot pasażerski Let L-410 z 22 osobami na pokładzie – podały rosyjskie media. Do katas

Do zdarzenia doszło w niedzielę o godz. 9:23 czasu miejscowego (godz. 8:23 w Polsce). Jak podała agencja Itar-Tass, niewielki turbośmigłowy samolot pasażerski L-410 zniknął z radarów i wieża straciła z nim łączność.

Rosyjskie Ministerstwo ds. obrony cywilnej sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych wskazało, że katastrofa samolotu miała miejsce nieopodal aeroklubu w Mienzielińsku.

Zdaniem agencji Itar-Tass, ratownikom udało się ewakuować trzy ranne osoby z miejsca zdarzenia. Trafiły one do szpitala.

„Są zabici, ale ich liczba nie została jeszcze potwierdzona” – pisze TASS. Rosyjskie media podają, że życie w katastrofie straciło co najmniej 15 osób.

Zmiana pogody dla Polaków

Wtorek mógł być ostatnim dniem z temperaturami dochodzącymi do 25 stopni Celsjusza – powiedział PAP Michał Ogrodnik, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Zbliża się ochłodzenie, które już od środy było widoczne na termometrach.

Jeszcze na dobre nie przywitaliśmy jesieni, a IMGW już prognozuje, że niebawem możemy doświadczyć pierwszych opadów śniegu. W październiku czekają nas niskie temperatury i dżdżysta pogoda. Ze słońcem też możemy powoli się żegnać.

– Polska od przyszłego tygodnia znajdzie się w obszarze bardzo chłodnego powietrza napływającego do nas z północy Europy – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska. – To może spowodować, że w rejonach podgórskich i w górach spadnie śnieg oraz śnieg z deszczem – dodała.

Na pozostałym obszarze kraju meteorolodzy nie zapowiadają opadów śniegu. Atak zimy wystąpi więc tylko w rejonach górskich. Tam też temperatura spadnie do około 0 stopni. Termometry mogą wskazać także ujemne wartości.

– Szansa na opady śniegu jest w wysokich Tatrach i Karkonoszach. Troszeczkę niżej będą to opady deszczu ze śniegiem. Być może nawet mieszkańcy Zakopanego ujrzą białe płatki śniegu razem z opadami deszczu. Nie spodziewamy się, za wyjątkiem wysokich szczytów, wielkich pokryw śniegu – sprecyzowała w rozmowie z WP meteorolog.

Czy szpitale będą tylko dla osób zaszczepionych?

Adam Niedzielski wypowiedział sie na temat niedawnego pomysłu, by do szpitali byli przyjmowani tylko zaszczepieni i tylko zaszczepieni mogli odwiedzać pacjentów. Minister Adam Niedzielski skomentował to rozwiązanie.

„Rozumiem pomysł możliwości odwiedzania szpitali tylko przez zaszczepionych, który jest formułowany z perspektywy eksperckiej. Na pewno on w zdecydowanym stopniu zabezpieczyłby funkcjonowanie szpitali. Z drugiej strony jest to pomysł abstrakcyjny” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Niedzielski. Minister zdrowia zaznaczył, iż „nie może być tak, że osoba, która potrzebuje pomocy jej nie otrzymuje”.

Szef MZ zwrócił uwagę, że spośród pracowników medycznych jedynie niewielka część nie zdecydowała się na szczepienie. 

Jesteśmy w innym miejscu, niż byliśmy rok temu, kiedy jedynym naszym zabezpieczeniem była maseczka i zachowanie dystansu. Teraz mamy szczepienia i dużą część populacji, która przechorowała koronawirusa i ma odporność. Próg tolerancji na liczbę zakażeń i liczbę hospitalizacji jest stosunkowo większy. Jesteśmy w tej chwili dobrze przygotowani do tego, aby zwiększać liczbę infrastruktury, czy łóżek przeznaczonych na walkę z covidem. Do póki nie widzimy zagrożenia do działania to musimy powoli przyzwyczajać się do tego, że będziemy żyli z covidem – zaznaczył polityk. Według Niedzielskiego obecnie „staramy się walczyć z covidem podobnie, jak walczymy z grypą”. 

Czy szkoły zostaną zamknięte?

Chcemy, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla środowego „DGP”.

Maseczki, zamknięcie szkół – kiedy nas to czeka?

Na dziś nie będzie żadnych obostrzeń. Na pewno nie zamkniemy szkół.

Jak to?

Na razie nie ma takich planów. Obecnie mamy zupełnie inne nastawienie do wprowadzania restrykcji.

Boicie się oporu społecznego? To decyzja polityczna?

To nie wynika z różnic w podejściu społecznym, tylko z charakteru pandemii. Rozwój czwartej fali jest inny – nie rozwija się w tak szybkim tempie jak poprzednie, choć liczba przypadków oczywiście rośnie. Porównujemy fale – dzień do dnia. I widzimy, że trendy są odmienne.

Tak na pytania odpowiadał dziś Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia ujawnia co wydarzy się 1 listopada

„W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji z dnia na dzień” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski o rekomendacjach dot. ewentualnego zamknięcia cmentarzy 1 listopada. „Zabezpieczenia organizacyjne i zdrowotne nie uzasadniają podejmowania tak drastycznych decyzji” – dodał.

W ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd w ostatniej chwili zdecydował się zamknąć cmentarze na Wszystkich Świętych. Polacy dowiedzieli się o tym zaledwie dzień wcześniej, co wywołało duży chaos.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie zapytano ministra zdrowia, czy w tym roku cmentarze na 1 listopada również zostaną zamknięte.

Adam Niedzielski odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rząd planuje zamknąć cmentarze. Obiecał jednak, że tym razem decyzje nie będą podejmowane z dnia na dzień.

Na pytanie o zamknięcie cmentarzy minister zdrowia odpowiedział za to wprost w rozmowie z RMF FM. Na pytanie dziennikarza, czy cmentarze pozostaną otwarte, Niedzielski odpowiedział:

– Z największym prawdopodobieństwem – tak.

Globalna awaria Facebooka oraz Instagrama

Złe wieści dla użytkowników portalu Facebook oraz jego usług. Nie działają strona główna serwisu, Messenger i Instagram.

Facebook jest największym serwisem społecznościowym świata, na którym zarejestrowano blisko 3 miliardy kont. Niewiele mniejszą popularnością cieszą się jego komunikator Messenger oraz oparta o zdjęcia i treści wideo usługa Instagram. Wszystkie trzy serwisy dzisiaj przestały działać.

Na WhatsAppie nie docierają wiadomości. Na Instagramie nie da się dodać story oraz relacji. Nie wiadomo, jak długo będą trwały problemy z aplikacjami.

Jak podał „New York Times”, dwaj pracownicy zespołu ds. cyberbezpieczeństwa Facebooka ocenili, że awaria nie jest wynikiem cyberataku, ze względu na skalę awarii, która odcięła dostęp do wszystkich aplikacji należących do firmy, m.in. Messengera, Instagrama i Whatsappa.

Według ekspertów cytowanych przez „Washington Post”, powodem awarii były prawdopodobnie błędna konfiguracja serwerów spółki, które uniemożliwiają aplikacjom komunikację z resztą internetu.

Nie żyje znany polski aktor

30 września zmarł Henryk Majcherek, znany polski aktor filmowy i teatralny. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Mężczyzna miał 87 lat.

Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Henryk Majcherek, aktor teatralny, filmowy, poeta.Związany z teatrami w Bydgoszczy, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Poza występami na scenie pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Przez wiele lat prowadził „Dziennik”. Zajmował się także malarstwem. Miał kilkadziesiąt wystaw (zbiorowych i indywidualnych). Autor wielu tomików poezji. Zawsze serdeczny, miły i koleżeński.Będzie nam Go bardzo brakowało [*]” – poinfmorwał ZASP.

Spoczywaj w pokoju!

Trąba wodno-powietrzna na Bałtyku

W środę na Bałtyku utworzyła się potężna trąba wodno-powietrzna. Tornado było tak silne, że spychało ludzi do akwenu. Kilka osób jest poważnie rannych.

Na nabrzeżu w Kilonii tornado zepchnęło kilka osób do Bałtyku. Rzecznik lokalnej policji, cytowany przez portal dziennika ”Die Welt”, powiedział, że rannych zostało siedem osób spośród przebywających wtedy w rejonie nabrzeża. 

– Zakotłowało się, silny podmuch postrącał ludzi do wody. Niektórzy ucierpieli, gdy zostali uderzeni przez porwane przez podmuch przedmioty. Na podstawie zdjęć i nagrań z miejsca wydarzenia możemy założyć, że wyglądało to na tornado – powiedział agencji dpa Michael Bauditz z Niemieckiego Serwisu Pogodowego. 

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała w środę ostrzeżenia przed silnym wiatrem, dochodzącym w porywach do 110 km/h. Alert dla kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn i Hamburga obowiązuje do czwartkowego południa. Dodatkowo na weekend niemieccy synoptycy zapowiadają ulewne deszcze. 

Nie żyje aktor „Pierwszej miłości”, „Plebanii”

Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że zmarł aktor Lech Gwit. Związany był głównie z teatrem, ale występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski. Szerokiej publiczności znany był z ról w serialach „Boża podszewka”, „Pierwsza miłość” czy „Plebania”.

Uroczystość pożegnalna odbędzie się w najbliższy piątek 1 października o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą.

– Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach – przekazano.