Prawie cała Polska w zagrożeniu! PILNE OSTRZEŻENIE DLA POLAKÓW!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (10.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 16 173 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2812), małopolskiego (2174), śląskiego (1898), dolnośląskiego (1334), wielkopolskiego (1270), pomorskiego (1040), podkarpackiego (919), lubelskiego (774), łódzkiego (758),zachodniopomorskiego (616), kujawsko-pomorskiego (612), warmińsko-mazurskiego (462), opolskiego (442), świętokrzyskiego (367), lubuskiego (293), podlaskiego (280). 122 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 181 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 503 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 248 559 / 100 938 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Śnieg, marznący deszcz i gołoledź, ostrzeżenia dla Polaków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Synoptycy prognozują tam słabe opady marznącego deszczu i mżawki, powodujące gołoledź. Sytuacja ma się poprawić dopiero w czwartek późnym rankiem.

Z interaktywnej mapy ostrzeżeń wynika, że przed marznącymi opadami uchronią się tylko mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, podlaskiego i lubelskiego. We wszystkich pozostałych regionach IMGW przewiduje opady lub mżawki, które mogą powodować gołoledź. 

Jak informuje IMGW nad Europą dominuje rozległy wyż z głównym centrum nad Wyspami Brytyjskimi, jedynie północna część Skandynawii znajduje się w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego.

Uważajmy na siebie na drogach!

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz. Aktor zginął w wypadku samochodowym 8 stycznia na obwodnicy Lubartowa. Był w drodze na pogrzeb swojego kolegi po fachu Witolda Kopcia. Miał 43 lata.

To znany aktor lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Artysta grał również w wielu filmach i serialach („Klan”, „Samo życie”, „Pierwsza miłość”, „Plebania”, „M jak miłość”, „Pitbull”, „Na sygnale”). 

Wczoraj teatr poinformował, że od 10 do 16 stycznia ogłasza żałobę.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy o tragicznej śmierci naszego Przyjaciela, Aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Przemysława Gąsiorowicza. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi Przemka. Człowiek nigdy nie jest gotowy na taki scenariusz… Potrzeba ciszy na scenie i w ludzkich sercach… Dyrektor oraz Pracownicy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie” [pisownia oryginalna] – napisano na Facebooku teatru. Niedawno, bo 26 listopada 2021 roku Przemysław Gąsiorowicz został wyróżniony nagrodą specjalną Festiwalu Teatrów Niewielkich.

Przemysław Gąsiorowicz miał w sobotę jechać na pogrzeb kolegi z teatru. „4 stycznia dotarła do mnie bardzo zaskakująca i przykra wiadomość…” – pisał na profilu w środę w związku ze śmiercią związanego z lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy aktora Witolda Kopcia. „Dopiero co pożegnałam jednego kolegę aktora, a już kolejna tragedia…” – napisała natomiast w mediach społecznościowych aktorka Hanka Brulińska.

Kończąc serię pytań od dziennikarzy, rzecznik rządu Piotr Mueller podziękował przedstawicielom redakcji za przybycie, ale też niespodziewanie zwrócił się z apelem do lidera Platformy Obywatelskiej.

– Jeszcze raz chciałbym poprosić pana przewodniczącego Donald Tuska i rzecznika prasowego PO pana Grabca o wpuszczanie dziennikarzy na konferencję prasową – stwierdził Mueller.

Premier przedstawia Tarczę Antyinflacyjną 2.0.

— Idziemy dalej z realnymi działaniami w walce z inflacją — powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu po posiedzeniu Rady Ministrów mówił m.in. o polityce klimatycznej UE, obwiniając przy tym Unię za wysokie ceny prądu. — Słabi politycy szukają wymówek, odpowiedzialni szukają rozwiązać i my nad tymi rozwiązaniami pracujemy — stwierdził Morawiecki

– Chcemy obniżyć VAT na paliwo z 23% na 8% – zadeklarował Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji. – To będzie fundamentalna zmiana. Do 0% obniżamy VAT na żywność. Dzięki temu miesięcznie w portfelu każdej rodziny zostanie ok. 45 zł – dodał premier.

– To tarcza, która ma chronić polskie rodziny i obniża podatki – powiedział Mateusz Morawiecki. – Ma przede wszystkim pomóc zostawić w portfelach Polaków, jak najwięcej pieniędzy – powiedział

– To jest rewolucja podatkowa, która zostawia w kieszeniach ludności, gospodarstw domowych, polskiego pracownika, emeryta 100 złotych miesięcznie, w przypadku niektórych 180, 190 złotych miesięcznie, ponad 200 złotych miesięcznie, w przypadku innych 40, 50 złotych – wyliczał szef rządu.

– Słyszę takie lekceważące głosy, że to są niewielkie kwoty. Być może z perspektywy warszawskich wieżowców, to są niewielkie kwoty, ale z perspektywy ogromnej większości polskich rodzin, to są ważne kwoty. Niech pan wierzy, panie Donaldzie (Tusku – red.), to są bardzo ważne kwoty. Proszę się nie naigrawać z tych kwot, proszę ich nie lekceważyć (…) – apelował premier, dodając, że rząd tzw. tarczą antyinflacyjną „chroni budżety, tak mocno jak możemy, a Polski Ład jest dodatkowym buforem, jest amortyzatorem tego kryzysu inflacyjnego, w który wpadła cała Europa”.