Prezydent Ukrainy alarmuje! Jest nowy filmik! Chodzi także o Polskę!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (07.04).

Mamy 1487 (w tym 141 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (267), małopolskiego (141), dolnośląskiego (135), lubelskiego (129), pomorskiego (127), śląskiego (127), wielkopolskiego (98), łódzkiego (87),kujawsko-pomorskiego (64), zachodniopomorskiego (58), podkarpackiego (41), podlaskiego (39), opolskiego (37), świętokrzyskiego (36), warmińsko-mazurskiego (33), lubuskiego (31). 68 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.13 osób zmarło z powodu #COVID19, 51 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 975 040/ 115 536 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Zełenski opublikował drastyczny film. Prezydent Ukrainy alarmuje

Kupowanie rosyjskiej ropy pozwala finansować morderstwa w Ukrainie – napisał ukraiński prezydent. I opublikował na Instagramie mocny klip wideo.

W czwartek 7 kwietnia prezydent Zełenski opublikował kolejny film w mediach społecznościowych. Beztroskie sceny przecinane są ujęciami ofiar wojny na Ukrainie, a nawet bestialskimi zdjęciami z Buczy czy Mariupola.

“Nie płacicie pieniędzmi, płacicie życiem Europejczyków takich samych jak Wy” – czytamy w napisach po angielsku, które wyświetlają się pod wstrząsającymi zdjęciami relacjonujące okrucieństwa, do których dopuścili się rosyjscy żołnierze.

“Tylko trzy kraje miały odwagę, by nie finansować ludobójstwa” – widać w napisach na koniec nagrania. Pokazane są flagi krajów, które zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu i ropy – to Litwa, Łotwa i Estonia.

“Kupując rosyjskie surowce, finansujesz zabijanie Ukraińców. Działajcie bardziej zdecydowanie! Przestańcie karmić rosyjską machinę wojenną” – apeluje prezydent Zełenski.

Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych

Zakończyło się głosowanie i Rosja jako pierwszy kraj w historii ONZ została państwem zawieszona w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z 93 głosujących państw opowiedziało się za zawieszeniem kraju Władimira Putina.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. Jest to pierwszy raz, kiedy takie działanie podjęto wobec stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

CNN podaje, że Zgromadzenie Ogólne może  “zawiesić prawa członkostwa w Radzie Praw Człowieka członkowi Rady, który dopuszcza się rażących i systematycznych naruszeń praw człowieka”.  To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W czwartkowym głosowaniu “za” było 93 członków, przeciw 24, a 58 wstrzymało się. Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba.

Z rezolucji dowiadujemy się, że Rada jest “poważne zaniepokojona” doniesieniami o “rażących i systematycznych naruszeniach i łamaniu praw człowieka” oraz “naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego” popełnionych przez Federację Rosyjską w trakcie inwazji na Ukrainę.

Oświadczenie Dudy i Johnsona. Tak chcą pomóc Ukrainie

Zjednoczone Królestwo potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 mln funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce – głosi wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

“Zaproponujemy powołanie Wspólnej Komisji Polska–Wielka Brytania, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać jej w określaniu potrzeb i modernizacji armii” – można przeczytać w oświadczeniu obu liderów.

“Będziemy z panem premierem rozmawiali o różnych formach wsparcia obrońców Ukrainy i dla tych, którzy dzisiaj są na Ukrainie i również dla uchodźców, z których prawie 2 miliony znajduje się w tej chwili w Polsce. A naszą granicę przekroczyło już 2,5 mln uchodźców z Ukrainy” – mówił Duda. Zapowiedział, że przekaże Johnsonowi pełną informację o kryzysie uchodźczym i skali polskiej pomocy dla Ukrainy.

“Będziemy rozmawiali także na temat tego, jak wspólnie działać dalej i jakie kolejne działania powinniśmy podjąć dla wzmocnienia Ukrainy, dla umożliwienia obrońcom Ukrainy jeszcze lepszego bronienia się przed rosyjską napaścią, w jaki sposób także na arenie międzynarodowej bronić Ukrainy poprzez coraz bardziej ścisły i szczelny system sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi” – powiedział prezydent.

Duda zwrócił też uwagę, że obecne wspólne działania na rzecz pomocy Ukrainie wzmacniają tradycyjnie bliskie od wielu dziesięcioleci relacje między Polską a Wielką Brytanią.

Ludwik Dorn nie żyje. Polityk miał 67 lat

Nie żyje Ludwik Dorn. Polski polityk, publicysta, założyciel Prawa i Sprawiedliwości, a także były marszałek Sejmu i wicepremier zmarł w wieku 67 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła Interia.

Ludwik Dorn przez lata był posłem na Sejm oraz marszałkiem V kadencji.  Wybierano go do parlamentu w latach 1997-2015. Polityk był również współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001-2007.

W latach 2005-2007 Ludwik Dorn pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Na wieść o śmierci jednego z założycieli partii Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów z pożegnaniami i wspomnieniami, autorstwa polityków i dziennikarzy, którzy w swojej pracy mieli okazję poznać byłego marszałka Sejmu.

Odszedł Ludwik Dorn. Wybitny parlamentarzysta, patriota. Dobrze przysłużył się Polsce. Należy mu się godne upamiętnienie w Sejmie

– pisze Szymon Hołownia.

Macron odpowiedział na krytykę Morawieckiego

Prezydent Francji zarzucił szefowi polskiego rządu, że będąc “wspierany przez skrajnie prawicową partię” dokonuje “ingerencji we francuską kampanię wyborczą” i wspiera prawicową kandydatkę na urząd prezydenta Marine Le Pen.

Odpowiedział też na krytykę polskich władz w sprawie kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ocenił ją jako “bezpodstawną” i “skandaliczną”.

– Panie prezydencie Macron. Ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Ze zbrodniarzami się nie debatuje. Zbrodniarzy trzeba zwalczać. Negocjowalibyście z Hitlerem, ze Stalinem, z Pol Potem? – pytał ostatnio Morawiecki.

– Biorę pełną odpowiedzialność za częste rozmowy z prezydentem Putinem. Ale nigdy nie byłem jego wspólnikiem, w przeciwieństwie do innych – dodał francuski prezydent.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w najbliższą niedzielę – 10 kwietnia.