PRZEGŁOSOWANE! OD PÓŁNOCY STAN WYJĄTKOWY NA TERENIE PRAWIE CAŁEGO KRAJU! [PILNE] [UKRAINA]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (22.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 20 456 (w tym 2 269 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3394), wielkopolskiego (2939), kujawsko-pomorskiego (2161), zachodniopomorskiego (1421), śląskiego (1407), dolnośląskiego (1323), łódzkiego (1109),lubelskiego (1069), pomorskiego (1046), małopolskiego (1019), warmińsko-mazurskiego (950), lubuskiego (789), świętokrzyskiego (634), podlaskiego (448), opolskiego (327), podkarpackiego (320).100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 92 osoby zmarły z powodu #COVID19, 268 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 602 680/ 110 517 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Parlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju

Parlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju na 30 dni od północy 24 lutego. — podają ukraińskie media. To ruch w odpowiedzi na rosyjską agresję i zwiększenie się napięć na linii Moskwa-Kijów.

Stan wyjątkowy wprowadzono na 30 dni, od północy 24 lutego. Obejmie on wszystkie obwody kraju oprócz ługańskiego i donieckiego w Donbasie, gdyż tam już obowiązuje szczególny reżim prawny.

Przewiduje on między innymi zakaz zgromadzeń i strajków. Zakłada również zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych oraz produkowania materiałów informacyjnych “mogących destabilizować sytuację w kraju”.

W razie konieczności może być wprowadzone ograniczenie wolności przemieszczania się, a także godziny policyjnej. Mogą być prowadzone kontrole środków transportu, lokali i rzeczy osobistych.

Cyberatak na Ukrainie. Nie działają strony ministerstw i SBU

Po południu rozpoczął się kolejny cyberatak na Ukrainie. Hakerzy zablokowali m.in. strony ministerstw, Rady Najwyższej i SBU.

Jak informuje NetBloks, podobnie, jak wczoraj, doszło prawdopodobnie do ataków DDoS. Informacje ma potwierdzać ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Celem ataków DDoS miały paść witryny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Gabinetu Ministrów.

Jak dodaje serwis NetBloks „incydent wydaje się zgodny z ostatnimi atakami DDoS”

Do cyberataku doszło tuż po godzinie 15 czasu ukraińskiego w środę 23 lutego. Według władz w Kijowie za trudności w korzystaniu ze stron odpowiada strona rosyjska. Ponadto przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk poinformował o próbach włamania się na konta jego rodziny oraz zablokowaniu jego kart bankowych.

Właśnie zakończyło się spotkanie tzw. Trójkąta Lubelskiego, czyli prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy.

– To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy. Wspólnie z prezydentem Litwy przybyliśmy do Kijowa na znak naszej solidarności z narodem ukraińskim – powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Kijowie. – Musimy powiedzieć stop neoimperialnej polityce Rosji – dodał prezydent Polski.

– Jesteście naszymi wielkimi przyjaciółmi – powiedział prezydent Ukrainy. – Osobista obecność w Kijowie naszych prawdziwych i silnych przyjaciół to bardzo ważna rzecz – dodał Wołodymir Zełenski. Prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy. Spotkanie odbyło się w formacie Trójkąta Lubelskiego.

– Rosja stanowi dzisiaj dla Ukrainy realne zagrożenie. Apelujemy do Rosji, która jest naszym sąsiadem, o pokój i spokój – podkreślił Andrzej Duda.  

– Nie mam wątpliwości, że Rosjanie, zwykli mieszkańcy rosyjskiego państwa, chcą żyć w spokoju. Nie chcą walczyć, chcą budować swoją przyszłość, chcą być postrzegani jako ludzie dobrzy, uczciwi, jako obywatele świata – stwierdził. 

– Apelujemy do Prezydenta W. Putina, do decydentów w Rosji, aby wstrzymali się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie – oznajmił Andrzej Duda.

Odbyła się konferencja prasowa premiera Morawieckiego, co z obostrzeniami?

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie większości restrykcji od 1 marca.

W środę o godzinie 9:00 premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski spotkali się z dziennikarzami, aby poinformować o kolejnych zmianach w kwestii obowiązujących obostrzeń. Do luzowania dotychczasowych restrykcji może dojść dzięki stale poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju.

– Dziś znosimy większość obostrzeń – mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki. Większość restrykcji zostanie zdjęta od 1 marca, a decyzja o tym, z których zapisów można zrezygnować zapadła po konsultacji z rado ds. COVID-19. Premier zapowiedział również, że do kolejnego łagodzenia obostrzeń będzie dochodziło w późniejszym terminie.

Argumentem, który przesądza o zniesieniu obostrzeń jest immunizacja społeczeństwa. Poziom immunizacji społecznej szacujemy na ponad 90 proc., co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed nawrotami kolejnych fal… Od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym; trend spadkowy zakażeń jest bardzo silny. Jesteśmy na poziomie zakażeń, jaki obserwowany jest w szczycie sezonu grypowego. Szczepienia odegrały ogromną rolę w zakresie zmniejszania liczby hospitalizacji i zgonów

– dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 marca obowiązywać będzie zaledwie kilka obostrzeń:

  • maseczki w miejscach publicznych, tj. w sklepach i komunikacji zbiorowej,
  • izolacja chorego i kwarantanna dla domowników