PRZEŁOM W OBOSTRZENIACH? CHODZI O MASECZKI! [PILNE]
Informacje o koronawirusie w Polsce:
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 103 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (14), kujawsko-pomorskiego (13), lubelskiego (10), mazowieckiego (8), zachodniopomorskiego (8), łódzkiego (7), śląskiego (7), warmińsko-mazurskiego (7), małopolskiego (6),dolnośląskiego (4), podlaskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (2), podkarpackiego (0). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 503/ 75 114 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Do kiedy nosić będziemy maseczki?
Minister zdrowia nie wyklucza najgorszego
Adam Niedzielski był gościem programu „Sedno Sprawy” w Radiu Plus. Zwrócił tam uwagę, że wzrastająca liczba zakażeń np. w Wielkiej Brytanii, dobrze radzącej sobie ze szczepieniami, to efekt luzowania obostrzeń, zwiększonej mobilności społecznej i nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa.
Minister zwrócił uwagę, że to, co działo się z epidemią COVID-19 w Wielkiej Brytanii, po 2-3 miesiącach rozpoczyna się również w Polsce.
– Teraz mamy nasilenie zakażeń w Wielkiej Brytanii, więc u nas czwarta fala epidemii pojawi się prawdopodobnie w drugiej połowie sierpnia – powiedział Adam Niedzielski.
Dodał, że jeśli tak się stanie, to obowiązek noszenia maseczek zostanie utrzymany także we wrześniu.
Jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce i utrzymywałby się także we wrześniu, to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem – podkreślił.
– Patrząc na kraje, które wracają do obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, takich jak Izrael, Wielka Brytania, to nasza decyzja, aby w ten sposób utrzymywać pewne bezpieczeństwo epidemiczne jest decyzją przewidującą różne scenariusze – wyjaśnił szef MZ.
Fatalne wieści, zamordowany został prezydent Haiti
Prezydent Hailti Jovenel Moïse został zabity przez grupę napastników w swoim domu w nocy z wtorku na środę. Na razie nie udało się zidentyfikować sprawców, wiadomo, że mówili po hiszpańsku. Pierwsza dama również została postrzelona, medycy walczą o jej życie.
Jovenel Moise został zamordowany w swojej prywatnej rezydencji. Jak donosi BBC, w zamachu ranna została jego żona Martine Moise. Przewieziono ją do szpitala.
Joseph przekazał, że 53-letni „prezydent został zaatakowany przez cudzoziemców, którzy mówili po angielsku i hiszpańsku”. Potępił ten „nienawistny, nieludzki i barbarzyński akt”. Dodał, że obecnie „sytuacja bezpieczeństwa jest pod kontrolą”. Wezwał ludność do zachowania spokoju, wskazując, że utrzymanie porządku publicznego zapewni policja i wojsko.
„Około godziny pierwszej nad ranem z wtorku 6 lipca na środę 7 lipca 2021 roku grupa niezidentyfikowanych osób, z których część mówiła po hiszpańsku, zaatakowała prywatną rezydencję prezydenta Republiki i śmiertelnie raniła głowę państwa” – możemy przeczytać w oficjalnym rządowym komunikacie.
Potępiając ten „odrażający, nieludzki i barbarzyński akt”, premier zaapelował do obywateli o spokój i zapewnił ich, że bezpieczeństwo kraju jest „pod kontrolą”.
Prezydent Jovenel Moise dopiero w poniedziałek 5 lipca ogłosił Ariela Henry’ego nowym premierem kraju. Jego poprzednik nie przetrwał na tym stanowisku nawet trzech miesięcy.
Nadciągają zmiany w wypłacaniu 500 plus
Możliwość składania wniosków wyłącznie drogą elektroniczną i obsługa programu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – między innymi nad takimi zmianami w programie Rodzina 500 plus pracuje obecnie rząd. Rano na stronach internetowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowej ustawy.
Po drugie, ministerstwo chce wprowadzić obligatoryjną wypłatę 500 plus przelewem na rachunek bankowy. Oznacza to, że osoby nieposiadające ROR, nie będą mogły otrzymać środków ze świadczenia. Ministerstwo wprawdzie uspokaja podając, że aż 98% obecnych wypłat odbywa się w taki sposób, jednak ciągle pozostają osoby, które dokonują wypłaty osobiście.
Najważniejsze zmiany w programie Rodzina 500 plus zakładają:
- zmianę organu obsługującego 500 plus z samorządów na Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- zmianę formy składania wniosku – teraz będzie to możliwe wyłącznie przez internet;
- zmian sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego.
„Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz” – zapowiadała w maju minister rodziny Marlena Maląg. Od stycznia 2022 r. jej obietnice staną się rzeczywistością. Chociaż teraz wnioski o 500 plus można złożyć za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie, niedługo nie będzie takiej możliwości. Nowe rozwiązanie zakłada, że rodzice starający się o 500 plus będą mogli składać wnioski wyłącznie online. Jak zakłada minister rodziny, nie będzie to duże wyzwanie dla rodziców, bo już teraz 80 proc. Polaków korzysta z obsługi cyfrowej.