PUTIN NIE WYTRZYMAŁ I WPROWADZIŁ ZAKAZ DLA SWOICH OBYWATELI! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (01.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 12 984 (w tym 1 437 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2023), wielkopolskiego (1720), kujawsko-pomorskiego (1472), lubelskiego (876), dolnośląskiego (875), zachodniopomorskiego (875), łódzkiego (763), warmińsko-mazurskiego (722), pomorskiego (711), śląskiego (703), małopolskiego (654), lubuskiego (458), świętokrzyskiego (389), podlaskiego (307), opolskiego (186), podkarpackiego (173). 77 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.❗89 osób zmarło z powodu #COVID19, 180 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.➡Liczba zakażonych koronawirusem 5 680 034/ 111 586 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Prezydent Rosji Władimir Putin zakazał obywatelom Rosji przesyłania pieniędzy za granicę

Jak podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych, prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Nie będzie możliwe wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego.

Prezydent Rosji wydał nagły dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Od dzisiaj wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego będzie niemożliwe.

Dodatkowo z dekretu wynika, że nie będzie możliwe dokonywanie obsługi długu zagranicznego

– informuje „Wall Street Journal”.

To odpowiedź Putina na sankcje nałożone przez USA, Unię Europejską i inne kraje. Rosyjskie banki odcięto od systemu SWIFT, który umożliwia obsługę płatności zagranicznych. Zamrożono też aktywa centralnego banku Rosji, ulokowane za granicą, a firmom rosyjskim i tamtejszemu ministerstwu finansów uniemożliwiono pozyskiwanie finansowania na zachodnich rynkach.

Przyjechał z misją zabicia prezydenta Zełenskiego.

Brytyjskie media donosiły o obecności w Ukrainie najemników z tak zwanej Grupy Wagnera. Mieli oni rzekomo planować przeprowadzenie zamachu na prezydenta Zełenskiego. Jeden z nich został ujęty.

Doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko poinformował we wtorek o wzięciu do niewoli najemnika z rosyjskiej formacji zbrojnej nazywanej „grupą Wagnera”. Według Heraszczenki Rosjanin wcześniej walczył w Syrii.

O wysłaniu do Kijowa ponad czterystu rosyjskich najemników, których zadaniem ma być zamordowanie prezydenta Zełenskiego i członków jego rządu, donosił w poniedziałkowym wydaniu brytyjski dziennik „The Times”. W ten sposób Rosjanie chcieli przygotować grunt pod przejęcie kontroli nad Ukrainą.

Sam prezydent Zełenski w jednym z oświadczeń przyznał, że jest on na szczycie rosyjskiej „czarnej listy”, a numerem dwa jest jego rodzina.

Według informacji „The Times”, obecność grupy w Ukrainie ma być podyktowana zleceniem zabójstwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ale także premiera, ministrów i burmistrza Kijowa, Witalija Kliczki.

Parlament Europejski przyjął wniosek

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy i rozpoczął procedurę, która może zakończyć się wstąpieniem tego kraju do Unii Europejskiej.

Procedura rozpatrzenia wniosku może być istotna dla Zełenskiego ze względu na to, że kwestia ta może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją – wskazuje serwis Ukraińska Prawda. 

Wtorkowa wiadomość wprost z Unii Europejskiej przyniesie dla Ukrainy walczącej od czwartku w wojnie z Rosjanami sporą dozę nadziei. Wniosek podpisany przez Wołodomyra Zełenskiego został zaakceptowany.

Informację o przyjęciu wniosku Ukrainy, która w trybie nadzwyczajnym chce przystąpić do UE, przekazała we wtorek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola.

– Panie prezydencie, stoimy z wami w waszej walce o przetrwanie w tym mrocznym momencie naszej historii. Kiedy spojrzy pan na Parlament Europejski, znajdzie pan sojusznika, przestrzeń do zwracania się do Europy i świata, i zawsze, zawsze – przyjaciela. Parlament Europejski ma długą, dumną historię bycia cierniem w boku autokratów i w tym duchu będę starała się o zakaz wstępu na teren Parlamentu Europejskiego dla każdego przedstawiciela Kremla. W izbie demokracji nie ma miejsca dla agresorów i podżegaczy wojennych – powiedziała.

Rosyjski samolot nad Polską

Mimo obowiązującego zakazu lotów nad Polską dla rosyjskich linii nad naszym krajem przeleciał dziś nad ranem samolot linii Volga-Dnepr Airlines. Jak podał Urząd Lotnictwa Cywilnego, samolot ten leciał z Rosji na Słowację, lot był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody.

Przypomnijmy – w związku z inwazją na Ukrainę przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla wszystkich rosyjskich samolotów.

Jak wyjaśnił urząd na Twitterze, przelot odbył „samolot cargo z zasobami krytycznymi dla infrastruktury elektrowni w Słowacji”.

„Dzisiejszy lot z Federacji Rosyjskiej przez Polskę na Słowację był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody” — podał ULC.