Rosja ostro reaguje na nałożone sankcje! Właśnie ogłosili odwet!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.04).

Mamy 1 201 (w tym 103 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (242), śląskiego (149), lubelskiego (101), dolnośląskiego (95), małopolskiego (91), pomorskiego (79), podkarpackiego (66), łódzkiego (61),zachodniopomorskiego (59), wielkopolskiego (54), kujawsko-pomorskiego (42), świętokrzyskiego (36), lubuskiego (30), podlaskiego (29), warmińsko-mazurskiego (24), opolskiego (20). 23 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 9 osób. 25 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 983 864/115 809 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało zakaz wjazdu do Rosji dla brytyjskich władz

Rosja zdecydowała o nałożeniu kolejnych sankcji na kraje działające przeciwko niej w związku z wojną w Ukrainie. W gronie objętych nowymi zakazami osób znalazł się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Lista jest jednak dłuższa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że zabroniło wjazdu do kraju brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, minister spraw zagranicznych Lizie Truss, sekretarzowi obrony Benowi Wallace’owi i 10 innym członkom brytyjskiego rządu i parlamentu.

Decyzja o rozpoczęciu akcji odwetowej w ramach zachodnich sankcji uzasadniono. Stwierdzono, że to wcześniejsze kroki Wielkiej Brytanii były “bezprecedensowymi wrogimi działaniami”.

Zełenski: Rosja nie będzie już miała wiele okazji do rozmów z nami

Ukraiński prezydent odniósł się w rozmowie z CNN do możliwości użycia przez Rosjan broni jądrowej w Ukrainie. – Myślę, że nie powinniśmy się bać, ale powinniśmy być gotowi – powiedział Wołodymyr Zełenski.

– Cały świat, wszystkie kraje powinny się tym martwić – ocenił Zełenski w opublikowanym przez CNN fragmencie rozmowy. Wskazał przy tym na retorykę Kremla wokół użycia broni masowego rażenia. – Ponieważ to może nie być prawdziwa informacja, ale może być prawdą – argumentował.

Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie w Mariupolu oraz na przedmieściach Kijowa w Buczy i Borodziance jeszcze bardziej ograniczyły możliwość rozmów pokojowych z Rosjanami – powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC.


Zełenski powiedział, że w Mariupolu, którego wciąż nie zdołali zdobyć Rosjanie, mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Nie wiadomo, ile zaginęło, ile wbrew ich woli wywieźli Rosjanie, zmieniając im dokumenty. – Nie wiadomo, ilu z tych ludzi zginęło, co się z nimi stało – mówił prezydent.

– Jestem pewien, że od czasu do czasu widzicie w mediach – ukraińskich i zachodnich – doniesienia o tym, jak długo ta wojna może trwać. Niektórzy mówią, że kilka tygodni. Inni – kilka lat. A jeszcze inni twierdzą, że wojna potrwa do końca tego roku. A ktoś inny radzi przygotować się na permanentną konfrontację z Rosją tak długo, jak ona istnieje – mówił Zełenski.

– Oczywiście słyszę te różne przepowiednie. Mam znacznie więcej różnych informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej. O potencjale rosyjskiej gospodarki. O stanie emocjonalnym społeczeństwa w Rosji. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, zanim powiemy, jak długo potrwa wojna. Dlatego musimy liczyć się ze skutecznością instrumentów wpływu na Rosję, którymi posługuje się Ukraina i cała nasza koalicja antywojenna przeciwko rosyjskiej agresji -tłumaczył.

Putin wydał nowe rozkazy. “Po 10 maja mamy zrównać wszystko z ziemią”

Wywiad wojskowy Ukrainy ujawnił treść rozmowy rosyjskiego żołnierza z żoną. Wynika z niej, że Rosja planuje całkowicie zniszczyć ukraińskie miasta. “Putin kazał zrównać wszystko z ziemią” – słychać na nagraniu. 

Nagranie zostało opublikowane przez Główny Zarząd Wywiadu (GRU) Ministerstwa Obrony Ukrainy w mediach społecznościowych. Według strony ukraińskiej, jest to przechwycony zapis dialogu między przebywającym na terenie Ukrainy rosyjskim żołnierzem a jego żoną. W przechwyceniu połączenia brała udział ukraińska policja.

Rosjanin zdradza swojej żonie m.in., że Władimir Putin powiedział, że jeśli rosyjskie wojska do 10 maja nie osiągną wyznaczonego celu, to mają “zrównać wszystko z ziemią”.

“Ta rozmowa potwierdza, że Federacja Rosyjska celowo przeszła do taktyki niszczenia ukraińskich miast i zbrodni przeciwko ludności cywilnej pod bezpośrednim kierunkiem najwyższego wojskowego przywództwa politycznego kraju” – ocenia Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.