ROSJA PRZEDSTAWIŁA WARUNKI ZAKOŃCZENIA WOJNY!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (07.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 5 585 (w tym 549 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1081), wielkopolskiego (654), kujawsko-pomorskiego (602), zachodniopomorskiego (427), dolnośląskiego (402), pomorskiego (349), małopolskiego (306),lubuskiego (297), śląskiego (283), łódzkiego (279), warmińsko-mazurskiego (255), lubelskiego (245), świętokrzyskiego (122), podlaskiego (87), opolskiego (82), podkarpackiego (48). 66 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba, 6 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 747 322/112 551 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Kiedy zakończy się wojna w Ukrainie?

Rosja domaga się, aby Ukraina zaprzestała działań wojskowych, zmieniła konstytucję w celu zapisania neutralności, uznała Krym za terytorium Rosji i uznała separatystyczne republiki Donieck i Ługańsk za niezależne terytoria — powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

– Powinni wprowadzić poprawki do konstytucji, zgodnie z którymi Ukraina odrzuci wszelkie dążenia do wejścia do jakiegokolwiek bloku. Mówiliśmy też o tym, że powinni uznać, że Krym jest terytorium rosyjskim i że muszą uznać, że Donieck i Ługańsk są niezależnymi państwami. I na tym koniec. Za chwilę to się skończy — powiedział Pieskow agencji Reuters.

Rosja zatwierdziła listę wrogich państw. Jest na niej Polska

Rząd Federacji Rosyjskiej wpisał na listę m.in. Stany Zjednoczone i państwa Unii Europejskiej. Na liście znalazły się kraje, które – zdaniem rosyjskich władz – „dopuszczają się nieprzyjaznych działań przeciwko Rosji, jej firmom i obywatelom”.

To m.in. USA i Kanada, a także wszystkie państwa Unii Europejskiej (czyli Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy).

Rosyjski rząd ogłosił, że obywatele i firmy rosyjskie, ale też samo państwo, regiony i gminy, które mają zobowiązania dewizowe wobec zagranicznych wierzycieli z listy krajów nieprzyjaznych, będą mogły spłacić je w rublach. „Nowa tymczasowa procedura dotyczy płatności przekraczających 10 mln rubli miesięcznie (lub zbliżoną kwotę w walucie obcej)” – informuje TASS.

Władimir Putin: Zachodnie sankcje przypominają wypowiedzenie wojny

Wojna Rosja-Ukraina trwa. – Sankcje wobec Rosji są jak wypowiedzenie nam wojny – powiedział w sobotę prezydent tego kraju Władimir Putin. Jego wypowiedź cytuje rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti. Dodał, że „Rosja stara się rozwiązać konflikt na Ukrainie w sposób pokojowy”. To już dziesiąty dzień, od kiedy Rosja zaatakowała militarnie Ukrainę.

Rosyjski przywódca po raz kolejny powtarzał swoje kłamliwe twierdzenia dotyczące powodów inwazji na Ukrainę. Przekonywał, że decyzja była trudna, ale zapewniał, że musiał ją podjąć ze względu na dobro ludności Donbasu. Stwierdził też, że słuszne było rozszerzenie operacji na całą Ukrainę.

Uzasadniając inwazję na Ukrainę powiedział, że „Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów”.

Putin powtórzył, że celem Rosji jest „demilitaryzacja” oraz „denazyfikacja” Ukrainy, która powinna – zdaniem rosyjskiego prezydenta – zachować neutralność. 

Brytyjski dziennik: Co najmniej trzy próby zamachu na prezydenta Ukrainy

Z ustaleń brytyjskiego dziennika „The Times” wynika, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeżył co najmniej trzy próby zamachu na swoje życie w ciągu ostatniego tygodnia. Media przekazały, że do zabicia głowy państwa wysłano dwie jednostki – najemników z Grupy Wagnera i czeczeńskie siły specjalne.

Próby obu zostały udaremnione przez przeciwników wojny w szeregach rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy przekazali Ukraińcom ostrzeżenie.

„Wystarczy, że jednemu z nich się poszczęści i wszyscy wracają do domu z nagrodą” – mówi cytowane przez „The Times” źródło. Uważa się, że najemnicy opracowali już plany kolejnej próby zamachu na życie prezydenta Ukrainy przed weekendem.