Rosja użyje broni chemicznej? Biden z wizytą w Polsce!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (24.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 8 994 (w tym 942 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1473), wielkopolskiego (935) dolnośląskiego (782), śląskiego (708), lubelskiego (701), pomorskiego (676), małopolskiego (580), zachodniopomorskiego (556),kujawsko-pomorskiego (553), łódzkiego (552), warmińsko-mazurskiego (332), lubuskiego (303), świętokrzyskiego (245), podkarpackiego (197), podlaskiego (171), opolskiego (157). 73 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.32 osoby zmarły z powodu #COVID19, 114 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 924 876/114 626 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Putin użyje broni chemicznej? Są poważne obawy!

Na piątek i sobotę zaplanowano wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Już od piątkowego popołudnia należy spodziewać się sporych utrudnień w centrum Warszawy – poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

– Już jutro Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przybędzie z ważną wizytą do Polski. Oznacza to dużo pracy dla służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie wizyty. Ogrom zadań został postawiony również przed Komendą Stołeczną Policji i Komendą Główną Policji – przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Wojna w Ukrainie nie idzie po myśli Rosjan. Ponoszą ogromne straty i nie mogą osiągnąć strategicznych celów w najechanym kraju. Coraz częściej spekuluje się, że Putin może sięgnąć po broń chemiczną albo biologiczną.

Zareagowalibyśmy, gdyby Putin próbował taką broń wykorzystać – powiedział w czwartek wieczorem Joe Biden, pytany na konferencji prasowej o możliwość użycia przez Rosję broni chemicznej w czasie inwazji na Ukrainę.

– USA są gotowe przeznaczyć ponad miliard dolarów pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy. Przyjmujemy 100 tys. uchodźców z Ukrainy w USA, koncentrując się na łączeniu rodzin – zapowiedział Biden.

– NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone niż dzisiaj. Putin dostał coś przeciwnego niż to, czego oczekiwał po ataku na Ukrainę – zaznaczył.

Prezydent USA był pytany o wizytę w Polsce i to, czy “zobaczenie na własne oczy efektów tej wojny, milionów Ukraińców, którzy uciekli z kraju, może zmienić jego podejście”. – Nie sądzę. Byłem w wielu strefach wojny w ostatnich latach. Byłem w obozach dla uchodźców. To jest rzecz straszna, gdy patrzy się na dzieci bez rodziców, zupełnie zagubionych ludzi. Widzi ich puste spojrzenia. Zobaczenie tego wzmocni moje zobowiązanie, by USA doprowadziły do trwałego pokoju – mówił Biden. Wspomniał też o pomocy uchodźcom. – To nie jest coś, co Polska, Rumunia, czy Niemcy powinny robić same. To międzynarodowa odpowiedzialność i USA jako jeden z liderów społeczności międzynarodowej są zobowiązane, by złagodzić to cierpienie – zaznaczył.

Łukaszenka nazwał Polaków „szalonymi”

Białoruski dyktator Łukaszenka zagroził III wojną światową w przypadku wysłania przez NATO sił pokojowych na Ukrainę na wniosek Polski

Łukaszenka nazwał Polaków „szalonymi” w związku z propozycją wysłania misji pokojowej do Ukrainy. Twierdzi, że byłaby to III wojna światowa – BelTA.https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=true&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NrZWxldG9uX2xvYWRpbmdfMTMzOTgiOnsiYnVja2V0IjoiY3RhIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH0sInRmd19zcGFjZV9jYXJkIjp7ImJ1Y2tldCI6Im9mZiIsInZlcnNpb24iOm51bGx9fQ%3D%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1506968984167530499&lang=pl&origin=https%3A%2F%2Fwww.newspol.pl%2Fwiadomosci%2Flukaszenka-bardzo-ostro-o-polsce-mowi-o-iii-wojnie-swiatowej%2F&sessionId=673f8ed43d203a7f6a0805a7c853a7035247d520&theme=light&widgetsVersion=2582c61%3A1645036219416&width=550px

Premier ogłasza dymisję ministra

Podjąłem decyzję o zdymisjonowaniu ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka — poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, „wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy”.

Decyzja szefa rządu najprawdopodobniej ma związek z – jak się okazuje przedwczesnym – ogłoszeniem przez ministra Nowaka w mediach informacji o tym, że Komisja Europejska „lada chwila” powinna dać zielone światło na odblokowanie polskiego KPO i jest na to polityczna zgoda Brukseli.

Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: wojska rosyjskie mają zapasy na trzy dni

Trwa wojna w Ukrainie, ale według niektórych prognoz może się ona skończyć już za trzy dni.

Rosjanom brakuje odpowiedniego zaopatrzenia,

Jak podaje strona ukraińska, z armią rosyjską jest już naprawdę bardzo źle.

„Przeciwnik wciąż ma znaczne problemy z zaopatrzeniem wojsk. Rosyjskie siły okupacyjne działające na terytorium Ukrainy mają zapasy amunicji i żywności na nie więcej niż trzy dni. Analogicznie jest z paliwem, które uzupełniane jest przez dostawy cysternami samochodowymi. Okupantom nie udało się zorganizować połączenia rurociągowego w celu uzupełnienia potrzeb grup wojsk – głosi oświadczenie sztabu na Facebooku.

Dane dotyczyły sytuacji na wczoraj szóstą rano, we wtorek 22 marca.

Ukraińcy podali, że Rosja straciła już od początku wojny na Ukrainie 15 tys. żołnierzy, 498 czołgów, 97 samolotów, 121 śmigłowców, 1,5 tys. bojowych wozów piechoty, 240 jednostek artyleryjskich, 80 wyrzutni, 45 jednostek sprzętu obrony przeciwlotniczej, prawie 1000 samochodów, 3 jednostki pływające, 60 cystern, 24 drony i 13 jednostek sprzętu specjalnego. Tymczasem strona rosyjska uparcie twierdzi, że wojna idzie zgodnie z planem.

Potępienie rosyjskich zbrodni wojennych i nazwanie Putina zbrodniarzem wojennym. 

Polski Sejm jednogłośnie wyraził uchwałę w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak podkreślono, dowody jednoznacznie wskazują na to, że rosyjskiego przywódcę Władimira Putina można uznać za zbrodniarza wojennego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo potępia akty długotrwałej przemocy, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, akty ludobójstwa, systemowe naruszenia praw człowieka oraz inne przestępne naruszenia prawa międzynarodowego, których dopuszczają się na terytorium suwerennej Ukrainy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej wraz z sojusznikami na rozkaz dowódców wojskowych pod bezpośrednim zwierzchnictwem prezydenta Władimira Putina – czytamy w dokumencie przyjętym przez aklamację.

Publicznie dostępne dowody tych zbrodni uzasadniają uznanie już dziś Władimira Putina przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i przez międzynarodową społeczność za zbrodniarza wojennego – napisano w uchwale.

Izba niższa wyraziła także solidarność z mieszkańcami Ukrainy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża niezachwianą solidarność z wolnym narodem ukraińskim i demokratycznym państwem Ukrainy – czytamy.