Rosyjskie rakiety nad głową polskiego dziennikarza. Wszystko puszczono w telewizji!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (02.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 14 737 (w tym 1 691 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2452), wielkopolskiego (1907), kujawsko-pomorskiego (1396), dolnośląskiego (1059), zachodniopomorskiego (1017), śląskiego (1006), pomorskiego (924), łódzkiego (816), małopolskiego (759), lubelskiego (712), warmińsko-mazurskiego (704), lubuskiego (657), świętokrzyskiego (426), podlaskiego (344), opolskiego (262), podkarpackiego (207). 89 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.❗81 osób zmarło z powodu #COVID19, 196 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.➡Liczba zakażonych koronawirusem 5 694 767/ 111 864 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Rakieta przeleciała nad głowami ekipy TVN.

W “Faktach” wyemitowano korespondencję Wojciecha Bojanowskiego z Kijowa. W momencie, kiedy mówił, że nie ma informacji o planach oblężenia miasta, nad jego głową przeleciały dwie rakiety. Dziennikarz TVN odruchowo przeklął.

Wszyscy są przygotowani na tę opcję, że Kijów może zostać oblężony, ale na ten moment nie mamy żadnych informacji, które by potwierdzały, że rosyjskie wojska, w tym te wojska pancerne, o których państwu mówimy, miałyby się pojawić na południu Kijowa i zamknąć tę pętlę, która…– mówił Bojanowski, gdy nagle usłyszał świst lecącego pocisku:

Jak się później okazało, rakiety, które przeleciały nad głowami dziennikarzy TVN, uderzyły w kijowską wieżę telewizyjną. W ataku zginęło 5 osób, a 5 kolejnych zostało rannych.

Rosyjskie banki wykluczone z systemu SWIFT

W UE weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT — informuje PAP.

Zgoda na odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT sprawiła, że ostro spadła wartość rosyjskiego rubla. Teraz kryzys w Rosji może się pogłębić.

Wśród banków, które znalazły się na liście banków do odcięcia od systemu SWIFT, są: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Na liście nie ma dwóch kluczowych instytucji — największego pożyczkodawcy w Rosji Sberbanku oraz częściowo kontrolowanego przez Gazprom Gazprombanku.

Wynika to z tego, że za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz, które kraje członkowskie UE nadal kupują, mimo ataku Rosji na Ukrainę. Ale to się może wkrótce zmienić.

Japończycy idą na wojnę. Ochotnicy dołączają do obrońców Ukrainy

W ostatnich dniach prezydent Ukrainy apelował chętnych cudzoziemców do pomocy w obronie ukraińskiego terytorium przez inwazją rosyjskiej armii. Jak się okazuje jest mnóstwo chętnych do pomocy, teraz dowiedzieliśmy się o chęci Japończyków.

Około 70 Japończyków chce walczyć w obronie Ukrainy przed rosyjską inwazją – podał w środę dziennik „Mainichi Shimbun”. Informacje pochodzi ze źródła zbliżonego do ukraińskiej ambasady w Tokio. Japończycy zgłosili się do ukraińskiej ochotniczej formacji cudzoziemskiej.

Japońscy ochotnicy to między innymi 50 byłych członków Sił Samoobrony (tak nazywa się japońska armia) i dwóch weteranów francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Jak podał tokijski dziennik „Mainichi Shimbun”, zainteresowanie dołączeniem do ukraińskich szeregów jest duże. Wskazał na to również rzecznik ambasady Ukrainy, informując, że otrzymał wiele telefonów od osób, chcących walczyć za jego kraj, ale zastrzegł, że wojsko liczy na osoby wyszkolone i doświadczone.

Jeden z ochotników miał uzasadnić decyzję o przystąpieniu do formacji słowami: „Jeśli młodzi ludzie na Ukrainie mają umierać, będę walczył” – podał „Mainichi Shimbun”.

Gazeta podkreśla, że ambasada zdecyduje, czy ochotnicy zostaną rzeczywiście wysłani na Ukrainę, w porozumieniu z japońskim rządem

Biden zamknie niebo nad USA dla Rosji?

Podczas dzisiejszego orędzia Prezydent Joe Biden ogłosi zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Stanami Zjednoczonymi dla rosyjskiego lotnictwa – informują media.

„Putin myślał, że Zachód i NATO nie zareagują. Myślał, że może nas podzielić. Ale się pomylił. Byliśmy gotowi” — powie prezydent USA Joe Biden podczas dzisiejszego orędzia o stanie państwa. Biden ma również zaapelować do Kongresu o zwiększenie pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy. Fragmenty jego przemówienia Biały Dom opublikował z wyprzedzeniem.

Również na Twitterze widzimy informacje o tym, że już dziś Biden oficjalnie ogłosi zamknięcie nieba nad USA dla Rosji.