STAN WYJĄTKOWY W POLSCE STANIE SIĘ FAKTEM? PADŁA KONKRETNA DATA! [PILNE]
Informacje o koronawirusie w Polsce:
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 366 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (47), małopolskiego (37), zachodniopomorskiego (32), śląskiego (31), podkarpackiego (28), podlaskiego (25), pomorskiego (25), dolnośląskiego (22), łódzkiego (21), lubelskiego (19),wielkopolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), opolskiego (12), warmińsko-mazurskiego (12), świętokrzyskiego (9), lubuskiego (5). 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 8 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 889 036/75 358 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Stan wyjątkowy w Polsce stanie się faktem?
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią już za kilka dni? Prezydent podpisze wniosek rządu, ale na tym nie koniec. W sprawie musi zebrać się jeszcze Sejm.
“Posiedzenie Sejmu ws. stanu wyjątkowego odbędzie się raczej w poniedziałek” – przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Jak dodał, będzie to kontynuacja posiedzenia przerwanego 11 sierpnia.
Dzień wcześniej, we wtorek, Terlecki ocenił, że termin zwołania posiedzenia Sejmu jest uzależniony od tego, kiedy prezydent podpisze stosowne rozporządzenie.
– Nie wiemy, kiedy prezydent podpisze ten dokument. Jak podpisze, to ma 48 godzin na przekazanie go do Sejmu, a Sejm niezwłocznie nad tym się zbierze i może to być w piątek lub w poniedziałek – mówił.
Tak mi się na teraz wydaje, że raczej w poniedziałek, ale nie mam jeszcze potwierdzenia
powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki w środę.
Polityk zaznaczył, że decyzja w sprawie posiedzenia należy do marszałek Elżbiety Witek.
Nie żyje znany polski polityk
Zmarł Roman Malinowski, architekt koalicji z Solidarnością, która zbudowała fundamenty pod rząd Tadeusza Mazowieckiego – poinformował we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
O śmierci byłego marszałka Sejmu poinformował lider PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Zmarł Roman Malinowski, architekt koalicji z Solidarnością, która zbudowała fundamenty pod rząd Tadeusza Mazowieckiego. Od zawsze związany z ruchem ludowym, był marszałkiem Sejmu, posłem, ministrem i wicepremierem. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje” – przekazał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Roman Malinowski pełnił mandat posła na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji (1976–1989). W czasie IX kadencji (1985–1989) był marszałkiem Sejmu. Od kwietnia 1980 do listopada 1985 był wicepremierem, a od kwietnia do października 1980 ministrem przemysłu spożywczego i skupu. W latach 1981–1989 pełnił funkcję prezesa ZSL.
Spoczywaj w pokoju!
Adam Niedzielski podczas konferencji ogłosił ważną decyzję
Trwa konferencja prasowa premiera Morawieckiego wraz z ministrami. Adam Niedzielski ogłosił świetną informację dla uczniów, którzy swoją przyszłość chcą poświęcić medycynie.
–Zwiększamy w tym roku limit przyjęć na studia na kierunki medyczne o blisko 600 osób, które za kilka lat wesprą system — powiedział Adam Niedzielski.
Jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu uczniów, którzy marzą o studiowaniu tego tak trudnego i ważnego kierunku!
Od 1 września koniec z maseczkami?
Zgodnie z rozporządzeniem premiera, ograniczenia i restrykcje wprowadzone w Polsce z powodu COVID-19 mają obowiązywać do 31 sierpnia 2021 roku. Na dzień przed końcem lockdownu przepisów, które miałyby go przedłużyć, nie ma. Czy to oznacza koniec obostrzeń?
We wtorek 31 sierpnia możemy więc spodziewać się pilnej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i/lub premiera Mateusza Morawieckiego, z której dowiemy się, co dalej. Trudno spodziewać się, by rząd zrezygnował z obostrzeń, wszak już zapowiedzieli wprowadzanie lokalnych ograniczeń w zależności od poziomu zaszczepienia społeczeństwa, a nawet straszyli rozwiązaniami francuskimi.
„Obowiązuje do 31 sierpnia” – taką adnotację można znaleźć na rządowej stronie przedstawiającej zasady lockdownu wprowadzonego przez rząd.
Co dalej, zobaczymy prawdopodobnie już dziś.
Duże zmiany w przepisach
Od poniedziałku strażnicy miejscy i gminni mogą nakładać mandaty za wykroczenia, które popełniają użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Nowo wprowadzone przepisy obowiązują również rowerzystów. Aby uniknąć finansowej kary, trzeba wiedzieć m.in., kiedy można korzystać z chodnika i z jaką maksymalną prędkością poruszać się po nim.
Nieznajomość prawa nie zwalnia z mandatów, dlatego lepiej zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi hulajnóg elektrycznych. Przez długi czas poruszanie się na tych urządzeniach nie było uregulowane prawnie. Resort wprowadził pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 sierpnia 2021 r. Od tego momentu straż miejska będzie mogła nakładać mandaty nie tylko na osoby zbyt szybko poruszające się po chodniku na jednokołowcach czy hulajnogach elektrycznych, ale także rowerzystów jadących z nadmierną prędkością.
„Art. 86a. Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany” – czytamy w przepisie.
Andrzej Duda podjął decyzje
Rozpoczęcie roku szkolnego, a tym samym zajęć w formie stacjonarnej, już w najbliższą środę. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, a także politycy zastanawiają się jednak czy – w związku z prawdopodobnie zbliżającą się czwartą falą pandemii – szkoły gotowe są na ponowne wprowadzenie ewentualnych ograniczeń.
Andrzej Duda zainteresował się sytuacją i podjął decyzje.
Tuż przed powrotem uczniów do szkół Andrzej Duda chce otrzymać informacje dotyczące szczepień nauczycieli oraz sprawdzić, jak szkoły i uczelnie są zabezpieczone przed czwartą falą koronawirusa.
– Pan prezydent chce poznać szczegóły dotyczące przygotowań do nowego roku szkolnego oraz roku akademickiego. Otrzyma też informacje na temat perspektyw związanych z nauką stacjonarną oraz nadrabiania zaległości przez uczniów szkół – powiedział w rozmowie z Onetem jeden z polityków PiS.
Przemysław Czarnek potwierdził w piątek podczas konferencji informację o zwołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudy Rady Gabinetowej.
– Myślę, że pan prezydent będzie chciał poznać z pierwszej ręki od ministra edukacji i nauki stan przygotowania do nowego roku szkolnego, być może także roku akademickiego – podkreślił.
– Pan prezydent ma takie konstytucyjne uprawnienia zwołania Rady Gabinetowej, która nie posiada kompetencji Rady Ministrów, ale ma przede wszystkim funkcje informacyjne. Głowa państwa zawsze może zapoznać się ze wszystkimi szczegółami w każdej sprawie ważnej dla państwa polskiego. W tym wypadku zapewne pan prezydent będzie chciał poznać szczegóły przygotowań do 1 września – dodał szef MEiN.
Nie żyje Piotr Gessler. Lara Gessler żegna ojca: odszedł mój pierwszy i najlepszy przyjaciel
Piotr Gessler nie żyje. Taką informację przekazała w piątek jego córka, Lara Gessler, na Instagramie.
Dziś w nocy odszedł mój pierwszy, najlepszy przyjaciel. Moja najwyższa instancja we wszystkich dylematach. Mój spokój, miłość, dom. Kocham Cię tak bardzo mocno. Do zobaczenia, Tato – napisała Lara.
Piotr Gessler był drugim mężem Magdy Gessler, którego poznała po powrocie do Polski z Madrytu. Para doczekała się córki w 1989 r. Restaurator wcześniej był związany z Martą Gessler, z którą doczekał się syna Mikołaja. Pierwsza żona Piotra Gesslera również jest restauratorką i prowadzi restaurację Qchnia Artystyczna w Zamku Ujazdowskim.
Lara Gessler po latach wyjawiła, że to głównie ojciec ją wychowywał.
„Mój tata bardziej pełnił rolę osoby dbającej o domowe ognisko, więc nie odczuwałam dużego braku mamy. Po prostu zawsze był podział. Mama była tą, która nosiła spodnie, miała jaja i tak jest do teraz” – wyznała Lara Gessler agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. Podkreśliła, że ma duży szacunek do matki i jej osiągnięć zawodowych.
Czarnek zapowiedział zmiany w szkołach
Minister edukacji był gościem Telewizji Trwam. Na jej antenie poinformował, że dziś lub na początku przyszłego tygodnia podpisze rozporządzenie, które odbiurokratyzuje pracę nauczycieli. Jednym z elementów reformy ma być także zwiększenie płac w oświacie.
– Minister powiedział wprost, że chciałby, żeby stażysta nauczycielski, który w tej chwili zarabia 2940 zł brutto zarabiał 4050 zł na starcie – relacjonuje Portalowi Samorządowemu Ryszard Proksa.
– Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela, zlikwidujemy ewaluację zewnętrzną, zlikwidujemy ewaluację wewnętrzną, zlikwidujemy monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do, bardzo często bezsensownej, pracy biurokratycznej, papirologii, która pochłania czas, który mogliby poświęcić na pracę z uczniami – dodał minister.
Korwin miał wypadek, znamy stan zdrowia polityka
Janusz Korwin-Mikke miał wypadek – dowiedziała się Interia. Jeden z liderów Konfederacji spadł z drabiny i doznał poważnego urazu. Polityk ma złamaną nogę, w której lekarze umieścili druty. – Przeszedłem już jedną operację, za tydzień mam kolejną – przekazał.
– Stałem akurat na aluminiowej drabinie, kiedy ta nagle się złamała. Upadek był na tyle nieszczęśliwy, że złamałem lewą nogę i zwichnąłem staw skokowy. Niezbędna była interwencja lekarza — powiedział w rozmowie z redakcją.
Najwyraźniej pech nie opuszcza ostatnio posła Konfederacji. W połowie czerwca doznał kontuzji dłoni. Polityk jechał rowerem i upadł na tyle niefortunnie, że złamał palec z przemieszczeniem. Co ciekawe, do wypadku doszło również… w niedzielę.
„Miało być plażowanie nad Świdrem, skończyło się na wizycie w szpitalu” – przekazał wówczas Korwin-Mikke na swoim Instagramie.
Morawiecki na konferencji przekazał ważne informacje
W czwartek rano odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka i ambasadora Afganistanu w Polsce Tahira Quadiry’ego. Dotyczyła sytuacji w Afganistanie i ewakuacji z tego kraju.
– Dzisiaj kończy się akcja ewakuacyjna, którą zorganizowaliśmy dla Polaków i współpracowników Polaków z Afganistanu- poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Polskie samoloty wykonały 44 loty, przewożąc ponad 1100 osób. – Do Polski ściągnęliśmy około 300 kobiet i blisko 300 dzieci – powiedział szef rządu. – Polska nie zostawia swoich przyjaciół w potrzebie – dodał.
– Na lotnisku w Kabulu i w całym Afganistanie sytuacja jest trudna, można powiedzieć, dramatyczna, dlatego wszyscy podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji ewakuacyjnej, jutro z Uzbekistanu przylatują ostatnie samoloty – mówi premier.
Do Polski trafiło ok. 900 osób – oprócz Polaków w tej grupie są też obywatele Afganistanu, w tym ok. 300 kobiet i 300 dzieci. Premier zapewnił, że otrzymają odpowiednie wsparcie.
Mateusz Morawiecki podziękował dyplomatom oraz wojskowym. Jeszcze raz zapewnił, że sojusznicy i przyjaciele mogą zawsze liczyć na Polskę i Polska będzie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.