SZCZEPIENIA JEDNAK OBOWIĄZKOWE?? MORAWIECKI PODJĄŁ DECYZJE! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 74 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (16), małopolskiego (8), śląskiego (7), wielkopolskiego (7), podlaskiego (5), dolnośląskiego (4), świętokrzyskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3),lubelskiego (2), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubuskiego (1), łódzkiego (1), opolskiego (1). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 220/75 242 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Szczepienia obowiązkowe? dla kogo

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd rozważa pomysł wprowadzenia obowiązku szczepień w służbie zdrowia. Szef rządu nie wyklucza także zaostrzenia obostrzeń w związku z czwartą falą pandemii.

Dziennikarze pytali czy Polska dołączy do krajów takich, jak Francja, gdzie szczepienia dla niektórych grup są przymusowe.

– Przede wszystkim rozbudowujemy nasze systemy motywacyjne, jest loteria, jest system zachęt dla samorządów, dla OSP, kół gospodyń wiejskich i nie ma podjętej żadnej decyzji o przymusie szczepiennym – powiedział i dodał, że nieuzasadnione są głosy przeciwników szczepień, którzy zakłócali poniedziałkowe spotkanie ministra.

Premier przyznał, że rząd rozważa możliwość wprowadzenia przymusu szczepień u pracowników służby zdrowia. Jak jednak podkreślił, wakcynacji poddało się aż 90 proc. lekarzy.

Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel, przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia, musi mieć względną pewność, że nie  zostanie zakażony – stwierdził premier.

Nie żyje polski polityk

Lokalne media przekazały przed chwilą bardzo smutną wiadomość o śmierci Mariusza Kądziołka. Były wiceprezydent Szczecina zmarł nagle w wieku 47 lat. Na ten moment nie podano oficjalnych przyczyn śmierci.

Mariusz Kądziołka zmarł nagle w wieku 47 lat. Ostatnio Kądziołka pracował w Grupie Azoty, a wcześniej w Enei.Zastępcą prezydenta Szczecina był od 2011 do 2016 roku – wspomina wówczas radny, a teraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka.

– To był człowiek, który w swojej pracy zawodowej nie poddawał się presji, to był naprawdę dobry manager i dobry urzędnik – dodaje Szałabawka.

Spoczywaj w pokoju!

IMGW bije na alarm

Dla Mazowsza, Lubelszczyzny oraz części Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski i Podkarpacia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna może sięgnąć tam 31 stopni. W niektórych rejonach mogą też pojawiać się burze z gradem oraz silne deszcze.

Alert o upale – w zależności o obszaru – obowiązuje nawet do wtorku. Na terenach nim objętych prognozuje się upały, w czasie których temperatura maksymalna w dzień będzie wahać się między 28 a 31 stopniami Celsjusza, natomiast temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 20 st. Celsjusza.

Przed burzami z gradem IMGW ostrzega również mieszkańców Lubelszczyzny, Warmii i Mazur oraz Podlasia: tam do godzin nocnych obowiązują alerty pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia obejmują cały teren Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Za wyjątkiem terenów górskich upalnie będzie też na Podkarpaciu oraz w zachodniej części województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Główny Inspektor sanitarny radzi, aby ograniczać czas przebywania na słońcu oraz pić dużo wody. 

Nie zapominajmy także o odpowiednich kremach z filtrem, nakryciu głowy i ewentualnym noszeniu okularów przeciwsłonecznych. 

Podczas tak upalnych dni lepiej unikać spożywania alkoholu, ponieważ przyczynia się on do odwadniania organizmu. 

Co najważniejsze – nie można pod żadnym pozorem zostawiać zwierząt i dzieci w samochodzie, który może bardzo szybko nagrzać się na żarzącym słońcu. 

Nie żyje wybitny Polak

W Wielkiej Brytanii w wieku stu trzech lat zmarł Bazyl Klimowicz, jeden z ostatnich żołnierzy II Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy o Monte Cassino. Wraz z II Korpusem Polskim był na Bliskim Wschodzie i uczestniczył w kampanii włoskiej, w tym w bitwie o Monte Cassino.

Informację o śmierci żołnierza II Korpusu podała lokalna gazeta „Eastern Daily Press”. Klimowicz mieszkał w miejscowości North Walsham w hrabstwie Norfolk od 1976 roku.

Według „Eastern Daily Press” Klimowicz był jednym z opiekunów słynnego niedźwiedzia Wojtka. Gazeta nie podaje jednak, w której dywizji Klimowcz służył ani jak miał stopień wojskowy.

Po II wojnie światowej Bazyl Klimowicz, jak wielu innych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, pozostał na emigracji. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii. W Newcastle poznał swą przyszłą żonę, June. Wdowa po Klimowiczu w rozmowie z gazetą powiedziała, że wraz z mężem tworzyli wspaniałą parę, mieli córkę Angelę. W 1955 roku całą rodziną odwiedzili Wojtka, który trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Bazyl Klimowicz nigdy do Polski nie wrócił.

Spoczywaj w pokoju!