To już pewne! Wojska Wielkiej Brytanii wysłane do Polski!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (17.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 12 274 (w tym 1 332 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1983), wielkopolskiego (1475), dolnośląskiego (962), zachodniopomorskiego (892), lubelskiego (890), kujawsko-pomorskiego (889), pomorskiego (855),śląskiego (748), małopolskiego (741), łódzkiego (720), warmińsko-mazurskiego (538), lubuskiego (495), świętokrzyskiego (357), podlaskiego (242), opolskiego (224), podkarpackiego (180).83 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 53 osoby zmarło z powodu #COVID19, 154 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 863 414/ 113 980 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

Wielka Brytania wysyła żołnierzy do Polski. “Aby zagwarantować bezpieczeństwo”

Brytyjski sekretarz obrony podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem zapowiedział w czwartek, że Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre. Dodał, że Londyn wyśle także 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej.

– Kto by pomyślał, że po tylu latach w Europie znowu pojawi się tyran, który będzie obecny na granicach Europy i będzie prowadził straszliwą wojnę przeciwko krajowi, który podjął tylko jedną decyzję: chciał mieć wolność wyrażania swojej woli – powiedział brytyjski sekretarz obrony podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż po spotkaniu.

Błaszczak podkreślił, że Polska może liczyć na Wielką Brytanię. Przypomniał, że gdy nasz kraj został zaatakowany przez reżim białoruski, gdy przeprowadzano ataki hybrydowe na naszą granicę, rozmawiał z Wallace’m, który zaproponował wsparcie w postaci przysłania do Polski brytyjskich żołnierzy z wojsk inżynieryjnych. Jak zauważył, żołnierze ci do dziś wspierają polskich żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej.

Władimir Putin powtarza: doprowadzimy „operację” do końca.

Władimir Putin poinformował, że jego siły osiągną cele, które założono tuż przed zbrojną agresją na terytorium Ukrainy. Przywódca Rosji podkreślił również, że nie podda się „zachodnim próbom osiągnięcia globalnej dominacji”, a także „wszelkim działaniom mającym na celu rozczłonkowania Rosji”.

Władimir Putin starał się wytłumaczyć przyczyny zbrojnej inwazji na terytorium zachodniego sąsiada. Podczas jego przemówienia padły kuriozalne słowa.

– W dającej się przewidzieć przyszłości było możliwe, że pronazistowski reżim w Kijowie mógł zdobyć broń masowego rażenia. Celem jego działań byłaby oczywiście Rosja – insynuował Putin.

— „Specjalna operacja wojskowa” mająca na celu „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy” zostanie przeprowadzona do końca — powiedział Władimir Putin na spotkaniu poświęconym środkom wsparcia dla rosyjskich regionów. Słowa prezydenta Rosji cytuje RIA Novosti.

Biden ogłasza dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy

– To, co robi Rosja na Ukrainie, jest przerażające. Putin zapłaci za to wysoką cenę – zapowiedział prezydent USA Joe Biden. Polityk poinformował też o kolejnym pakiecie pomocowym dla walczących Ukraińców. Ten opiewa na kwotę 800 mln dolarów i dotyczy także sprzętu wojskowego.

W „bezprecedensowym” pakiecie znajdzie się m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, w tym dłuższego zasięgu, a także 9 tys. zestawów przeciwpancernych oraz drony.

– To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców – zaznaczył Biden i dodał, że wśród przekazanego Ukraińcom sprzętu znajdą się także drony. Według doniesień telewizji NBC, może chodzić o tzw. amunicję krążącą (zwaną też dronami kamikaze – red.) Switchblade.

– To może być długa i trudna bitwa, ale będziemy stale wspierać Ukrainę – zaznaczył Joe Biden. 

Jest wstępny plan pokojowy między Ukrainą a Rosją.

Ukraina i Rosja mają wstępny 15-punktowy plan pokojowy – informuje „Financial Times”, powołując się na osoby zaangażowane w rozmowy. Dotyczy on m.in. zawieszenia broni, wycofania się rosyjskich sił, ukraińskiej neutralności i ograniczenia sił zbrojnych tego kraju.

Według brytyjskiej gazety, która powołuje się na osoby zaangażowane w rozmowy, plan pokojowy obejmuje zawieszenie broni i wycofanie się Rosji, jeśli Kijów zadeklaruje neutralność i zaakceptuje ograniczenie swoich sił zbrojnych.

„Financial Times” wskazuje, że choć oba państwa poczyniły duże postępy w zakresie warunków umowy, to ukraińscy urzędnicy pozostają sceptyczni wobec realizacji przyjętych ustaleń.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w rozmowie z „Financial Times”, że jakakolwiek umowa wiązałaby się „opuszczeniem przez wojska Rosji terenów Ukrainy zajętych od rozpoczęcia inwazji, czyli południowych regionów wzdłuż Morza Azowskiego i Morza Czarnego, a także terytoriów na wschód i północ od Kijowa”.

Podolak dodał, że Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe.