UDERZY W ZIEMIE JUŻ DZISIAJ! BĘDĄ PROBLEMY! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 105 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (18), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (10), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (7), pomorskiego (7), śląskiego (6), lubelskiego (5), łódzkiego (4),opolskiego (4), małopolskiego (3), świętokrzyskiego (3), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (0), warmińsko-mazurskiego (0). 8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 10 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 881 151 / 75 191 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Burza słoneczna już dzisiaj?

Burza słoneczna zbliża się do Ziemi. Zgodnie z przewidywaniami Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej w USA, może uderzyć w naszą planetę jeszcze w czwartek.

Naukowcy uspokajają, że takie wyładowania nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ale mogą mieć wpływ na telefonię komórkową, sygnały radiowe i GPS.

Potężna burza słoneczna zbliża się do Ziemi z prędkością 1,6 miliona kilometrów na godzinę. Ma uderzyć w Ziemię jeszcze w czwartek — informuje portal spaceweather.com. 

Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej w Stanach Zjednoczonych dodaje, że przez około godzinę mogą występować też problemy w komunikacji radiowej na wysokich częstotliwościach. Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery w USA sklasyfikowała burzę słoneczną na najniższym z możliwych poziomów.

– Burza może mieć wpływ przede wszystkim na technologie — w tym sygnał telefonii komórkowej, telewizję satelitarną i nawigację GPS. Jest prawdopodobne, że z powodu burzy słonecznej mogą nie działać sieci energetyczne, co będzie oznaczało przerwy w dostawie prądu -donosi portal o2.pl. 

Czy szczepienie będzie obowiązkowe?

Część krajów wprowadza rozwiązania do tej pory niewykorzystywane, uważnie to śledzimy i analizujemy – przyznał w środę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw Covid-19.

Michał Dworczyk w rozmowie z Polskim Radiem skomentował informacje o zaostrzeniu polityki szczepionkowej między innymi we Francji, gdzie antyszczepionkowcy nie wejdą do galerii handlowej lub restauracji.

Dworczyk przyznał, że zasoby osób chętnych do szczepień przeciw Covid-19 wyczerpują się także w Polsce. – O tym świadczy dynamika rejestracji na szczepienia. Ostatnie tygodnie to są spadki po kilkadziesiąt procent tydzień do tygodnia i rzeczywiście to staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla rządu, ale dla nas wszystkich – mówił.

Dworczyk dodał, że rząd przygląda się temu, co dzieje się w innych krajach. Zauważył, że niektóre z nich już mierzą się z czwartą falą koronawirusa i wprowadzając rozwiązania do tej pory niewykorzystywane. – My to uważnie śledzimy i analizujemy – oświadczył.

Francuski rząd ogłosił obostrzenia dla osób niezaszczepionych

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział dwie istotne zmiany w związku z Covid-19. Francuzi rzucili się na szczepienia.

Prezydent powiedział, że próba ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Delta to „walka z czasem”. – Jeśli nie zaczniemy działać teraz, liczba przypadków (zakażeń) i hospitalizacji wzrośnie – podkreślił.

We wtorek minister zdrowia Olivier Veran ostrzegł, że sytuacja covidowa we Francji jest wciąż trudna, a statystycznie „wirus dubluje się co pięć dni”.

Bez certyfikatu sanitarnego nie będzie można:

  • wejść do kawiarni,
  • korzystać z restauracji,
  • wchodzić do centrów handlowych,
  • podróżować pociągami i samolotami na trasach długodystansowych,
  • odwiedzać placówki medyczne.

Na zapowiedź Francuzów reagują kolejne kraje. Kanclerze Angela Merkel zapowiedziała, że szczepienia w Niemczech nie będą obowiązkowe. Nie odniosła się jednak do obostrzeń dla niezaszczepionych obywateli. Powiedziała tylko, ze ma nadzieję, że lockdownu da się uniknąć.

Nie żyje znany polski aktor

​Nie żyje Jerzy Janeczek, aktor znany z roli Witii Pawlaka w filmie „Sami swoi”. Miał 77 lat.

O śmierci aktora poinformował w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich. Janeczek miał 77 lat.

Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć” – napisano na stronie Związku Artystów Scen Polskich.

Janeczek ukończył wydział aktorski na łódzkiej filmówce w 1968 roku, ale już wcześniej grywał w filmach. W 1967 roku wcielił się w Witię Pawlaka w filmie „Sami swoi”. Jako syn Kazimierza Pawlaka, zakochujący się w Jadźce Kargulowej, zyskał sympatię widzów w całej Polsce.

Spoczywaj w pokoju!