W jakim wieku zaczyna się starość? Odpowiedź zaskakuje

Wiadomości

Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku zaczyna się starość? Gdzie przebiega granica między wiekiem średnim a byciem seniorem? Wyniki badań naukowców pokazują, że odpowiedź na to pytanie, w ostatnich latach znacząco się zmieniła.

Jak wynika z badania, osoby po sześćdziesiątce uważają, że starość zaczyna się w wieku 75 lat, ale potem – im są starsze – tym dalej ta granica się przesuwa.

Badani ludzie zgłaszali swoje postrzeganie starości ośmiokrotnie w ciągu 25 lat. Za każdym razem mówili, że starość zaczyna się o rok później w porównaniu z ich poprzednią oceną.

Kolejny wniosek: uczestnicy urodzeni wcześniej, w latach 1911-1935, uważali, że starość zaczęła się wcześniej w porównaniu z uczestnikami urodzonymi po 1935 r. 

Jak zauważa w komentarzu do badań portal NBC News, “odpowiedź na pytanie o początek starości wydaje się zmieniać w miarę, jak ludzie żyją dłużej, później przechodzą na emeryturę i utrzymują wyższy poziom zdrowia fizycznego i psychicznego w starszym wieku”.

Naukowcy z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie przeprowadzili badanie na grupie ponad 14 tys. dorosłych Niemców w wieku od 40 do 100 lat, pytając ich, kiedy zaczyna się starość. Wyniki pokazały, że osoby urodzone w 1911 r. uważały, że starość zaczyna się średnio w wieku 71 lat. Natomiast osoby urodzone w 1956 r., osiągając 65 lat, uważały, że starość zaczyna się średnio w wieku 74 lat.

Ciekawe jest, że to nie tylko różnica pokoleniowa. Ludzie przesuwają swoje postrzeganie starości wraz z wiekiem. Na przykład, w wieku 64 lat, badani uważali, że starość zaczyna się średnio w wieku 74,4 lat. Gdy jednak osiągnęli wiek 74 lat, uważali, że wciąż nie są starzy i twierdzili, że starość zaczyna się w wieku 76,8 lat.

Kobiety zazwyczaj uważały, że starość zaczyna się później niż mężczyźni, a z wiekiem różnica między płciami rosła. Osoby, które cieszyły się lepszym zdrowiem, czuły się młodsze i mniej samotne, były bardziej optymistyczne, twierdząc, że starość zaczyna się później.

Dr Wettstein nie jest pewny, co mogą oznaczać wyniki badania. Tendencję do opóźnienia starości może mieć wydźwięk pozytywny lub negatywny. Z jednej bowiem strony może świadczyć o bardziej pozytywnym nastawieniu do osób starszych i samej dojrzałości. Z drugiej jednak — pokazywać, że opóźniamy poczucie starości, ponieważ boimy się jej.

Wyniki badania skomentował też prof. John Rowe, ekspert od starzenia, opisując je jako “obiecujące”. “Powiedziałbym, że to w bardzo mocny sposób potwierdza (…), że 70 to nowe 60”.