Zmarła gwiazda znanego polskiego serialu [*] Ogromna strata!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 16 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2759), małopolskiego (2290), śląskiego (2055), wielkopolskiego (1413), dolnośląskiego (1370), pomorskiego (1181), podkarpackiego (1122), lubelskiego (869), łódzkiego (683),kujawsko-pomorskiego (644), zachodniopomorskiego (598), warmińsko-mazurskiego (493), świętokrzyskiego (395), opolskiego (381), podlaskiego (257), lubuskiego (248). 138 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 122 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 307 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 4 298 375 / 102 270 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Zmarła Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska.

Zmarła znakomita aktorka Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska (+89 l.). Aktorka teatralna od lat związana była z Teatrem Dramatycznym i właśnie tam poznała swojego przyszłego męża Zbigniewa Zapasiewicza (+74 l.).

Pierwsza żona Zbigniewa Zapasiewicza oraz aktorka znana z seriali takich jak „Czterdziestolatek” i „Dom” miała 89 lat. Odeszła kilka dni temu.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska mieszkała na warszawskim Żoliborzu. Przyjaźń połączyła ją z dziennikarką „Gazety Wyborczej” i to właśnie prasa pewnego dnia dosłownie uratowała życie aktorki.Od jakiegoś czasu czuła się słabiej, więc przynosiłam jej codziennie papierową prenumeratę z kiosku.

I to ona uratowała jej życie, kiedy straciła przytomność. Z sąsiadami wiedzieliśmy, że nigdy nie zostawi „Wyborczej” na wycieraczce, więc kiedy zobaczyliśmy dwa egzemplarze, zadzwoniliśmy po pogotowie – czytamy na stronie „Wyborczej”.

Spoczywaj w pokoju [*]

Szpitale ujawniły covidowe pensje lekarzy. „Dorabiał, dorabiał, dorabiał i tak wyszło”

Szpitale w Polsce udostępniły wynagrodzenia lekarzy, którzy zajmowali się pacjentami z COVID-19. Jeden z takich medyków w ciągu dziesięciu miesięcy zarobił pół miliona złotych. Jak jednak zauważają eksperci, lekarz z taką pensją musiał mieć normę godzinową odpowiednią dla trzech lub czterech etatów.

Szpitale w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej ujawniły maksymalne zarobki personelu medycznego za pracę w dobie epidemii COVID-19. I tak oto maksymalne wynagrodzenie miesięczne lekarza w szpitalu w Suchej Beskidzkiej wyniosło 35,2 tys. zł, a pielęgniarki 16,2 tys. złotych. W drugim szpitalu maksymalna kwota była znacznie wyższa. Najwyższa miesięczna pensja lekarza zatrudnionego w wadowickiej placówce wyniosła 44,6 tys. zł.

— Podejrzewałem, że to mogą być kwoty, które zrobią wrażenie na opinii publicznej — powiedział w rozmowie z WP Józef Brynkus.

Sprawę skomentował w rozmowie z WP Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

– W informacji tego szpitala wynika, że goła pensja lekarza to nadal 7250 zł i to jest mało. Dopiero dodatki covidowe znacząco ją zwiększyły. Przy czym 18 tys. zł miesięcznie za przepracowane dyżury oznacza, że ten lekarz dorabiał, dorabiał, dorabiał i tak wyszło – podsumował przewodniczący Bukiel.

Andrzej Kozioł, były wokalista zespołu VOX, nie żyje

Andrzej Kozioł, były wokalista zespołu VOX, zmarł w wieku 72 lat. Informację potwierdził w czwartek menadżer artysty Bogdan Zep.

„Zanim jednak panowie pojawili się na estradzie przez kilka miesięcy starannie przygotowywali się do swojego debiutu. Przesłuchiwali setki utworów zespołów i solistów, którzy stanowili dla nich inspiracje. W salach prób Telewizji Polskiej, pod okiem wybitnych specjalistów tamtego okresu, ćwiczyli elementy ruchu scenicznego i układali kompletną choreografię do poszczególnych utworów” – czytamy na oficjalnej stronie zespołu.

VOX wygrywał różne konkursy radiowe, telewizyjne i prasowe. Kwartet brał też udział w radiowym plebiscycie Studia Gama. W 1980 roku na Festiwalu Interwizji w Sopocie został wyróżniony I Nagrodą Dnia Płytowego i Nagrodą Publiczności. Zespół koncertował m.in. w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i w Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Wśród najbardziej znanych utworów formacji znalazły się „Bananowy Song”, „Szczęśliwej drogi, już czas” i „Rycz mała, rycz”. W repertuarze VOX były piosenki pop i funk, ballady, standardy jazzowe i utwory gospel.

Spoczywaj w pokoju [*]

Niedzielski pożegna się ze swoim stanowiskiem?

„W środowisku PiS dojrzewa przekonanie, że minister Adam Niedzielski nie sprawdza się w swojej funkcji” – mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

– Trzeba mieć uszy i oczy szeroko otwarte – powiedział senator PiS pytany o to, czy dymisja Adama Niedzielskiego to realna wizja na politycznym horyzoncie.

„Minister Niedzielski swoimi wypowiedziami quasi-politycznymi, próbując prowadzić własną politykę, występuje często przeciwko części własnego zaplecza politycznego w Sejmie pokazuje, że nie ma kwalifikacji politycznych do pełnienia tej funkcji” – dodał Jan Maria Jackowski.