PILNA DECYZJA JOE BIDENA W SPRAWIE WOJNY NA UKRAINIE!

Inne

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (25.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 16 724 (w tym 1 728 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2725), wielkopolskiego (2220), kujawsko-pomorskiego (1787), dolnośląskiego (1243), zachodniopomorskiego (1218), śląskiego (1134), pomorskiego (916),lubuskiego (848), małopolskiego (841), łódzkiego (831), lubelskiego (763), warmińsko-mazurskiego (734), świętokrzyskiego (466), opolskiego (338), podlaskiego (319), podkarpackiego (248).93 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 51 osoby zmarły z powodu #COVID19, 147 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

USA przekażą pomoc finansową na dozbrojenie Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję, aby udzielić dodatkowego wsparcia Ukrainie. Podpisał w tej sprawie memorandum. Wsparcie wojskowe od USA będzie miało charakter “natychmiastowy”.

6,4 mld dolarów z Kongresu miałoby zostać przeznaczone na pomoc wojskową i humanitarną dla Ukrainy. To inicjatywa administracji prezydenta Joe Bidena. Szczegóły propozycji wyjaśnili w piątek przedstawicielom Kongresu wysokiej rangi urzędnicy Białego Domu.

Waszyngton przekaże w sumie 600 mln dolarów. 250 mln dolarów ma być przeznaczonych na pomoc ogólną, a 350 mln na artykuły i usługi obronne Departamentu Obrony oraz edukację i szkolenia wojskowe.

Wróci nauka zdalna?

W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatów przy granicy z Ukrainą będą mogli zawiesić zajęcia stacjonarne – zakłada rozporządzenie szefa MEiN, które ma zostać podpisane w piątek.

Sprecyzowano, że zajęcia stacjonarne dyrektorzy szkół i placówek oświatowych będą mogli zawiesić w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. „Jeszcze dziś minister Przemysław Czarnek podpisze rozporządzenie w tej sprawie” – zapewnił resort w mediach społecznościowych.

W piątek szef MEiN przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. 

Od północy w życie weszły przepisy, przestrzeń powietrzna nad Polską została zamknięta dla przewoźników z Rosji.

Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wziął w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

„Rada Europejska jednogłośnie potępiła rosyjską agresję wobec Rosji. Przyjęliśmy szeroki pakiet sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji” – przekazał po powrocie do kraju.

Na mocy rozporządzenia zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną otrzymały wszystkie statki powietrzne użytkowane przez przewoźników z Federacji Rosyjskiej. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega przed dzisiejszą nocą

Noc będzie cięższa niż dzień – mówi prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu. Atakowanych jest wiele miast, nie możemy stracić stolicy – podkreśla.

„W nocy będą szturmować, nie możemy oddać naszej stolicy. Musimy przetrwać tę trudną noc”. – mówi Wołodymyr Zełenski.

Losy Ukrainy są teraz rozstrzygane – dodaje Prezydent.

„Ukraina była i pozostaje gotowa do rozmów o zawieszeniu broni i pokoju. To nasze stałe stanowisko” – oświadczył sekretarz prasowy. „Zgodziliśmy się na propozycję prezydenta Federacji Rosyjskiej. Obecnie strony ustalają miejsce i czas przeprowadzenia negocjacji” – dodał.

UE i USA obejmują sankcjami Władimira Putina i Siergieja Ławrowa

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa – zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Rzeczniczka Białego domu powiedziała, że Stany Zjednoczone również powiększa listę osób objętych sankcjami o rosyjskiego prezydenta i szefa MSZ.

Wielka Brytania również nakłada sankcje

Równocześnie biuro premiera Borisa Johnsona poinformowało, że Putin i Ławrow zostaną dodani do listy osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.