PILNE! ZAPADŁA NIEODWRACALNA DECYZJA DOTYCZĄCA POLSKI I ROSJI!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (25.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 16 724 (w tym 1 728 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2725), wielkopolskiego (2220), kujawsko-pomorskiego (1787), dolnośląskiego (1243), zachodniopomorskiego (1218), śląskiego (1134), pomorskiego (916),lubuskiego (848), małopolskiego (841), łódzkiego (831), lubelskiego (763), warmińsko-mazurskiego (734), świętokrzyskiego (466), opolskiego (338), podlaskiego (319), podkarpackiego (248).93 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 51 osoby zmarły z powodu #COVID19, 147 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Polska nie zagra meczu z Rosją

“Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja” – poinformował na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza. “I słusznie. Nie gra się z bandytami” – skomentował prezydent Andrzej Duda.

Do wpisu prezesa PZPN odniósł się kapitan Reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

Słuszna decyzja! Nie wyobrażam sobie grania meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji gdy trwa agresja zbrojna na Ukrainie. Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.

USA przekażą pomoc finansową na dozbrojenie Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję, aby udzielić dodatkowego wsparcia Ukrainie. Podpisał w tej sprawie memorandum. Wsparcie wojskowe od USA będzie miało charakter „natychmiastowy”.

6,4 mld dolarów z Kongresu miałoby zostać przeznaczone na pomoc wojskową i humanitarną dla Ukrainy. To inicjatywa administracji prezydenta Joe Bidena. Szczegóły propozycji wyjaśnili w piątek przedstawicielom Kongresu wysokiej rangi urzędnicy Białego Domu.

Waszyngton przekaże w sumie 600 mln dolarów. 250 mln dolarów ma być przeznaczonych na pomoc ogólną, a 350 mln na artykuły i usługi obronne Departamentu Obrony oraz edukację i szkolenia wojskowe.

Wróci nauka zdalna?

W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatów przy granicy z Ukrainą będą mogli zawiesić zajęcia stacjonarne – zakłada rozporządzenie szefa MEiN, które ma zostać podpisane w piątek.

Sprecyzowano, że zajęcia stacjonarne dyrektorzy szkół i placówek oświatowych będą mogli zawiesić w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. „Jeszcze dziś minister Przemysław Czarnek podpisze rozporządzenie w tej sprawie” – zapewnił resort w mediach społecznościowych.

W piątek szef MEiN przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. 

Od północy w życie weszły przepisy, przestrzeń powietrzna nad Polską została zamknięta dla przewoźników z Rosji.

Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wziął w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

„Rada Europejska jednogłośnie potępiła rosyjską agresję wobec Rosji. Przyjęliśmy szeroki pakiet sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji” – przekazał po powrocie do kraju.

Na mocy rozporządzenia zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną otrzymały wszystkie statki powietrzne użytkowane przez przewoźników z Federacji Rosyjskiej. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega przed dzisiejszą nocą

Noc będzie cięższa niż dzień – mówi prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu. Atakowanych jest wiele miast, nie możemy stracić stolicy – podkreśla.

„W nocy będą szturmować, nie możemy oddać naszej stolicy. Musimy przetrwać tę trudną noc”. – mówi Wołodymyr Zełenski.

Losy Ukrainy są teraz rozstrzygane – dodaje Prezydent.

„Ukraina była i pozostaje gotowa do rozmów o zawieszeniu broni i pokoju. To nasze stałe stanowisko” – oświadczył sekretarz prasowy. „Zgodziliśmy się na propozycję prezydenta Federacji Rosyjskiej. Obecnie strony ustalają miejsce i czas przeprowadzenia negocjacji” – dodał.