Andrzej Duda postawił sprawę jasno! Będą zmiany! Morawiecki nie będzie zadowolony

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (18.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 19 652 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3610), śląskiego (2193), małopolskiego (2000), dolnośląskiego (1879), wielkopolskiego (1392), lubelskiego (1274), podkarpackiego (1204), łódzkiego (1191), pomorskiego (1063),kujawsko-pomorskiego (776), zachodniopomorskiego (752), warmińsko-mazurskiego (741), świętokrzyskiego (461), opolskiego (394), podlaskiego (376), lubuskiego (205). 141 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 268 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 4 343 130 / 102 686 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Prezydent Duda uważa, że Polski Ład wymaga korekt

Szef gabinetu Prezydenta RP przekazał, że Andrzej Duda ma zastrzeżenia do tego, jak funkcjonuje Polski Ład.

Rząd już zapowiedział korekty, my będziemy też wskazywać punkty, które naszym zdaniem wymagają korekty. To wszystko się już dzieje i te rozmowy będą trwały — powiedział prezydencki minister.

Choć jeszcze w listopadzie Kancelaria Prezydenta zapewniała, że Andrzej Duda podpisuje ustawę wprowadzającą Polski Ład z pełną świadomością, po zasięgnięciu opinii wybitnych ekspertów i doradców, dziś narracja nieco się zmieniła.

– Pan prezydent przedstawi swoje uwagi i zastrzeżenia do tych przepisów, które już funkcjonują. Liczymy na to, że zostaną przyjęte ze zrozumieniem i wprowadzone. One dotyczą przede wszystkim emerytów pracujących, różnych świadczeń socjalnych i opodatkowania tych świadczeń – zapowiedział prezydencki minister Paweł Szrot.

– Prezydent ma konkretne uwagi? – dopytywał Jacek Prusinowski prowadzący audycję.

– Nie będziemy wchodzić w szczegóły. Rząd będzie to komunikował, jak już zostaną przygotowane ostateczne wersje tych korekt – odparł Szrot.

Nie żyje uczestniczka Eurowizji Carmela Corren

Carmela Corren nie żyje. Uczestniczka Eurowizji 1963 zmarła w wieku 83 lat. Izraelska piosenkarka i aktorka reprezentowała w konkursie Austrię. Jej występ zapisał się w eurowizyjnej historii.

Choć artystka pochodziła z Izraela, podczas zmagań o tytuł najlepszej piosenki europejskiej roku, reprezentowała Austrię. Zaprezentowała wówczas utwór pt. „Vielleicht geschieht ein wunder”.

Sławę Carmela Corren zyskała jeszcze w latach 50. gdy zaprezentowała się amerykańskiej widowni w programie Eda Sullivana. Jej występ zwrócił na nią uwagę widowni, co zaowocowało kolejnymi propozycjami.

Artystka stała się niezwykle popularna w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Występowała nie tylko na scenie – pojawiać zaczęła się również w programach telewizyjnych, a nawet w filmach.

Spoczywaj w pokoju [*]

Nowe obostrzenia w drugiej połowie stycznia nieuniknione?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że Polskę atakuje już piąta fala zakażeń koronawirusem. Czy to oznacza dla Polaków nowe obostrzenia i restrykcje?

Rzecznik rządu pytany w poniedziałek w Radiu Plus czy będzie nowa formuła Rady, odpowiedział, że w tej chwili wypracowywane są decyzje z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. „Dzisiaj, mam nadzieję, pan minister poinformuje też o takim aktualnym sposobie komunikowana i konsultowania spraw związanych epidemią” – powiedział.

Rzecznik rządu wskazał jednak, że największym wyzwaniem jest teraz egzekwowania obecnych obostrzeń.

– Tu mamy też wyzwania. Część podmiotów nie przestrzega aktualnych obostrzeń. Część osób wchodzi ponad limit. To są wyzwania bardziej istotne nawet niż wprowadzenie nowych obostrzeń – ocenił. Müller zapowiedział wzmożone kontrole w najbliższych dniach. – Premier dał jasne dyspozycje, żeby w szczególności kontrolować hotele i restauracje pod katem przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez inspekcję sanitarną i policję – przekazał.

Decyzję odnośnie ewentualnych nowych obostrzeń zostaną podjęte w drugiej połowie stycznia. Jeżeli w najbliższych dniach będziemy widzieć dużą dynamikę zachorowań, będziemy dyskutować o tym, czy nowe rygory wprowadzić. Kluczowe dziś jest to, żeby przestrzegać dotychczasowych obostrzeń – poinformował rzecznik rządu. (Radio Plus)

Wzrost zakażeń po powrocie do szkół?

97,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 95,5 proc. szkół podstawowych i 96,2 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

Pierwsze pięć dni nauki stacjonarnej to za wcześnie by wyrokować, że wzrosła transmisja wirusa w szkołach – powiedział w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie wskazał, że od soboty uczniowie z pierwszych pięciu województw mają ferie.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili w poniedziałek 10 stycznia. Przedszkola cały czas pracują w trybie stacjonarnym.

Póki co nauka stacjonarna nie jest zagrożona, zostaje nam czekać na rozwój V fali koronawirusa.