Tragiczna wiadomość, nie żyje wybitna postać, fani w żałobie [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (16.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 10 445 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2273), śląskiego (1494), małopolskiego (1428), wielkopolskiego (699), pomorskiego (662), dolnośląskiego (658), podkarpackiego (613), łódzkiego (530), zachodniopomorskiego (358),lubelskiego (349), kujawsko-pomorskiego (293), warmińsko-mazurskiego (260), opolskiego (249), świętokrzyskiego (202), lubuskiego (171), podlaskiego (121). 85 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 323 482 / 102 309 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje uczestniczka Eurowizji Carmela Corren

Carmela Corren nie żyje. Uczestniczka Eurowizji 1963 zmarła w wieku 83 lat. Izraelska piosenkarka i aktorka reprezentowała w konkursie Austrię. Jej występ zapisał się w eurowizyjnej historii.

Choć artystka pochodziła z Izraela, podczas zmagań o tytuł najlepszej piosenki europejskiej roku, reprezentowała Austrię. Zaprezentowała wówczas utwór pt. “Vielleicht geschieht ein wunder”.

Sławę Carmela Corren zyskała jeszcze w latach 50. gdy zaprezentowała się amerykańskiej widowni w programie Eda Sullivana. Jej występ zwrócił na nią uwagę widowni, co zaowocowało kolejnymi propozycjami.

Artystka stała się niezwykle popularna w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Występowała nie tylko na scenie – pojawiać zaczęła się również w programach telewizyjnych, a nawet w filmach.

Spoczywaj w pokoju [*]

Nowe obostrzenia w drugiej połowie stycznia nieuniknione?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że Polskę atakuje już piąta fala zakażeń koronawirusem. Czy to oznacza dla Polaków nowe obostrzenia i restrykcje?

Rzecznik rządu pytany w poniedziałek w Radiu Plus czy będzie nowa formuła Rady, odpowiedział, że w tej chwili wypracowywane są decyzje z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. „Dzisiaj, mam nadzieję, pan minister poinformuje też o takim aktualnym sposobie komunikowana i konsultowania spraw związanych epidemią” – powiedział.

Rzecznik rządu wskazał jednak, że największym wyzwaniem jest teraz egzekwowania obecnych obostrzeń.

– Tu mamy też wyzwania. Część podmiotów nie przestrzega aktualnych obostrzeń. Część osób wchodzi ponad limit. To są wyzwania bardziej istotne nawet niż wprowadzenie nowych obostrzeń – ocenił. Müller zapowiedział wzmożone kontrole w najbliższych dniach. – Premier dał jasne dyspozycje, żeby w szczególności kontrolować hotele i restauracje pod katem przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez inspekcję sanitarną i policję – przekazał.

Decyzję odnośnie ewentualnych nowych obostrzeń zostaną podjęte w drugiej połowie stycznia. Jeżeli w najbliższych dniach będziemy widzieć dużą dynamikę zachorowań, będziemy dyskutować o tym, czy nowe rygory wprowadzić. Kluczowe dziś jest to, żeby przestrzegać dotychczasowych obostrzeń – poinformował rzecznik rządu. (Radio Plus)

Wzrost zakażeń po powrocie do szkół?

97,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 95,5 proc. szkół podstawowych i 96,2 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

Pierwsze pięć dni nauki stacjonarnej to za wcześnie by wyrokować, że wzrosła transmisja wirusa w szkołach – powiedział w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie wskazał, że od soboty uczniowie z pierwszych pięciu województw mają ferie.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili w poniedziałek 10 stycznia. Przedszkola cały czas pracują w trybie stacjonarnym.

Póki co nauka stacjonarna nie jest zagrożona, zostaje nam czekać na rozwój V fali koronawirusa.