CAŁKOWITY KONIEC Z MASECZKAMI? JEST TYLKO JEDEN WARUNEK! [PILNE]

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 22 267 (w tym 2 408 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3570), wielkopolskiego (2589), kujawsko-pomorskiego (2481), śląskiego (1723), dolnośląskiego (1531), lubelskiego (1486), łódzkiego (1394),zachodniopomorskiego (1248), pomorskiego (1240), warmińsko-mazurskiego (1148), małopolskiego (1028), świętokrzyskiego (714), lubuskiego (616), podlaskiego (596), podkarpackiego (440), opolskiego (348).

115 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
86 osoby zmarło z powodu #COVID19, 292 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Czy jest szansa na zniesienie obowiązujących obostrzeń?

Tylko jedno województwo notuje obecnie minimalne wzrosty epidemiczne – to województwo kujawsko-pomorskie, które w ostatnim tygodniu ma średnio 2 proc. wzrostu. Pozostałe województwa notują już dość duże spadki – poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

“Woj. podkarpackie to jest już spadek 56-procentowy, woj. małopolskie – 45 proc., woj. lubelskie – to 40 proc. spadku. Więc widzimy tę logiczną konsekwencję – tam, gdzie zaczynały się wzrosty, dziś notujemy spadki” – powiedział rzecznik MZ.

Jak dodał, danymi, które potwierdzają to, jak wygląda obecny stan epidemii, jest spadająca liczba zleceń z POZ.

Andrusiewicz wskazał także na poziom dobowego przyrostu zakażeń, który będzie przemawiał za poluzowaniem obostrzeń.

Ewentualne luzowanie obostrzeń będzie możliwe, gdy wskaźniki epidemiczne spadną poniżej poziomu 10 tys. nowych zakażeń

– wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

Skrócona izolacja, zmiany w kwarantannie

Od wtorku izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do 7 dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.

Izolacja i kwarantanna to dwa pojęcia, które są często mylone przez społeczeństwo. Choć ich finalne znacznie jest podobne, te dwa pojęcia znacznie się od siebie różnią. Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19, nie jest hospitalizowana i nie została skierowana do izolatorium.

Kwarantanna z kolei dotyczy osób teoretycznie zdrowych, które były narażone na kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, mają niepokojące objawy infekcji lub zostały skierowane na test.

Kwarantanna będzie naliczana dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Oznacza to, że z końcem izolacji osoby zakażonej skończy się również kwarantanna współdomowników.

Osoby zaszczepione będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny, jeżeli zrobią test na koronawirusa i otrzymają wynik negatywny.

Odbyła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy po posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. Ukrainy.

– Głównym tematem spotkania było to, czy Polska jest w stanie zagwarantować bezpiecznie miejsce dla ludzi, którzy będą uciekali przed wojną. Z całą pewnością można mówić, że jest reakcja władz Polski w stosunku do tego, jaki może być rozwój sytuacji na Ukrainie. Odpowiednie środki są zapewnione, mogą więc państwa uspokoić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie – mówi prezydent Andrzej Duda.

— Musimy zakładać różne scenariusze i je omawialiśmy, w tym wybuch konfliktu zbrojnego — przekazał prezydent.

— Głównym tematem było to, czy Polska jest zabezpieczona na różne zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce — podkreślił.

– Dziś potrzebna nam jest jedność. Nie tylko w ramach jednej partii rządzącej. Również potrzebna jest jedność na arenie międzynarodowej. Ukraina bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Ukraińcy powinni mieć wybór, do takiego sojuszu chcą należeć, czy do NATO, czy do Unii Europejskiej. Nie wolno zgodzić się na to, by suwerenność Ukrainy była naruszana – dodał Duda.

— Pracujemy, działamy — powtórzył Duda na zakończenie.

Nie żyje Isabel Torres. Hiszpańska aktorka miała 52 lata

Gwiazda przegrała długoletnią walkę z rakiem płuc. O śmierci aktorki poinformowali jej bliscy.

11 lutego zmarła hiszpańska transpłciowa aktorka Isabel Torres, która w serialu platformy streamingowej HBO Max „Veneno” wcielała się w postać ikony ruchu LGBT Cristiny Ortiz „La Veneno” Rodriguez. O śmierci gwiazdy poinformowali jej najbliżsi za pośrednictwem oficjalnego konta instagramowego Torres. Aktorka przegrała walkę z rakiem płuc. Miała 52 lata.

„Dzisiaj, 11 lutego 2022 r., żegnamy Isabel. Choć jako jej rodzina i przyjaciele głęboko przeżywamy tę stratę, wiemy, że gdziekolwiek teraz trafi, będzie miała tam taką frajdę, jaką tylko ona potrafiła odnaleźć. Dziękujemy za wszystkie wasze wiadomości, w których wyrażaliście obawę i troskę. Odeszła czując się kochana” – czytamy we wpisie instagramowym informującym o śmierci Torres.

Isabel Torres o tym, że ma raka, po raz pierwszy poinformowała w marcu 2020 roku. W listopadzie zamieściła na Instagramie nagranie, w którym przekazała, że lekarze dają jej zaledwie dwa miesiące życia. „Zobaczymy, czy uda mi się przeżyć więcej. A jeśli nie, to co? Takie właśnie jest życie” – napisała.

Spoczywaj w pokoju [*]