Pilna konferencja Andrzeja Dudy dot. sytuacji na Ukrainie. Padły ważne informacje!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 22 267 (w tym 2 408 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3570), wielkopolskiego (2589), kujawsko-pomorskiego (2481), śląskiego (1723), dolnośląskiego (1531), lubelskiego (1486), łódzkiego (1394),zachodniopomorskiego (1248), pomorskiego (1240), warmińsko-mazurskiego (1148), małopolskiego (1028), świętokrzyskiego (714), lubuskiego (616), podlaskiego (596), podkarpackiego (440), opolskiego (348).

115 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
86 osoby zmarło z powodu #COVID19, 292 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Odbyła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy po posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. Ukrainy.

– Głównym tematem spotkania było to, czy Polska jest w stanie zagwarantować bezpiecznie miejsce dla ludzi, którzy będą uciekali przed wojną. Z całą pewnością można mówić, że jest reakcja władz Polski w stosunku do tego, jaki może być rozwój sytuacji na Ukrainie. Odpowiednie środki są zapewnione, mogą więc państwa uspokoić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie – mówi prezydent Andrzej Duda.

— Musimy zakładać różne scenariusze i je omawialiśmy, w tym wybuch konfliktu zbrojnego — przekazał prezydent.

— Głównym tematem było to, czy Polska jest zabezpieczona na różne zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce — podkreślił.

– Dziś potrzebna nam jest jedność. Nie tylko w ramach jednej partii rządzącej. Również potrzebna jest jedność na arenie międzynarodowej. Ukraina bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Ukraińcy powinni mieć wybór, do takiego sojuszu chcą należeć, czy do NATO, czy do Unii Europejskiej. Nie wolno zgodzić się na to, by suwerenność Ukrainy była naruszana – dodał Duda.

— Pracujemy, działamy — powtórzył Duda na zakończenie.

Nie żyje Isabel Torres. Hiszpańska aktorka miała 52 lata

Gwiazda przegrała długoletnią walkę z rakiem płuc. O śmierci aktorki poinformowali jej bliscy.

11 lutego zmarła hiszpańska transpłciowa aktorka Isabel Torres, która w serialu platformy streamingowej HBO Max „Veneno” wcielała się w postać ikony ruchu LGBT Cristiny Ortiz „La Veneno” Rodriguez. O śmierci gwiazdy poinformowali jej najbliżsi za pośrednictwem oficjalnego konta instagramowego Torres. Aktorka przegrała walkę z rakiem płuc. Miała 52 lata.

„Dzisiaj, 11 lutego 2022 r., żegnamy Isabel. Choć jako jej rodzina i przyjaciele głęboko przeżywamy tę stratę, wiemy, że gdziekolwiek teraz trafi, będzie miała tam taką frajdę, jaką tylko ona potrafiła odnaleźć. Dziękujemy za wszystkie wasze wiadomości, w których wyrażaliście obawę i troskę. Odeszła czując się kochana” – czytamy we wpisie instagramowym informującym o śmierci Torres.

Isabel Torres o tym, że ma raka, po raz pierwszy poinformowała w marcu 2020 roku. W listopadzie zamieściła na Instagramie nagranie, w którym przekazała, że lekarze dają jej zaledwie dwa miesiące życia. „Zobaczymy, czy uda mi się przeżyć więcej. A jeśli nie, to co? Takie właśnie jest życie” – napisała.

Spoczywaj w pokoju [*]

Resort obrony Rosji: Wojska rozpoczęły powrót do garnizonów

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow poinformował we wtorek, że wojska rosyjskie rozpoczęły załadunek i będą wracać do garnizonów. Chodzi o siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego. Według agencji AFP, mają to być m.in. wojska stacjonujące przy granicy z Ukrainą.

Jak podała rosyjska agencja Interfax, niektóre z ćwiczeń i manewrów odbywających się pod granicą z Ukrainą zostało już zakończonych, a żołnierze w nich uczestniczący wracają do baz.

Informacje o wycofywaniu się rosyjskich sił nie zostały na razie potwierdzone. Strona rosyjska nie podała, w jakich regionach rozpoczął się odwrót tych wojsk. W oficjalnym komunikacie jest mowa o „zakończeniu ćwiczeń”.

— Rosja nieustannie wydaje różne oświadczenia, dlatego przyjęliśmy zasadę, według której uwierzymy w coś dopiero, gdy to zobaczymy, a nie o tym usłyszymy — powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując doniesienia o wycofywaniu części wojsk Rosji znad granic z Ukrainą.

Nie podano jednak, w jakich regionach rozpoczął się odwrót tych wojsk.

Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym.

Cezary Kucharski w stanie ciężkim

Był reprezentant Polski, Cezary Kucharski, znajduje się w bardzo ciężkim stanie i walczy o życie. Takie informacje za pośrednictwem Twittera przekazał Krzysztof Stanowski.

49-latek przez wiele lat dbał o interesy Roberta Lewandowskiego. To właśnie on dopinał transfery snajpera do Borussii Dortmund oraz Bayernu Monachium. Później ta dwójka popadła jednak w duży konflikt.

Ze wpisu Marcina Szymczyka z portalu legia.net wynika, że Kucharski jest w ciężkim stanie co najmniej od piątku 11 lutego.

„Od piątku się modlę, nic innego mi nie pozostało. Mam nadzieję, że wygra ten mecz! Być może najtrudniejszy w jego życiu” – pisze dziennikarz na Twitterze.

Jak ustaliła Interia, w ostatnim czasie Kucharski zachorował, ale szczegółów jego dolegliwości nie ujawniono. W ostatnim czasie Kucharski przebywał w Hiszpanii. Czekała go operacja, przed którą został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. 

Smutne wieści z Poznania. Nie żyje Wojciech Kalwat

W poniedziałek Teatr Polski w Poznaniu poinformował o śmierci Wojciecha Kalwata. Aktor wystąpił w wielu popularnych serialach, m.in. w „Świecie według Kiepskich”, „Prawie Agaty”, „Pierwszej miłości”, „Wiedźminie” oraz „Lokatorach”. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą.

„Trzeba się w życiu cieszyć ze wszystkiego – również z drobiazgów – mówił w rozmowie nagranej podczas pandemii. – Mnie radość sprawia to, że żona budzi się uśmiechnięta” – wspominają słowa artysty koledzy z Teatru Polskiego w Poznaniu. Aktor zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Wojciech Kalwat urodził się w 1951 roku. Ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. Zanim dotarł do Poznania, pracował w teatrze w Wałbrzychu, następnie w Płocku i Bydgoszczy. W 2004 roku zaczął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie występował przez wiele lat. W rozmowie z portalem epoznan.pl w trakcie pandemii podkreślał, że trzeba się cieszyć z życia.

Spoczywaj w pokoju [*]