CMENTARZE ZAMKNIĘTE NA 1 LISTOPADA? MINISTER NIE MA WĄTPLIWOŚCI! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 684 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (149), lubelskiego (118), podlaskiego (59), małopolskiego (54), zachodniopomorskiego (46), pomorskiego (42), dolnośląskiego (32), podkarpackiego (30), wielkopolskiego (30), śląskiego (26),łódzkiego (24), kujawsko-pomorskiego (22), warmińsko-mazurskiego (19), świętokrzyskiego (10), opolskiego (8), lubuskiego (5). 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 oraz z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami nie zmarła żadna osoba. Liczba zakażonych koronawirusem 2 911 549/ 75 695 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Czy cmentarze będą zamknięte?

Koronawirus nie daje za wygraną. Przybywa zakażonych wariantem Delta. Zdaniem lekarzy może się więc powtórzyć scenariusz sprzed roku. Eksperci nie wykluczają, że rząd może w Święto Wszystkich Zmarłych zakazać Polakom wstępu do nekropolii w powiatach, gdzie osób zaszczepionych jest najmniej.

Jesienią 2020 roku mieliśmy w Polsce do czynienia z drugą falą pandemii. Obecnie, a nastał początek października 2021, zaczęła się czwarta koronawirusowa fala. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższego miesiąca statystyki, dotyczące zakażeń oraz zgonów tzw. covidowych, będą bardziej przerażające. W związku z tym rząd być może wprowadzi obostrzenia, nawet ogłosi lockdown. Przed rokiem, właśnie na przełomie października i listopada 2020, takie obostrzenia obowiązywały.

Pod koniec października 2020 roku rząd ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy na czas uroczystości Wszystkich Świętych i w Zaduszki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jaki scenariusz jest szykowany w 2021 roku? Czy grozi nam ponowne zamknięcie cmentarzy? Do sprawy odniósł się już minister Adam Niedzielski.

Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki, to ponad połowa Polaków wciąż nie jest zabezpieczona i liczba osób zakażonych wirusem jest już porównywalna do tej sprzed roku. Dzisiaj w środę 29.09.2021r. odnotowano 1234 przypadki. W podobnym tempie rozwijała się fala dokładnie rok temu.

Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny – powiedział w Radiu Plus Adam Niedzielski

Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach – ocenił Niedzielski.

Nie żyje znany polski aktor

30 września zmarł Henryk Majcherek, znany polski aktor filmowy i teatralny. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Mężczyzna miał 87 lat.

Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Henryk Majcherek, aktor teatralny, filmowy, poeta.Związany z teatrami w Bydgoszczy, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Poza występami na scenie pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Przez wiele lat prowadził „Dziennik”. Zajmował się także malarstwem. Miał kilkadziesiąt wystaw (zbiorowych i indywidualnych). Autor wielu tomików poezji. Zawsze serdeczny, miły i koleżeński.Będzie nam Go bardzo brakowało [*]” – poinfmorwał ZASP.

Spoczywaj w pokoju!

Trąba wodno-powietrzna na Bałtyku

W środę na Bałtyku utworzyła się potężna trąba wodno-powietrzna. Tornado było tak silne, że spychało ludzi do akwenu. Kilka osób jest poważnie rannych.

Na nabrzeżu w Kilonii tornado zepchnęło kilka osób do Bałtyku. Rzecznik lokalnej policji, cytowany przez portal dziennika ”Die Welt”, powiedział, że rannych zostało siedem osób spośród przebywających wtedy w rejonie nabrzeża. 

– Zakotłowało się, silny podmuch postrącał ludzi do wody. Niektórzy ucierpieli, gdy zostali uderzeni przez porwane przez podmuch przedmioty. Na podstawie zdjęć i nagrań z miejsca wydarzenia możemy założyć, że wyglądało to na tornado – powiedział agencji dpa Michael Bauditz z Niemieckiego Serwisu Pogodowego. 

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała w środę ostrzeżenia przed silnym wiatrem, dochodzącym w porywach do 110 km/h. Alert dla kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn i Hamburga obowiązuje do czwartkowego południa. Dodatkowo na weekend niemieccy synoptycy zapowiadają ulewne deszcze. 

Nie żyje aktor „Pierwszej miłości”, „Plebanii”

Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że zmarł aktor Lech Gwit. Związany był głównie z teatrem, ale występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski. Szerokiej publiczności znany był z ról w serialach „Boża podszewka”, „Pierwsza miłość” czy „Plebania”.

Uroczystość pożegnalna odbędzie się w najbliższy piątek 1 października o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą.

– Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach – przekazano.

Spoczywaj w pokoju [*]

Nie żyje Medard Plewacki

Aktor, znany był m.in. z serialu „Złotopolscy”, emitowanego przez TVP. Miał 92 lata.

Informacje o śmierci Medarda Plewackiego przekazano w poniedziałek. Tego dnia na facebookowym profilu Wrocławskiego Teatru Współczesnego pojawił się bardzo smutny komunikat.

Medard Plewacki był doskonale znany widzom z ról w takich produkcjach, jak „Złotopolscy”, „Fala zbrodni”, „Życie jak poker”, i „Na kłopoty… Bednarski”. Wrocławski Teatr Współczesny opublikował oświadczenie, w którym pożegnał uznanego artystę. 

Z przykrością i żalem informujemy, że w wieku 92 lat zmarł Medard Plewacki – aktor teatralny i filmowy. W latach 1962-2003 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Na naszej scenie debiutował 6 maja 1962 w spektaklu „Skandal w Hellbergu” w reżyserii Kazimierza Kutza. Rodzinie i Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia – czytamy.

Jak do tej pory nie podano przyczyny śmierci. 

Spoczywaj w pokoju!

Od października zmiany w aktualnych obostrzeniach?

Rząd pozostawia dotychczasowe obostrzenia do końca października. Tak wynika z nowelizacji rozporządzenia, które czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że wciąż obowiązują jedynie łagodniejsze limity w hotelach, sklepach, wiernych w kościele, na koncertach i obiektach sportowych. Obowiązkowe także pozostają maseczki.

Rządzący zapowiadają jednocześnie rozszerzenie katalogu osób, które zostaną zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przybyciu zza granicy. Przepis ten ma dotyczyć między innymi realizujących prawomocne orzeczenie sądu w sprawie kontaktów z małoletnim dzieckiem, przebywającym na terenie innego państwa.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.