KOSZMARNE INFORMACJE! NIE ŻYJE ZNANY POLSKI AKTOR! FANI WE ŁZACH!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 1344 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (254), mazowieckiego (242), podlaskiego (91), zachodniopomorskiego (82), pomorskiego (80), śląskiego (79), małopolskiego (71), dolnośląskiego (68), wielkopolskiego (65),kujawsko-pomorskiego (63), warmińsko-mazurskiego (61), łódzkiego (59) podkarpackiego (57), świętokrzyskiego (22), lubuskiego (15), opolskiego (15). 20 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 19 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 909 776/75 689 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje znany polski aktor

30 września zmarł Henryk Majcherek, znany polski aktor filmowy i teatralny. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Mężczyzna miał 87 lat.

Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Henryk Majcherek, aktor teatralny, filmowy, poeta.Związany z teatrami w Bydgoszczy, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Poza występami na scenie pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Przez wiele lat prowadził „Dziennik”. Zajmował się także malarstwem. Miał kilkadziesiąt wystaw (zbiorowych i indywidualnych). Autor wielu tomików poezji. Zawsze serdeczny, miły i koleżeński.Będzie nam Go bardzo brakowało [*]” – poinfmorwał ZASP.

Spoczywaj w pokoju!

Trąba wodno-powietrzna na Bałtyku

W środę na Bałtyku utworzyła się potężna trąba wodno-powietrzna. Tornado było tak silne, że spychało ludzi do akwenu. Kilka osób jest poważnie rannych.

Na nabrzeżu w Kilonii tornado zepchnęło kilka osób do Bałtyku. Rzecznik lokalnej policji, cytowany przez portal dziennika ”Die Welt”, powiedział, że rannych zostało siedem osób spośród przebywających wtedy w rejonie nabrzeża. 

– Zakotłowało się, silny podmuch postrącał ludzi do wody. Niektórzy ucierpieli, gdy zostali uderzeni przez porwane przez podmuch przedmioty. Na podstawie zdjęć i nagrań z miejsca wydarzenia możemy założyć, że wyglądało to na tornado – powiedział agencji dpa Michael Bauditz z Niemieckiego Serwisu Pogodowego. 

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała w środę ostrzeżenia przed silnym wiatrem, dochodzącym w porywach do 110 km/h. Alert dla kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn i Hamburga obowiązuje do czwartkowego południa. Dodatkowo na weekend niemieccy synoptycy zapowiadają ulewne deszcze. 

Czy cmentarze na Wszystkich Świętych zostaną zamknięte?

Pod koniec października 2020 roku rząd ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy na czas uroczystości Wszystkich Świętych i w Zaduszki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jaki scenariusz jest szykowany w 2021 roku? Czy grozi nam ponowne zamknięcie cmentarzy? Do sprawy odniósł się już minister Adam Niedzielski.

Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki, to ponad połowa Polaków wciąż nie jest zabezpieczona i liczba osób zakażonych wirusem jest już porównywalna do tej sprzed roku. Dzisiaj w środę 29.09.2021r. odnotowano 1234 przypadki. W podobnym tempie rozwijała się fala dokładnie rok temu.

Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny – powiedział w Radiu Plus Adam Niedzielski
Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach – ocenił Niedzielski.

Nie żyje aktor „Pierwszej miłości”, „Plebanii”

Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że zmarł aktor Lech Gwit. Związany był głównie z teatrem, ale występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski. Szerokiej publiczności znany był z ról w serialach „Boża podszewka”, „Pierwsza miłość” czy „Plebania”.

Uroczystość pożegnalna odbędzie się w najbliższy piątek 1 października o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą.

– Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach – przekazano.

Spoczywaj w pokoju [*]

Nie żyje Medard Plewacki

Aktor, znany był m.in. z serialu „Złotopolscy”, emitowanego przez TVP. Miał 92 lata.

Informacje o śmierci Medarda Plewackiego przekazano w poniedziałek. Tego dnia na facebookowym profilu Wrocławskiego Teatru Współczesnego pojawił się bardzo smutny komunikat.

Medard Plewacki był doskonale znany widzom z ról w takich produkcjach, jak „Złotopolscy”, „Fala zbrodni”, „Życie jak poker”, i „Na kłopoty… Bednarski”. Wrocławski Teatr Współczesny opublikował oświadczenie, w którym pożegnał uznanego artystę. 

Z przykrością i żalem informujemy, że w wieku 92 lat zmarł Medard Plewacki – aktor teatralny i filmowy. W latach 1962-2003 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Na naszej scenie debiutował 6 maja 1962 w spektaklu „Skandal w Hellbergu” w reżyserii Kazimierza Kutza. Rodzinie i Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia – czytamy.

Jak do tej pory nie podano przyczyny śmierci. 

Spoczywaj w pokoju!

Od października zmiany w aktualnych obostrzeniach?

Rząd pozostawia dotychczasowe obostrzenia do końca października. Tak wynika z nowelizacji rozporządzenia, które czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że wciąż obowiązują jedynie łagodniejsze limity w hotelach, sklepach, wiernych w kościele, na koncertach i obiektach sportowych. Obowiązkowe także pozostają maseczki.

Rządzący zapowiadają jednocześnie rozszerzenie katalogu osób, które zostaną zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przybyciu zza granicy. Przepis ten ma dotyczyć między innymi realizujących prawomocne orzeczenie sądu w sprawie kontaktów z małoletnim dzieckiem, przebywającym na terenie innego państwa.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.

Nie żyje aktorka Ewa Kozłowska. Grała m.in. w „Ojcu Mateuszu”

Ewa Kozłowska zmarła w szpitalu po walce z ciężką chorobą. O śmierci aktorki, producentki i reżyserki poinformowało Polskie Radio Białystok. Miała 64 lata.

Ewa Kozłowska zajmowała się aktorstwem oraz reżyserią i produkcją radiową. Fani mogą kojarzyć ją m.in. z serialu Ojciec Mateusz. Tworzyła także bajki i dobranocki dla dzieci emitowane na antenach radiowych.

Urodzona w 1957 roku Ewa Kozłowska ostatnie kilkanaście lat życia związana była z Białostockim oddziałem Polskiego Radia. Była absolwentką wydziału lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie – filii w Białymstoku.

Spoczywaj w pokoju [*]

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencje

Mamy do czynienia z trendem wzrostowym – podkreślał na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jednak nie jest to jego zdaniem czas na „drastyczne decyzje” ws. obostrzeń. – Na październik przygotowaliśmy natomiast projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie restrykcji – dodał.

– Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – informuje Adam Niedzielski.

Jak zauważa, najwyższe wskaźniki zakażeń odnotowuje się w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie, jak twierdzi jest najniższy stopień zaszczepienia przeciw COVID-19. Tam także istnieje największe obłożenie łóżek covidowych. Minister zdrowia dodał, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać zostaną podjęte decyzje, w których świetle liczba łóżek zostanie zwiększona.

Obecne zasady bezpieczeństwa zakładają m.in. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i utrzymywanie minimum 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy uczestnikami spotkań. Szkoły, kina, teatry, domy i ośrodki kultury funkcjonują w reżimie sanitarnym, a w miejscach kultu religijnego obowiązuje maksymalnie 75 proc. obłożenia. Limity maks. 150 uczestników obowiązują na weselach i klubach nocnych, w liczbę te nie wlicza się osób w pełni

Powrót obostrzeń jeszcze w tym tygodniu?

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że jeszcze w tym tygodniu możliwe jest wprowadzenie nowego scenariusza obostrzeń. Rada Medyczna przy premierze ma opowiadać się za ponownym podziałem regionów na strefy czerwone, żółte i zielone.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, należy liczyć się ze scenariuszem, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w najbliższych dniach.

Jak podaje RMF FM, z ustaleń epidemiologów wynika, że już w najbliższych dniach przekroczona zostanie granica tysiąca zakażeń dziennie, o której ostatnio mówił Adam Niedzielski. Minister zdrowia zakłada, że po osiągnięciu takiej dobowej liczbie zakażeń, rząd będzie musiał rozpocząć dyskusję o obostrzeniach. 

Zdaniem reportera RMF FM wśród możliwych obostrzeń wprowadzonych w tym tygodniu rozważane są ograniczenia zgromadzeń i imprez oraz wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w otwartych przestrzeniach.  Dodatkowo, miałyby zostać wprowadzone ostrzejsze limity dla niezaszczepionych. Póki co Ministerstwo Zdrowia nie skomentowało jednak doniesień.

Nie żyje znany polski piłkarz

Zenon Lissek nie żyje. Fani piłkarza są w ogromnej rozpaczy, nikt nie spodziewał się tak przykrych informacji. Zmarły sportowiec w 1989 roku zasłynął zdobyciem przepięknego gola z Juventusem w Pucharze UEFA.

„Nie wiem, jakie tam na górze szykują się rozgrywki, ale Szombierki mają już taką ofensywę, że żal mi rywali” – napisał zrozpaczony syn Mateusz do dziennikarza Interii, Pawła Czady.

To bardzo przygnębiająca wiadomość. Lissek zmarł wczoraj w nocy w Bytomiu.

Nieodżałowany piłkarz reprezentował barwy wspomnianych Szombierek oraz Górnika Zabrze. Na szczeblu ekstraklasy wystąpił w 85 spotkaniach i strzelił 22 gole. Reprezentował także barwy Hansy Rostock.

o wielki cios przede wszystkim dla kibiców Szombierek Bytom. W tym klubie spędził niemal całą karierę. Do pierwszej drużyny dostał się w 1981 roku, a więc spóźnił się o jeden sezon, a miałby w dorobku tytuł mistrza Polski. „Zieloni” wygrali ligę w 1980 roku.

Lissek bardzo dobrymi występami w Szombierkach zwrócił na siebie uwagę Górnika Zabrze. Do pobliskiego klubu przeniósł się w 1989 roku i spędził w nim niepełne dwa sezonu. Zasłynął m.in. przepięknym golem strzelonym Juventusowi w Pucharze UEFA.

Nie żyje znana Polska aktora Krystyna Kołodziejczyk. Kiedy pogrzeb?

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk. Kołodziejczyk zmagała się z bardzo ciężką chorobą, zmarła kilkanaście dni temu w poniedziałek (13.09.2021r.). Dowiedzieliśmy się kiedy odbędzie się pożegnanie Krystyny.

Aktorka wystąpiła w wielu produkcjach telewizyjnych, serialowych i teatralnych. Widzowie mogą ją pamiętać m.in. z ról w filmach „Kogel-mogel” czy „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” i serialach „Czterej pancerni i pies”, „Zmiennicy”, „Dom”, „Złotopolscy” oraz „Miodowe lata”.

Pożegnanie Kiksy (jak nazywali ją przyjaciele) odbędzie się 28 września – o 12 w kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym, o 14 zaś na Powązkach.

Duży wzrost zakażeń, czy powrócą obostrzenia?

Obostrzenia epidemiczne mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie w Polsce? Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, „sytuacja jest dynamiczna, a ewentualne decyzje będą zależały od liczby chorych w szpitalach”.

Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca – mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować – zastrzegł.

Rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany o bieżącą sytuację epidemiczną i ewentualne wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w razie zwiększenia dziennych przypadków zakażeń. – Jeśli chodzi o kwestię związaną z przedłużeniem aktualnych zasad sanitarnych, to w tej chwili trwa dyskusja w rządzie, w jaki sposób ewentualnie je zmodyfikować. Natomiast w najbliższym czasie, pierwszych tygodni października, na razie nie ma rekomendacji, aby one były zaostrzone w stosunku do aktualnie obowiązujących – powiedział Müller.

W Sanoku został przyjęty pacjent, w pełni wieku, czterdziestokilkuletni, który niestety trafił od razu pod respirator. Była to osoba niezaszczepiona, jej stan jest ciężki. (…) Nie można lekceważyć kwestii szczepień. Liczba pacjentów „przyrastających” w szpitalu w Sanoku podwaja się z tygodnia na tydzień – zaznaczył szef MZ.

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz 

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz ps. Ewa, która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informację podało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego.

Lucyna Adamkiewicz jako nastolatka była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informacja o jej śmierci pojawiła się w czwartek w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. 

–Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci p. Lucyny Adamkiewicz „Ewy” – powstańczej łączniczki ze Zgrupowania „Chrobry II”, więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Adamkiewicz była zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. – To jest nie do opisania, jak byliśmy traktowani. Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to „polskie obozy”. Obozy są niemieckie – podkreślała w 2018 r.

– To, co działo się w Auschwitz, powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na świecie. Taka rzecz nie powinna się powtórzyć – dodawała.

Już nie tylko utrata węchu i smaku są głównymi objawami zakażeniem

Wariant Delta koronawirusa stał się już dominujący na całym świecie. Objawy ”mutacji indyjskiej” różnią się od tych, które były charakterystyczne dla pierwotnej postaci Covid-19 – ostrzega prof. Dariusz Maciejewski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii.

Pierwszy wariant koronawirusa dawał takie objawy jak utrata węchu i smaku. Obecnie dominujący jest wariant Delta, który objawia się w inny sposób.

Objawy charakterystyczne dla wariantu Delta:

Pierwszym objawem jest ból głowy, później pojawia się ból gardła, często z katarem i wysoką temperaturą, ale nie ma zaburzeń typu zaburzenia węchu czy smaku. Natomiast w dalszej części trwania wariantu Delty sporo jest objawów gastrycznych – nudności, bóle brzucha, brak apetytu czy bóle mięśniowo-stawowe. Te objawy pojawiają się jako objawy towarzyszące objawom grupowym i często są z grypą mylone” – powiedział Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii prof. Dariusz Maciejewski w rozmowie z „Dziennikiem zachodnim”

Kolejne szkoły przechodzą na naukę zdalną

Rok szkolny dopiero się zaczął, ale niektórzy uczniowie nie nacieszą się długo powrotem z nauczania zdalnego do klas. W jednej ze szkół w Opolu potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z nauczycieli. Kwarantanną objęto dzieci z pięciu klas.

Nauczyciel został wcześniej zaszczepiony przeciwko COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że szczepienie pomaga uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji oraz śmierci z powodu koronawirusa.

W województwie Wielkopolskim 10 szkół przeszło na nauczanie zdalne oraz hybrydowe

W dziesięciu wielkopolskich szkołach potwierdzono zakażenia koronawirusem. Placówki zdecydowały się na przywrócenie zajęć w trybie zdalnym i hybrydowym.

Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w poznańskim liceum nr XXXVIII i w szkołach podstawowych nr 61 i 46, a także w salezjańskiej szkole podstawowej i w szkole podstawowej sióstr urszulanek.

– Przypadki zakażeń zanotowano także w szkołach w powiatach wrzesińskim, grodziskim, wolsztyńskim i w dwóch szkołach w powiecie poznańskim – wyliczyła przedstawicielka kuratorium.

Miczek wskazała, że w klasach, w których pojawiały się przypadki zakażeń zdecydowano o wprowadzaniu nauki zdalnej. W Wielkopolsce działa 1,3 tys. szkół podstawowych, ponad 500 placówek ponadpodstawowych i ponad 1,3 tys. przedszkoli. Sytuacja epidemiczna pozostaje pod kontrolą – we wtorek MZ informowało w raporcie o 28 nowych przypadkach SARS-CoV-2 w tym regionie.