Duże zmiany dla Polaków! Będą dodatkowe dni wolne, nowe rodzaje urlopów!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 28 859 (w tym 3 185 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (4350), mazowieckiego (3908), kujawsko-pomorskiego (2997), śląskiego (2256), dolnośląskiego (2118), pomorskiego (1878), zachodniopomorskiego (1805),łódzkiego (1518), małopolskiego (1497), warmińsko-mazurskiego (1397), lubelskiego (1272), lubuskiego (988), świętokrzyskiego (847), podlaskiego (737), podkarpackiego (617), opolskiego (563).

111 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
117 osób zmarło z powodu #COVID19, 255 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 466 491/108 887 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Projekt zmian w Kodeksie pracy

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, wprowadzenie elastycznego czasu pracy dla rodziców małych dzieci oraz nowego urlopu opiekuńczego – to tylko niektóre rozwiązania, które przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy. We wtorek propozycja zmian w przepisach trafiła do konsultacji społecznych.

Wszystkie te zmiany podyktowane są nowymi unijnymi przepisami. Rząd musi je wprowadzić w ciągu pół roku.

Resort wyjaśnił, że dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej ma zapewnić przejrzystość co do warunków pracy wszystkich pracowników. Jej celem jest promowanie bezpieczniejszego i bardziej przewidywalnego zatrudnienia, przy jednoczesnym zapewnieniu zdolności adaptacyjnej rynku pracy i poprawie warunków pracy.

MON Rosji: Rosyjskie ćwiczenia wojskowe na Krymie zostały zakończone

W środę rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że siły Południowego Okręgu Wojskowego zakończyły udział w ćwiczeniach na Krymie. Wojskowi mają wrócić do miejsc stałej dyslokacji.

Według agencji Interfax rosyjskie wojsko poinformowało, że jednostki Południowego Okręgu Wojskowego powracają z ćwiczeń na Krymie.

„Jednostki Południowego Okręgu Wojskowego, które zakończyły udział w ćwiczeniach taktycznych na poligonach Półwyspu Krymskiego, wracają do swoich stałych miejsc rozmieszczenia koleją” – poinformowało w środę ministerstwo, dodając, że konwój przejechał już przez most krymski.

MON przekazuje, że do transportu załadowano wojskowe pojazdy gąsienicowe m.in. czołgi i haubice samobieżne. „Eszelony wojskowe dostarczą sprzęt bojowy i żołnierzy do punktów stałej dyslokacji jednostek wojskowych”, czytamy w komunikacie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Czekają nas dni z bardzo porywistym wiatrem

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach w całym kraju należy spodziewać się powrotu wichur. W niektórych regionach mogą obowiązywać alarmy trzeciego – najwyższego – stopnia.

Nad Polskę nadciąga niż Dudley, który przyniesie wietrzną oraz dynamiczną aurę – przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu i porywistego wiatru, który na wybrzeżu osiągnie nawet 110 km/h. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm.

IMGW prognozuje, że od środy pogoda nad Polską zacznie się znacznie pogarszać. Koniec tygodnia upłynie na wyjątkowo silnych porywach wiatru, które mogą poważnie zagrozić dobytkowi i bezpieczeństwu mieszkańców całego kraju.

W środę 16 lutego słońce zniknie z polskiego nieba i zastąpią je gęste chmury. Praktycznie we wszystkich województwach spodziewać można się opadów deszczu. Dodatkowo na północy Polski IMGW prognozuje opady deszczu ze śniegiem.

W czwartek niż odsunie się na wschód, nad Zatokę Ryską, a silny i porywisty wiatr odczuwalny już będzie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy wiatru towarzyszyć będą przelotnym opadom deszczu oraz lokalnym burzom. Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet to 110 km/h.

Rząd wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski

Premier Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP. To sygnał dla służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Alert ma obowiązywać w Polsce do końca lutego. Jest związany najprawdopodobniej z dzisiejszym masywnym atakiem hakerskim na bankowe i rządowe systemy informatyczne na Ukrainie. Ostatnio taki alarm wprowadzono pod koniec stycznia

Od wtorkowej nocy do 28 lutego w całym kraju obowiązywać będzie stopień alarmowy ALFA-CRP.

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

We wtorek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od godz. 23.59 15 lutego do godz. 23.59 28 lutego na terenie całego kraju obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP.