Pilne oświadczenie Rosji! Wojsko w akcji!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 28 859 (w tym 3 185 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (4350), mazowieckiego (3908), kujawsko-pomorskiego (2997), śląskiego (2256), dolnośląskiego (2118), pomorskiego (1878), zachodniopomorskiego (1805),łódzkiego (1518), małopolskiego (1497), warmińsko-mazurskiego (1397), lubelskiego (1272), lubuskiego (988), świętokrzyskiego (847), podlaskiego (737), podkarpackiego (617), opolskiego (563).

111 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
117 osób zmarło z powodu #COVID19, 255 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 466 491/108 887 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

MON Rosji: Rosyjskie ćwiczenia wojskowe na Krymie zostały zakończone

W środę rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że siły Południowego Okręgu Wojskowego zakończyły udział w ćwiczeniach na Krymie. Wojskowi mają wrócić do miejsc stałej dyslokacji.

Według agencji Interfax rosyjskie wojsko poinformowało, że jednostki Południowego Okręgu Wojskowego powracają z ćwiczeń na Krymie.

„Jednostki Południowego Okręgu Wojskowego, które zakończyły udział w ćwiczeniach taktycznych na poligonach Półwyspu Krymskiego, wracają do swoich stałych miejsc rozmieszczenia koleją” – poinformowało w środę ministerstwo, dodając, że konwój przejechał już przez most krymski.

MON przekazuje, że do transportu załadowano wojskowe pojazdy gąsienicowe m.in. czołgi i haubice samobieżne. “Eszelony wojskowe dostarczą sprzęt bojowy i żołnierzy do punktów stałej dyslokacji jednostek wojskowych”, czytamy w komunikacie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Czekają nas dni z bardzo porywistym wiatrem

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach w całym kraju należy spodziewać się powrotu wichur. W niektórych regionach mogą obowiązywać alarmy trzeciego – najwyższego – stopnia.

Nad Polskę nadciąga niż Dudley, który przyniesie wietrzną oraz dynamiczną aurę – przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu i porywistego wiatru, który na wybrzeżu osiągnie nawet 110 km/h. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm.

IMGW prognozuje, że od środy pogoda nad Polską zacznie się znacznie pogarszać. Koniec tygodnia upłynie na wyjątkowo silnych porywach wiatru, które mogą poważnie zagrozić dobytkowi i bezpieczeństwu mieszkańców całego kraju.

W środę 16 lutego słońce zniknie z polskiego nieba i zastąpią je gęste chmury. Praktycznie we wszystkich województwach spodziewać można się opadów deszczu. Dodatkowo na północy Polski IMGW prognozuje opady deszczu ze śniegiem.

W czwartek niż odsunie się na wschód, nad Zatokę Ryską, a silny i porywisty wiatr odczuwalny już będzie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy wiatru towarzyszyć będą przelotnym opadom deszczu oraz lokalnym burzom. Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet to 110 km/h.

Rząd wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski

Premier Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP. To sygnał dla służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Alert ma obowiązywać w Polsce do końca lutego. Jest związany najprawdopodobniej z dzisiejszym masywnym atakiem hakerskim na bankowe i rządowe systemy informatyczne na Ukrainie. Ostatnio taki alarm wprowadzono pod koniec stycznia

Od wtorkowej nocy do 28 lutego w całym kraju obowiązywać będzie stopień alarmowy ALFA-CRP.

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

We wtorek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od godz. 23.59 15 lutego do godz. 23.59 28 lutego na terenie całego kraju obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP.

Trwa cyberatak na Ukrainę. Nie działają strony ministerstwa obrony i banków

We wtorek po południu przestały działać strony internetowe ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy. Problemy występują również w państwowych bankach – Oschadbank i Privat. Ukraiński Stratcom potwierdził, że są one wynikiem trwającego cyberataku.

Gdy przywódcy krajów członkowskich NATO starają się wypracować dyplomatyczne porozumienie, aby zapobiec wojnie na Ukrainie, urzędnicy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegają przed potencjalną falą wspieranych przez Rosję ataków cybernetycznych.

Jak piszą Laurens Cerulus i Mark Scott na łamach POLITICO, eksperci od dezinformacji obawiają się, że Moskwa forsuje fałszywe narracje w rosyjskich mediach państwowych, aby stworzyć pretekst do wojny, podsycając twierdzenia, że Kijów lub członkowie NATO mogą wkrótce zaatakować rosyjskie cele wojskowe. – czytamy na Onecie.

Jednocześnie został przeprowadzony atak na sektor bankowy.

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że Ukraińcy masowo zaczęli sprawdzać, czy mają dostęp do swoich usług finansowych. Wiadomo, że problemy z obsługą aplikacji mobilnych i płatnościami kartą mają klienci Oschadbanku i banku Privat.