Jeden z najpopularniejszych banków w Polsce z ogromnymi problemami! Można stracić środki i dostęp

Wiadomości

Atak phishingowy (phishing attack) to rodzaj cyberataku, w którym atakujący podszywają się pod zaufaną instytucję lub osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych, dane osobowe czy dane logowania.

Ataki te są przeprowadzane za pomocą różnych metod, w tym e-maili, wiadomości tekstowych, stron internetowych i mediów społecznościowych.

Oto kilka głównych cech i metod ataków phishingowych:

Fałszywe e-maile i wiadomości: Atakujący wysyłają e-maile lub wiadomości, które wyglądają jak pochodzące od zaufanych instytucji, takich jak banki, serwisy płatnicze, portale społecznościowe czy firmy technologiczne.

Wiadomości te często zawierają linki do fałszywych stron internetowych, które są bardzo podobne do prawdziwych.

Fałszywe strony internetowe: Linki w phishingowych wiadomościach często prowadzą do stron internetowych, które wyglądają niemal identycznie jak prawdziwe strony firm lub instytucji.

Celem tych stron jest nakłonienie ofiary do wprowadzenia swoich danych logowania lub innych poufnych informacji.

Spoofing: Atakujący mogą również używać technik “spoofingu”, aby fałszować adresy e-mail nadawcy, co sprawia, że wiadomości wyglądają na pochodzące z zaufanego źródła.

Socjotechnika: Phishing często wykorzystuje techniki socjotechniczne, takie jak wzbudzanie poczucia pilności lub strachu, aby nakłonić ofiarę do szybkiego działania bez zastanowienia się.

Na przykład wiadomość może informować o podejrzanej aktywności na koncie bankowym i wymagać natychmiastowej weryfikacji danych.

Spear phishing: Jest to bardziej wyrafinowana forma phishingu, w której atakujący celują w konkretne osoby lub organizacje, używając informacji osobistych, aby sprawić, że wiadomość wydaje się bardziej wiarygodna.

Whaling: To specyficzny rodzaj phishingu, który jest skierowany na wysokiej rangi menedżerów lub osoby na kierowniczych stanowiskach (tzw. “grube ryby”).

  Jeden z najpopularniejszych banków w Polsce ostrzega swoich klientów.

  Cyberoszuści podszywają się pod PKO Bank Polski i wysyłają e-maile z załącznikami zawierającymi złośliwe oprogramowanie.

  Klienci, którzy otworzą fałszywe załączniki, są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo.

  Największy bank w Polsce ostrzega swoich klientów przed nową kampanią phishingową.

  Oszuści podszywają się pod autentyczny adres e-mail banku — [email protected], co niestety łatwo wprowadza odbiorców w błąd.

  Bank informuje, że e-maile wysyłane przez oszustów mają tytuł “Wiadomość od PKO Banku Polskiego — Wyciąg okresowy 79/2024 za okres od 2024-04-23 do 2024-04-23”.

  Do wiadomości dołączony jest załącznik, który w rzeczywistości jest plikiem .rar zawierającym plik .exe z złośliwym oprogramowaniem.

  Otworzenie takiego załącznika i przypadkowe zainstalowanie złośliwego oprogramowania może umożliwić oszustom kradzież danych z komputera użytkownika, co pozwoli im na włamanie się na konto bankowe klientów.

  PKO Bank Polski apeluje do swoich klientów o zachowanie ostrożności:

  “Nie otwieraj żadnych załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem”.

  Ostatnio phishing jest jedną z najczęściej stosowanych przez hakerów metod oszustwa.

  Ta technika polega na wykorzystaniu fałszywych wiadomości e-mail lub SMS, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak pochodzące od prawdziwych sklepów internetowych czy instytucji.

  Oszuści stosują różne techniki, aby przekonać ofiary do kliknięcia w link, który prowadzi na fałszywą stronę internetową.

  Strona ta jest starannie zaprojektowana, aby wyglądać jak prawdziwa, co dodatkowo wprowadza w błąd nieświadomych użytkowników.

  Gdy osoba poda swoje dane osobowe, cyberprzestępcy uzyskują dostęp do informacji, które mogą wykorzystać do kradzieży tożsamości, wyłudzenia pieniędzy lub dokonania zakupów w imieniu ofiary.

  Wkrótce więcej informacji.