KONIEC NAUKI ZDALNEJ? DZIECI WRACAJĄ DO SZKÓŁ? PILNE SŁOWA MINISTRA!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (31.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 39 114 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (6236), śląskiego (5698), dolnośląskiego (3239), wielkopolskiego (3098), małopolskiego (2919), pomorskiego (2875), łódzkiego (2710), lubelskiego (2000), warmińsko-mazurskiego (1840),kujawsko-pomorskiego (1798), podkarpackiego (1429), zachodniopomorskiego (1229), podlaskiego (1079), świętokrzyskiego (962), opolskiego (931), lubuskiego (836). 235 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 66 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 173 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 925 270 / 105 434 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nauka zdalna zostanie skrócona? Te słowa Czarnka dają do myślenia

Nauczanie zdalne dla uczniów od piątej klasy w górę ma trwać do 27 lutego. Ale możliwe, że niektórzy będą uczyć się w domach krócej. – Jeśli sytuacja na to pozwoli, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić okres nauki zdalnej – powiedział w Polskim Radiu minister edukacji Przemysław Czarnek. Z kolei w Radiu Plus stwierdził, że na razie “nie ma rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli”.

Na odległość uczą się uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież we wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych. Najpóźniej 27 lutego 2022 roku wszyscy uczniowie mają natomiast wrócić do szkolnych ławek.

“Najpóźniej” to w tym przypadku słowo klucz. Może bowiem okazać się tak, że nauka zdalna zostanie skrócona, czego nie ukrywa minister edukacji Przemysław Czarnek.

O możliwości skrócenia zdalnego nauczania Czarnek mówił w Radiu Plus. – Za chwilę też będziemy o tym dyskutować. (…) Jeżeli będzie taka możliwość, skrócimy okres nauki zdalnej, szczególnie w tych województwach, gdzie kończą się ferie zimowe – zaznaczał we wtorkowy poranek.

Będziemy starali się skrócić naukę zdalną o tydzień bądź dwa tygodnie – podsumował szef resortu edukacji i nauki.

Nie żyje aktor serialu „The Walking Dead”. Miał 31 lat

Z Hollywood dotarła do nas smutna informacja: w wieku zaledwie 31 lat zmarł aktor Moses J Moseley, znany najlepiej z serialu „The Walking Dead”. Ciało artysty zostało znalezione w położonym niedaleko Atlanty miasteczku Stockbridge w stanie Georgia.  

Moses J. Moseley zyskał popularność dzięki występom w serialu „The Walking Dead”. Produkcja zyskała międzynarodową popularność. Aktora można było zobaczyć w kilku odcinkach. Wcielił się w zombie, który ścigał jedną z głównych bohaterek.

Na kilka dni przez odnalezieniem ciała bliscy aktora zgłosili jego zaginięcie. Mężczyzna nie kontaktował się z rodziną i nie odbierał telefonów. Krewni skontaktowali się z firmą namierzającą telefony – w ten sposób udało się ustalić jego lokalizację.

„The Walking Dead” to ekranizacja popularnego komiksu Roberta Kirkmana. Serial rozgrywa się w świecie, który opanowały zombie. Garstka ocalałych ludzi przemierza Amerykę w  poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Ciągła presja oraz codzienne zmagania z zagrożeniem i śmiercią popychają wielu ku otchłani najgłębszego ludzkiego okrucieństwa. W trakcie walki o przeżycie bohaterowie odkrywają, że wszechogarniający strach może być dużo bardziej groźny niż przemierzające świat zombie.    

500 plus – nowy okres świadczeniowy. Do kiedy można składać wnioski?


Ci, którzy chcą dalej pobierać wsparcie 500 plus, powinni pamiętać o złożeniu nowego wniosku na kolejny okres świadczeniowy. Niedopełnienie formalności skutkować będzie tym, że pieniądze nie będą wypłacane.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina, że wszyscy, którzy pobierają 500+, muszą złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy na kolejny okres. Zapisy ruszyły już od 1 lutego. Warto zrobić to jak najwcześniej, bo zapominalscy ryzykują utratę części świadczenia.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS-u o jego ponowne przyznanie za ten okres.

Wnioski o świadczenie 500 plus można składać za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Zmiana wchodzi w życie od dziś

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Nie będzie to już 365 dni, jak było wcześniej. Zmiana tyczy się zarówno osób, które są po szczepieniu podstawowym, a także po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Nowe certyfikaty obowiązują teraz dziewięć miesięcy.

Certyfikat covidowy został wprowadzony w krajach Unii Europejskiej na początku lipca 2021 roku. To dokument, który potwierdza, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

  1. Certyfikat covidowy otrzymuje każda osoba, która przyjęła przynajmniej dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19
  2. Dokument ten uprawnia m.in. do swobodnego podróżowania między wieloma krajami
  3. 1 lutego br. ważność certyfikatów uległa skróceniu – wynika to z konieczności dostosowania się do europejskich wytycznych bazujących na najnowszych danych na temat okresu ochrony, jaką daje szczepienie podstawowe przeciw COVID-19 (6-8 miesięcy)

Informacja o zmianach w kontekście ważności certyfikatów covidowych została podana już na początku stycznia. Ministerstwo Zdrowia wydało wówczas komunikat, że od 1 lutego 2022 roku ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) zostaje skrócona z 360 dni do 270 dni. Zmiana tyczy się zarówno certyfikatów wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i przedłużenia po dawce przypominającej i dodatkowej.