KONIECZNA BĘDZIE TRZECIA DAWKA SZCZEPIONKI? MINISTER NIE MA WĄTPLIWOŚCI! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 172 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (35), małopolskiego (22), śląskiego (20), łódzkiego (12), podkarpackiego (11), zachodniopomorskiego (11), dolnośląskiego (9), podlaskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), pomorskiego (6),lubelskiego (5), lubuskiego (5), opolskiego (5), świętokrzyskiego (4), wielkopolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 883 796/ 75 281 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Konieczna będzie trzecia dawka szczepionki?

Moderna, producent jednej z dwóch szczepionek mRNA na COVID-19, twierdzi, że jeszcze przed zimą część zaszczepionych powinna przyjąć trzecią dawkę szczepionki – tzw. “booster”. Ma to zapobiegać sytuacji, w której ochrona przed koronawirusem zanika po kilku miesiącach.

“Mamy rekomendację Rady Medycznej, by rozważyć podanie 3. dawki szczepionki przeciw Covid-19 w tych grupach, które są najbardziej narażone na ryzyko” – powiedział w Rozmowie w samo południe w RMF FM Adam Niedzielski. „Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę. Te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu. Wtedy średnia 7-dniowa była poniżej 100. W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala praktycznie idzie” – przyznał minister zdrowia, zapewniając jednocześnie, że nadal jesteśmy w dosyć komfortowej sytuacji.

Teraz będziemy przede wszystkim obserwowali, czy ta liczba zakażeń przekłada się na hospitalizację. Widzimy, że np. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii mamy bardzo duże przyrosty zakażeń, ale one nie przekładają się na hospitalizację i zgony. To jest dobrodziejstwo szczepień – powiedział w Rozmowie w samo południe w RMF FM Adam Niedzielski. 

Nie ma cały czas badań, które by pokazywały przyrost skuteczności, czyli pewną wartość dodaną wynikającą ze zderzenia się z nowymi mutacjami wirusa. Dopóki badania nie wykażą, że trzecia dawka, która prawdopodobnie musiałaby być zmodyfikowana, a nie będąca prostym powtórzeniem, będzie w lepszy sposób niż w tej chwili zabezpieczała przed nowymi mutacjami – to można powiedzieć, że wartość dodana takiej operacji jest bardzo niewielka – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia: mamy już w Polsce czwartą falę

My już faktycznie mamy czwartą falę, bo przecież te najniższe poziomy odnotowywaliśmy 3-4 tyg. temu, kiedy średnia 7-dniowa była poniżej 100, w tej chwili ona jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200 – powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że bardziej od liczby zakażeń, martwi go trwająca wojna antyszczepionkowa.

– Przez ostatnie wydarzenia szczepienia nie idą tak dynamicznie i nie realizują dalej swego celu. I niestety będą tego dalsze konsekwencje – mówił na antenie Niedzielski.

Minister zaznaczył, że w przyszłym tygodniu obecna sytuacja oraz niedawne incydenty pod punktami szczepień będą także przedmiotem rozmów podczas spotkania Rady Ministrów. – Nieustannie prowadzę rozmowy z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Polsce, a także z samym premierem Morawieckim. Monitorujemy, jak ewoluuje agresja antyszczepionkowców – mówił dalej.

– To wszystko zaczęło się w internecie, gdzie pod hasłem wolności słowa zaczęły się szerzyć fake newsy i hasła antyszczepionkowe – dodał Niedzielski.

Minister poinformował również, że Rada Medyczna wydała rekomendację, aby rozważyć podanie trzeciej dawki szczepionki tym grupom, które są najbardziej narażone na ryzyko koronawirusa.

– Nie ma cały czas badań, które by pokazywały przyrost skuteczności, czyli pewną wartość dodaną wynikającą ze zderzenia się z nowymi mutacjami wirusa. Dopóki badania nie wykażą, że trzecia dawka, która prawdopodobnie musiałaby być zmodyfikowana nie będąc prostym powtórzeniem, będzie w lepszy sposób niż w tej chwili zabezpieczała przed nowymi mutacjami – to można powiedzieć, że wartość dodana takiej operacji jest bardzo niewielka – ocenił.

Cudowna spódnica na promocji w Lidlu

Lidl po raz kolejny zachwyca swoich klientów i wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Tym razem coś dla kobiet, które szukają pomysłu na nowe letnie stylizacje. Ta spódnica za jedyne 39,99 zł to prawdziwy hit! 

Lidl proponuje nam spódnicę wykonaną w stu procentach z wiskozy. Model opiera się na nieco hawajskim wydźwięku. Asymetryczne wykończenie z falbanką, luźno puszczone cięcie oraz przepiękny, tropikalny wzór składają się na spódniczki, które oglądałyśmy do tej pory w disneyowskiej bajce „Lilo i Stich”. Tego typu model sprawdzi się jako dodatek do basicowego crop topu, najlepiej w kolorze bieli lub czerni oraz sandałków na obcasie, lub, w nieco bardziej „luzackiej” wersji, kulowych sneakersów.

Zapłacicie za nią 39,99 złotych.

Jeżeli szukasz długiej spódnicy na lato, ten model z Lidla jest idealny dla ciebie. Zwłaszcza że kreacja z dyskontu dostępna jest w aż dwóch wersjach kolorystycznych, więc możesz wybrać tę, która najbardziej odpowiada twojemu stylowi.

Alerty dla ośmiu województw

Pogoda nas nie oszczędza. Mamy środek lata, ale najwyraźniej aura postanowiła przestać być dla ludzi łaskawa. W całej Polsce ogłaszane są ostateczne alerty. Dziś zdecydowanie najistotniejsze będzie zadbanie o swoje bezpieczeństwo.

Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano ulewny deszcz i burze – ostrzega w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w SMS-ach przesłanych do mieszkańców województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części województwa mazowieckiego.

RCB w czwartek opublikowało alert, w którym ostrzega przed ulewnym deszczem i burzami. „Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ew. podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe” – napisało Centrum w SMS-ach przesłanych do mieszkańców województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części województwa mazowieckiego.

Są to ostrzeżenia I i II stopnia. Prognozuje się, że sumy opadów mogą osiągać 3060 mm, a punktowo nawet 80 mm.

Uważajcie na siebie!

Co z obostrzeniami, czekają nas na jesień?

Miał być koniec pandemii COVID-19, a tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski planuje nowe restrykcje i obostrzenia. Podczas wizyty w Białymstoku zapowiedział, że niektóre regiony mogą być objęte wkrótce dodatkowymi ograniczeniami z powodu transmisji koronawirusa.

Politycy zapowiedzieli już wcześniej, że nie zamierzają sięgać po obostrzenia tylko dla niezaszczepionych. Przedsiębiorcy wyliczyli, że oznaczać to będzie straty dla gospodarki w wysokości 37 mld zł oraz konieczność zadłużenia państwa na kwotę 15 mld zł w celu wypłat pomocy dla biznesów z zakazem działalności. Zniecierpliwieni brakiem oczekiwanych wyników w walce z COVID-19 przedsiębiorcy deklarują, że chcą wziąć sprawy w swoje ręce. I przypominają rządowi: do walki z koronawirusem służą szczepionki, a nie lockdowny.

Zdaniem ministra Niedzielskiego, pod koniec sierpnia i we wrześniu przyrost zakażeń może wynosić nawet w okolicach tysiąca przypadków na dobę lub nawet więcej. Jeśli dobowe liczby infekcji przekroczą 1000, obostrzenia dotkną przede wszystkim te regiony, w którym poziom wyszczepienia jest najniższy. Obecnie najbardziej zagrożone są Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna, a także wschodnie rejony woj. warmińsko-mazurskiego.

Niedzielski zapowiedział, że ewentualne obostrzenia i ograniczenia będą skierowane do tych samych branż, do których były skierowane podczas poprzednich lockdownów.

Mieszkańcy wspominają zmarła dziewczynę

Barbara Sz. zginęła pod kołami autobusu wracając do domu. Młoda kobieta pochodziła z miejscowości Świętochłowice. Mieszkańcy wspominają zmarłą 19-latkę, która osierociła dwójkę małych dzieci. Do dzisiaj nie mogą uwierzyć w tę tragedię.

19-letnia Basia zginęła pod kołami autobusu w sobotni poranek w Katowicach. Mieszkańcy Świętochłowic, skąd pochodziła, wspominają tragicznie zmarłą kobietę, która osierociła dwoje dzieci.

Ofiara śmiertelna mieszkała na osiedlu Lipiny w Świętochłowicach – ok. kwadrans drogi autem od Katowic – z narzeczonym oraz dwójką małych dzieci. Od kilku dni dziennikarze próbują się tam dowiedzieć czegoś więcej od mieszkańców okolicy. 

– Wiem tyle, co pan. Nie zrobiła nic złego, na pewno na taki los nie zasłużyła. Młoda matka, dzieci udane, ona grzeczna, mogła sobie życie ułożyć. Co ten kierowca miał w głowie? – mówi w rozmowie z Onetem jeden z napotkanych przez reporterów mężczyzn.