Koszmarne wieści… Nie żyje aktorka znana z serialu “Barwy szczęścia” [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (31.03).

Mamy 2 103 (w tym 190 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (460), dolnośląskiego (197), małopolskiego (167), śląskiego (163), lubelskiego (152), wielkopolskiego (143), zachodniopomorskiego (115), łódzkiego (112),pomorskiego (110), kujawsko-pomorskiego (91), podkarpackiego (84), świętokrzyskiego (69), lubuskiego (68), opolskiego (51), podlaskiego (38), warmińsko-mazurskiego (36). 47 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.28 osób zmarło z powodu #COVID19, 68 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 969 071/115 343 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Jolanta Lothe nie żyje. Aktorka odeszła w wieku 79 lat

Jolanta Lothe nie żyje. O jej śmierci poinformował w miniony piątek Związek Artystów Scen Polskich. Aktorka znana m.in. z popularnego serialu „Barwy szczęścia” miała 79 lat. Jej fani są zrozpaczeni.

“Odeszła znakomita aktorka, pełna energii, miłości do sztuki, teatru i ludzi, ciepła, serdeczna, życzliwa, z wielkim poczuciem humoru Koleżanka. Żegnaj, Jolu…” – czytamy w informacji, jaka pojawiła się na Facebooku ZASP w piątkowe popołudnie.

Wystąpiła w wielu filmach, zazwyczaj grała role drugoplanowe – u Andrzeja Wajdy, Stanisława Barei, Sylwestra Chęcińskiego, Andrzeja Kondratiuka, Jerzego Hoffmana. Razem z matką, aktorką Wandą Stanisławską-Lothe, wystąpiła w “Rejsie” Marka Piwowskiego.

W serialu “Doktor Ewa” Henryka Kluby zagrała pielęgniarkę Genowefę, asystentkę tytułowej bohaterki (Ewa Wiśniewska). Największą popularność przyniosła jej rola Urszuli, żony Kurasia (Kazimierz Kaczor) w “Polskich drogach” Janusza Morgensterna. Grała również w serialach “Czterej pancerni i pies”, “Daleko od szosy”, “Barwy Szczęścia”.

Magazyn ropy w Biełgorodzie w ogniu. Rosja oskarża o atak Ukrainę

Pożar wybuchł w piątek 1 kwietnia przed wschodem słońca, a nagrania z miejsca zdarzenia błyskawicznie pojawiły się w mediach społecznościowych. „Wybuchł pożar w magazynie ropy w mieście Biełgorod. Wszystkie służby ratunkowe udały się na miejsce zdarzenia. Podejmowane są działania w celu jego wyeliminowania” – przekazał gubernator regionu w rozmowie z RIA Nowosti i Interfaxem.

Przedstawiciel lokalnych władz w wypowiedzi dla rządowych mediów miał powiedzieć, że pożar jest efektem ataku przeprowadzonego przez Ukrainę. Zgodnie z oficjalną informacją doszło do „nalotu dwóch helikopterów wojsk ukraińskich, które wleciały na terytorium Rosji na małej wysokości”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzecza informacjom przekazanym przez władze rosyjskie, jakoby “wojsko ukraińskie uderzyło w zbiorniki ropy w Biełgorodzie”. Donosi o tym ukraińskie wydanie Today.

Według dziennikarzy “Bilda” ukraiński Sztab Generalny nie potwierdza, że wybuch nastąpił w wyniku ich działań. Armia dała tym samym do zrozumienia, że atak mógł być rosyjską operacją fałszywej flagi, mającą uzasadnić dalsze brutalne ataki na Ukrainę.

Joe Biden: Ogłaszam największy plan uwolnienia rezerw ropy naftowej w historii

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek dwustopniowy plan obniżenia cen ropy naftowej i osiągnięcia niezależności energetycznej. Stany Zjednoczone mają uwolnić z rezerwy strategicznej 180 mln baryłek ropy naftowej przez najbliższe 6 miesięcy i zmusić firmy naftowe do zwiększenia wydobycia surowca.

– Nasze budżety rodzinne, budżety na napełnienie baków nie powinny zależeć od tego, czy jakiś dyktator ogłosi wojnę. Dlatego dziś ogłaszam dwuczęściowy plan, by nie tylko złagodzić ból, który czują rodziny, ale zakończyć tę epokę zależności i niepewności oraz położyć fundament pod prawdziwą i trwałą niezależność energetyczną – mówił Biden

Taka polityka częściowo zaspokoi dzienne zapotrzebowanie USA na ropę. Szacuje się, że kraj ten zużywa dziennie 20 mln baryłek ropy, co stanowi jedną piątą światowej konsumpcji tego surowca.

Stany Zjednoczone zamierzają również zwiększyć produkcję ropy poprzez naciski na jej producentów. Zgodnie ze słowami prezydenta, mieliby oni płacić za każdą niewykorzystaną koncesję.

Putin podpisał dekret. Za gaz trzeba płacić w rublach

Władimir Putin podpisał dekret, który dopuszcza płatności za rosyjski gaz wyłącznie w rublach. Jeżeli państwa europejskie nie dostosują się do nowych zasad, to Kreml może wstrzymać dostawy surowca. Zaledwie kilka godzin temu premier Włoch Mario Draghi zapewniał, że przepływ gazu nie zostanie zakłócony.

Nowe zasady mają obowiązywać od jutra.

Do tej pory – zgodnie z kontraktami – import gazu był rozliczany w dolarach lub euro. To ma się od jutra zmienić. Aby kupić rosyjski gaz, trzeba będzie założyć konto w rublach w rosyjskim banku. Od jutra płatności za dostawy będą dokonywane z takich kont – podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin w telewizyjnym wystąpieniu.

Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, to potraktujemy to jako niewypełnienie zobowiązania ze strony kupujących z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Nikt nie sprzedaje nam niczego za darmo, my też nie zamierzamy prowadzić działalności charytatywnej. To oznacza, że realizacja istniejących kontraktów zostanie wstrzymana – przestrzegał Putin.