PILNE! POTĘŻNY WYBUCH W ROSYJSKIM MIEŚCIE! JEST STANOWISKO UKRAINY!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (31.03).

Mamy 4 997 (w tym 505 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (784), wielkopolskiego (482), śląskiego (466), dolnośląskiego (429), lubelskiego (418), pomorskiego (409), małopolskiego (335), łódzkiego (327),54 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 38 osób zmarło z powodu #COVID19, 95 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 962 931/ 115 173 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Magazyn ropy w Biełgorodzie w ogniu. Rosja oskarża o atak Ukrainę

Pożar wybuchł w piątek 1 kwietnia przed wschodem słońca, a nagrania z miejsca zdarzenia błyskawicznie pojawiły się w mediach społecznościowych. „Wybuchł pożar w magazynie ropy w mieście Biełgorod. Wszystkie służby ratunkowe udały się na miejsce zdarzenia. Podejmowane są działania w celu jego wyeliminowania” – przekazał gubernator regionu w rozmowie z RIA Nowosti i Interfaxem.

Przedstawiciel lokalnych władz w wypowiedzi dla rządowych mediów miał powiedzieć, że pożar jest efektem ataku przeprowadzonego przez Ukrainę. Zgodnie z oficjalną informacją doszło do „nalotu dwóch helikopterów wojsk ukraińskich, które wleciały na terytorium Rosji na małej wysokości”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzecza informacjom przekazanym przez władze rosyjskie, jakoby “wojsko ukraińskie uderzyło w zbiorniki ropy w Biełgorodzie”. Donosi o tym ukraińskie wydanie Today.

Według dziennikarzy “Bilda” ukraiński Sztab Generalny nie potwierdza, że wybuch nastąpił w wyniku ich działań. Armia dała tym samym do zrozumienia, że atak mógł być rosyjską operacją fałszywej flagi, mającą uzasadnić dalsze brutalne ataki na Ukrainę.

Joe Biden: Ogłaszam największy plan uwolnienia rezerw ropy naftowej w historii

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek dwustopniowy plan obniżenia cen ropy naftowej i osiągnięcia niezależności energetycznej. Stany Zjednoczone mają uwolnić z rezerwy strategicznej 180 mln baryłek ropy naftowej przez najbliższe 6 miesięcy i zmusić firmy naftowe do zwiększenia wydobycia surowca.

– Nasze budżety rodzinne, budżety na napełnienie baków nie powinny zależeć od tego, czy jakiś dyktator ogłosi wojnę. Dlatego dziś ogłaszam dwuczęściowy plan, by nie tylko złagodzić ból, który czują rodziny, ale zakończyć tę epokę zależności i niepewności oraz położyć fundament pod prawdziwą i trwałą niezależność energetyczną – mówił Biden

Taka polityka częściowo zaspokoi dzienne zapotrzebowanie USA na ropę. Szacuje się, że kraj ten zużywa dziennie 20 mln baryłek ropy, co stanowi jedną piątą światowej konsumpcji tego surowca.

Stany Zjednoczone zamierzają również zwiększyć produkcję ropy poprzez naciski na jej producentów. Zgodnie ze słowami prezydenta, mieliby oni płacić za każdą niewykorzystaną koncesję.

Putin podpisał dekret. Za gaz trzeba płacić w rublach

Władimir Putin podpisał dekret, który dopuszcza płatności za rosyjski gaz wyłącznie w rublach. Jeżeli państwa europejskie nie dostosują się do nowych zasad, to Kreml może wstrzymać dostawy surowca. Zaledwie kilka godzin temu premier Włoch Mario Draghi zapewniał, że przepływ gazu nie zostanie zakłócony.

Nowe zasady mają obowiązywać od jutra.

Do tej pory – zgodnie z kontraktami – import gazu był rozliczany w dolarach lub euro. To ma się od jutra zmienić. Aby kupić rosyjski gaz, trzeba będzie założyć konto w rublach w rosyjskim banku. Od jutra płatności za dostawy będą dokonywane z takich kont – podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin w telewizyjnym wystąpieniu.

Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, to potraktujemy to jako niewypełnienie zobowiązania ze strony kupujących z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Nikt nie sprzedaje nam niczego za darmo, my też nie zamierzamy prowadzić działalności charytatywnej. To oznacza, że realizacja istniejących kontraktów zostanie wstrzymana – przestrzegał Putin.

“Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła”. Rosja korzysta z lotniska w Brześciu

Rosja prowadzi ostrzał spod polskiej granicy, wykorzystując lotnisko w Brześciu. „Ofensywa z Białorusi już się zaczęła” – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

Rosjanom nie udaje się osiągnąć zamierzonych celów, coraz mocniej naciskają więc na Białorusinów, by dołączyli do tej wojny i wysłali wojska do Ukrainy. Jednocześnie Białorusini udostępniają swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe rosyjskim wojskom.

Lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi służy Rosjanom jako baza jednostek, które przeprowadzają ataki rakietowe na Ukrainę – podaje Ukrinform. Rosja ściągnęła też nowe oddziały artylerii na okupowany teren.

“Na terytorium Republiki Białorusi zarejestrowano ruch sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rosji, przypuszczalnie w celu przegrupowania jednostek, a także utworzenia rezerwy dla uzupełnienia strat w zasobach ludzkich, uzbrojeniu i sprzęcie grup działających w Ukrainie” – informuje agencja Ukrinform.

Euromaidan Press uważa, że logistyczne trudności, z jakimi mierzy się rosyjska armia są wynikiem ogromnej presji ze strony dowództwa, co jedynie potwierdza, że wszelkie ofensywne założenia Kremla nie zostały wypełnione.