Koszmarne wieści obiegły media! Nie żyje znany polityk [*]
Informacje o koronawirusie w Polsce
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Tak jest też i dzisiaj (05.01).
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 24 404 (w tym 2 427 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3715), wielkopolskiego (2621), śląskiego (2520), dolnośląskiego (1919), kujawsko-pomorskiego (1926), pomorskiego (1913), łódzkiego (1690),małopolskiego (1530), zachodniopomorskiego (1485), lubelskiego (1025), lubuskiego (880), warmińsko-mazurskiego (713), podkarpackiego (654), opolskiego (628), świętokrzyskiego (610), podlaskiego (458).117 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 9 osób.Liczba zakażonych koronawirusem 5 188 184/106 607 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Nie żyje prof. Jerzy Osiatyński, polityk, ekonomista, doradca prezydenta Komorowskiego
W piątek wieczorem zmarł ekonomista, były minister finansów i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Jerzy Osiatyński. Miał 81 lat.
– Dla mnie to strasznie przykra wiadomość. Ten okres pandemii nas wszystkich bardzo rozdzielił i utrudnił kontakty, a chciałoby się, by na finale życia kontakty z dobrymi ludźmi, mądrymi i bliskimi były jak najsilniejsze. A właśnie do takiej kategorii – ludzi dobrych, mądrych i bliskich – zawsze zaliczałem Jurka Osiatyńskiego – powiedział w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” były prezydent Bronisław Komorowski.
– Jerzy Osiatyński był niesłychanie przydatny, niesłychanie rzetelny w wykonywaniu obowiązków doradcy w czasie mojej prezydentury. Szkoda, bardzo szkoda, że doszło do jego przedwczesnej śmierci – dodał były prezydent.
Spoczywaj w pokoju [*]
6-latek zmarł kilka dni po szczepieniu przeciw COVID-19. Są wyniki sekcji zwłok
6-letni chłopiec z Lizbony zmarł nagle kilka dni po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Sekcja zwłok wykazała jednak, że szczepionka nie przyczyniła się do śmierci dziecka.
Sześciolatek zmarł w styczniu w lizbońskim szpitalu Santa Maria, zaledwie kilka dni po tym, jak podano mu szczepionkę przeciw COVID-19. Po tych tragicznych wydarzeniach portugalski Krajowy Instytut Medycyny Prawnej i Nauk Sądowych (INMLCF) przeprowadził sekcję zwłok chłopca, by ustalić przyczyny jego nagłej śmierci.
Sekcja zwłok miała dać odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę było przyczyną śmierci 6-latka. Jej wyniki opublikowano w środę 2 lutego przez lizboński dziennik „Publico”.
Z badań wynika, że przyczyną śmierci dziecka nie była podana kilka dni wcześniej szczepionka przeciwko COVID-19. Instituto Nacional de Medicina Legal (Krajowy Instytut Medycyny Prawnej i Nauk Sądowych) nie podał przyczyny zgonu chłopca „z uwagi na poszanowanie prywatności rodziny 6-latka”.
W wyniku zaistniałej sytuacji, mimo wyników sekcji zwłok, w głowie rodzi się jedno pytanie: czy 6-latek by żył, gdyby nie przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19? Czy szczepionki są bezpieczne dla najmłodszych? Badania dowodzą, że tak. W przeciwnym razie preparat nie byłoby dopuszczony do użytku dla dzieci.
Tymczasem grupa 27 portugalskich lekarzy, w tym pediatrów i wirusologów, w związku z tragiczną śmiercią 6-latka wystosowała apel o zaprzestanie szczepień najmłodszych dzieci.
„Wyjątkowa” waloryzacja w 2022 r.
Co z waloryzacją emerytur i rent w 2022 roku? Takie pytanie zadaje sobie wielu seniorów otrzymujących świadczenie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała w czwartek 3 lutego, że tegoroczna waloryzacja świadczeń będzie „wyjątkowa”.
W 2022 roku świadczenia emerytalne aż dwukrotnie zostaną podwyższone. W marcu tradycyjnie będzie waloryzacja, a już w styczniu w związku z reformą podatkową Polskiego Ładu od emerytur nie będzie odciągany podatek dochodowy, a jedynie składka zdrowotna. To oznacza, że kwoty netto aktualnych emerytur wzrosną.
Wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 roku”
– zapowiedziała minister Maląg.
Zaznaczyła, że tegoroczna waloryzacja emerytur „będzie wyjątkowa”. Przyczynił się do niej Polski Ład i reforma dotycząca kwoty wolnej od podatku w wysokości do 30 tys. złotych. Jak podkreśliła Maląg, „94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów skorzysta na kwocie wolnej od podatku”. Zaznaczyła również, że od stycznia 2022 roku emeryci i renciści mogą zauważyć, że mają więcej pieniędzy w portfelach dzięki pozytywnym skutkom Polskiego Ładu.
Polski Ład wprowadził szereg zmian podatkowych. Jedną z nich było zdecydowanie się przez rząd na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Minister rodziny i polityki społecznej wskazuje, że także tę zmianę emeryci odczują w swojej kieszeni, gdzie po waloryzacji trafiać ma więcej pieniędzy.
IMGW ostrzega przed oblodzeniem
Uwaga, ślisko! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla większości województw. Dodatkowo w rejonach górskich wystąpić mogą intensywne opady śniegu i zamiecie śnieżne.
Wybierając się w piątek w podróż powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Śliska nawierzchnia może być przyczyną wielu wypadków.
Po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu nawierzchnia dróg i chodników będzie zamarzać, powodując niebezpieczne oblodzenia. W związku z tym IMGW ostrzega mieszkańców województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego i wschodnich powiatów woj. wielkopolskiego.
Poza tym synoptycy prognozują wystąpienie intensywnych opadów śniegu. Alerty wydano dla południowych powiatów województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W tych trzech postatnich obowiązują dodatkowo ostrzeżenia przed zamieciami śnieżnymi.